Samorządowe Przedszkole w Tokarni
Strona głowna  /  Archiwum wydarzeń
Archiwum wydarzeń
 
 
 
ROK 2016/2017

 

PODZIĘKOWANIA!

 

W imieniu swoimi oraz pracowików Przedszkola pragnę podziękować wszystkim, którzym wzięli udział w dorocznym Pikniku Rodzinnym, który odbył się 18 czerwca 2017.

Dziękujemy Rodzicom, ale też Babciom, Dziadkom oraz rodzeństwu za liczny udział i dobrą zabawę- DZIĘKUJEMY, ŻE NIE PRZESTRASZENI POGODĄ WZIĘLIŚCIE UDZIAŁ W PIKNIKU I WYTRWALIŚCIE PAŃSTWO TAK LICZNIE AŻ DO KOŃCA IMPREZY.

Szczególnie dziękujemy za wspaniłe wypieki, słodkości i inne pyszności oraz za pomoc organizacyjną i rzeczową, w tym dostarczenie i obsługę grilla, za zorganizowanie stoiska malowanie buzi i skręcanie baloników. Obsługę stoisk spożywczych a także DZIELNYM STRAŻAKOM Z OSP TOKARNIA za uatrakcyjnienie pikniku!

Dzieciom i Rodzicom dziękujemy za wcześniejsze zaangażowanie w zorganizowany w przedszkolu konkurs rodzinny "Ziemia mój dom", którego wyniki mogliśmy ogłosić i nagrodzić uczestników podczas pikniku.

DZIĘKUJEMY PRZYBYŁYM GOŚCIOM, W TYM PRZEDSTAWICIELOM LOKALNEGO SAMORZĄDU : Panu Wójtowi Gminy Tokarnia Władysławowi Piaściakowi, Pani Sołtys Zofii Janickiej.

Serdecznie dziękujemy Księżom z naszej parafii, gorące podziękowania składamy na ręce księdza Wikariusza Krzysztofa Litwy!

SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA KIERUJEMY DO SPONSORÓW, KTÓRZY ZECHCIELI MIEĆ SWÓJ WKŁAD W TEGOROCZNY PIKNIK RODZINNY POD HASŁEM "ŻRÓBMY COŚ DOBREGO"! PAŃSTWA WSPARCIE RZECZOWE I FINANSOWE DUŻO DLA NAS ZNACZY!!

BEZ WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW ZABAWA NIE BYŁABY TAK UDANA! DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY W PRZYSZŁYM ROKU!

ŻYCZYMY WSZYSTKIM MIŁYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI

 

Dyrektor Przedszkola wraz z Pracownikami!

 

Koniec roku szkolnego- pożegnanie "Starszaków"

"Tyle było dni do utraty sił, do utraty tchu..tyle było chwil...Gdy żałujesz tych, z których nie masz nic, jedno warto znać, jedno tylko wiedz, że ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy...ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy...." słowa piosenki śpiewanej przez legendarnego Marka Grechutę świetnie oddają myśli, które towarzyszyły nam w ostatnim dniu roku szkolnego 23.06.

 

Pożegnaliśmy naszych starszaków, którzy zakończyli kilkuletnią niekiedy przygodę z przedszkolem i wkroczyli na szkolną ścieżkę. Pożegnaliśmy kolegów i koleżanki, którzy odchodzą do placówek przedszkolnych w innych miejscowościach.

Pani Dyrektor wraz z wychowawcami wręczyli nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Oczywiście w takim dniu nie zabrakło łez, ale również uśmiechów mówiących o tym, że będziemy o sobie pamiętać.

Naszym absolwentom życzymy samych sukcesów w szkole, radości i pogody ducha, która im tu zawsze towarzyszyła. Rodzicom dzieci kończących przedszkole gorąco dziękujemy za ich wsparcie, obecność, wkład w życie przedszkola, pomoc i okazane serce. Po prostu za to, że razem z nami tworzyliście dobrą atmosferę i wzięzi przedszkolne. Życzymy wam jeszcze raz drodzy Rodzicie i drogie Przedszkolaki wszystkiego dobrego, samych dobrych chwil... :)

Wszystkim naszym Przedszkolakom i Rodzicom życzymy spokojnych i udanych wakacji!

 

 

 


I Letnia Olimpiada Przedszkolna pod hasłem "Sport to podstawa i dobra zabawa!

Sport i ruch odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Propagowanie zdrowego stylu życia nie może obyć się bez promowania kultury fizycznej. W związku z tym postanowiliśmy stworzyć naszą własną Olimpiadę Sportową i przeprowadzić ją w pierwszym dniu astronomicznego lata -21 czerwca. Pogoda nam dopisała i mogliśmy bez problemu przeprowadzić wszystkie konkurencje.

 

Na samym początku dzieci poznały historię Igrzysk Olimpijskich, zdrowej rywalizacji w oparciu o zasadę fair play. Pani Asia prowadząca Olimpiadę wyjaśniła zasady w poszczególnych konkurencjach. Najpierw oczywiście każda z Pań prowadzących grupę musiała sama pokazać na czym konkurencja polega. W tym dniu dzieci ubrane w pięć różnych kolorów, symbolizujących koła olimpijskie walczyły o prawdziwe puchary!

Pierwsza konkurencja pt. "Nic nie widzę" nie przysporzyła większych trudności, drugą konkurencją był tor przeszkód "Amazońska Dżungla" tu również łeb w łeb prowadziły starszaki- "Krasnoludki i Biedronki". Trzecia konkurencja była klasyczną konkurencją olimpijską " Skok w dal"- tu Smerfy i Krasnoludki pokazały, że naprawdę potrafią daleko skoczyć.

Czwartą konkurencją było " Sadzenie marchewek", gdzie na pierwszym miejscu uplasowały się "Biedronki". Ostatnią rozstrzygającą konkurencją był "Kulawy lisek"- decyzją sportowego jury- każda z grup zajęła w tej konkurencji 1 miejsce i otrzymała 5 punktów.

Na koniec nie zabrakło muzycznego powitania lata- dzieci wraz z Paniami świetnie odtańczyły zumbę!

Po zliczeniu punktów przeszliśmy do meritum i wręczyliśmy nagrody!

Klasyfikacja przedstawiała się następująco, (Między II a III miejscem różnica wyniosła aż 1 punkt).

I miejsce

KRASNOLUDKI

II miejsce

SMERFY

III miejsce

BIEDRONKI

IV miejsce

PSZCZÓŁKI

V miejsce

MUCHOMORKI

Każda grupa otrzymała puchar oraz dyplomy dla dzieci, a także słodki poczęstunek. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!


Przedszkolny Piknik 2017 "Zróbmy coś dobrego"!

Kolejny już raz dzięki zaangażowaniu rodziców oraz wsparciu ze strony hojnych sponsorów zebraliśmy się w przedszkolnym parku na święcie rodziny. W tym roku nasz piknik odbył się pod hasłem "Zróbmy coś dobrego", a przybyli goście nie zawiedli. Dzieci przygotowały na tą okazję krótkie montaże słowno- muzyczne, zaprezentowały się w tańcu oraz z wyśpiewały piosenki o tacie, lecie i oczywiście o przedszkolu.

Zwieńczeniem występów dzieci był występ kółka tanecznego. Czas umilała nam "Baśniowa Kapela".

Do dyspozycji wszystkich gości były niemilitowane dmuchańce oraz wata cukrowa. Nasi kochani Rodzice wsparli i pomogli w obsłudze słodką kawiarenkę oraz stoiska z grillem, balonikami i malowaniem twarzy. Kochani i nieocenieni strażacy zaprezentowali nam swój nowy samochód oraz przeprowadzili konkurs na najlepszego strażaka. Za ich zaangażowanie z całego serca dziękujemy, są dzielni i odważni ale i mają świetne podejście do dzieci :)

Nie zabrakło konkursów dla rodziców z dziećmi. Wspaniale zatańczona "Czekolada" oraz układ do piosenki "Can't stop the felling" w wykonaniu dzieci i rodziców ogromnie nas zachwyciła! Taniec z balonem trudna to sztuka ale wszystko się udawało!

Podczas pikniku pani Alinka Skóra wręczyła nagrody uczestnikom konkursu "Ziemia- Mój Dom"!

Na zakończenie imprezy Pani Dyrektor z pomocą dzieci wylosowała zwycięskie losy- GRATULUJEMY!

Wszystkim Dzieciom, Rodzicom, Dziadkom, Ciociom, Wujkom, zaproszonym gościom i wszystkim przybyłym na naszą imprezę dziękujemy za obecność, wsparcie, radość. Za to,że wkładacie tyle serca w życie naszej placówki. Bez Was nie było by nas...

Gorąco dziękujemy wszystkim zaangażowanym Rodzicom, Sponsorom- za Wasze serce, wsparcie i chęć. Dziękujemy każdemu z osobna i wszystkim razem. Szczegółowe informacje odnośnie pikniku znajdziecie Państwo na tablicy przedszkolnej.


Biedronki, Krasnoludki i Pszczółki w Inwałdzie!

9 czerwca nasze trzy grupy kontynuuowały naszą przygodę z prehistorycznymi gadami. Udały się na wycieczkę do Inwałdu, gdzie uczestniczyli w prawdziwych wykopaliskach w ramach warsztatów paleontologicznych.

 

W towarzystwie dinozaurów odkrywali zagadki prehistorycznego świata. Na koniec zaplanowane były zabawy w lunaparku.

 

Pogoda wszystkim dopisała i w świetnych humorach dzieci wróciły do przedszkola.

Nawiązując do naszych wycieczek w świat olbrzymich gadów dzięki hojności naszych sponsorów mogliśmy wzbogacić pierwszą nagrodę w przedszkolnym pikniku o prawdziwy zestaw paleontologa wraz z zestawami odlewów!

 

 

 

Smerfy w Zatorlandzie!

Kiedy słonko już mocno grzeje, a pogoda skłania do częstych pobytów na świeżym powietrzu zaczyna się sezon wycieczkowy. 8 czerwca Smerfy wraz z Paniami zamówiły ładną pogodę i wyjechały na wycieczkę do "Zatorladu" w Zatorze. Z każdym przejchanym kilometrem narastała ekscytacja. Co też nas tam czeka? Szybki podgląd na mapę i....

 

Zaczęliśmy wizytą w domku do góry nogami i w parku owadów, w towarzystwie ważek, much, pszczół i biedronek dzieci szalały na owadzim placu zabaw! Po krótkiej zabawie przyszła pora na....przejazd kolejką do parku mitologii!

 

Tam w towarzystwie zatorskich karpi dzieci pływały barką po stawie i słuchały greckich opowieści.

I znowu krótka przerwa na atrakcje w parku mitologii, dla spragnionych wody łyk i dalej w drogę do...parku bajek i stworzeń wodnych! Powitała nas bajka o "Wilku i 7 koźlątkach!", zajrzeliśmy do Kopciuszka, Czerwonego Kapturka i Jasia i Małgosi (wymienić resztę postaci nie sposób!), dołóżmy zjazd na pontonie- rewelacja! Rekiny, meduzy, ośmiornice, piraci, a co to dla nas? Fraszka! Dla spragnionych wrażeń dzieci czekało w parku bajek kino 3D 360 °!

Po wyjściu z seansu szybki przegląd  gabinecie luster i szuuuuu na przystanek kolejowy w drodze do głównego parku "DINOZAURÓW"...Wejście do świata jurajskich potworów jest bardzo ekscytujące, ochom i achom końca nie było...a zachwyt wywołał przede wszystkim siusiający tyranozaur, który zniecnacka pryskał przechodniów wodą! Diplodoki, allozaury, stegozaury, triceratopsy, pterodonty, karnotaury uff- wszystko ruchome i realne! Kto by to spamiętał? Ostatnim przystankiem przed wyjściem z parku dinozaurów było muzeum skamielin- WOW! Czaszka mamuta...kości dinozaurów, skamieniałe jaja...skałki magmowe i osadowe...działo się na tym naszym świecie!

A po edukacyjnych doznaniach czas na szaleństwo w lunaparku! Karuzele, zjeżdżalnie, dmuchańce, place zabaw, karuzele z wodą - wszystko (pod kontrolą i ograniczeniem wiekowym) było na wyciągnięcie ręki. Toaleta i zakup pamiątek przed wyjazdem. Zjedliśmy również prowiant, w które wyposażyły nas nasze Panie kucharki i nieco spóźnieni ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola, gdzie czekały na nas kochane Mamy! Wszystkie zdjęcia z wycieczki zamieścimy w galerii :)

Tymczasem czekamy na opowieści z Inwałdu, gdzie wyruszyły Krasnoludki, Pszczółki i Biedronki również odkrywać tajemnice prehistorii!

 


"Cała Polska czyta dzieciom"- a nam czytają goście!

W 1998 powołano do życia fundację, której celem było propagowanie wśród rodziców i wychowawców czytania książek dzieciom. Jakie są zalety wielu z państwa wie. Rozwija się wyobraźnia, umiejętności językowe, nawyki czytelnicze oraz więzi z rodzicami! Od kilku lat gorąco kibicujemy i uczestniczymy w akcji. 

W tym roku ponownie zapraszamy gości do czytania bajek i fragmentów innych dzieł literackich, które wybierają dla dzieci zaproszeni goście. Czytała już dla nas Pani Bibliotekarka, Pani Radna Powiatowa, kochane Mamy a także nasze Panie.

Drodzy Rodzice czytajmy swoim dzieciom jak najwięcej, a minimum 20 minut dziennie!

 

  


Muchomorki w ZOO

Na świecie jest wiele rzeczy, które małe serca bardzo kochają- przede wszystkim cały świat! Dzieci kochają bardzo zwierzęta, a radość ich nie ma końca, gdy zobaczyć je mogą na żywo! Nasze najmłodsze "Muchomorki" wybrały się w podróż do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie 2 czerwca!

Wraz ze swoimi paniami odwiedziły i tygrysy, żyrafy, wilki, pingwiny, słonie i hipopotamy oraz wiele, wiele innych gatunków zwierząt, jakie mieszkają w krakowskim zoo. Pewnie wielu rodziców tego dnia usłyszało, czy w rodzinnych domach może pojawić się nowe zwierzątko np. małe lwiątko albo śliczna małpka :) :)

Dzieci zmęczone (albo i nie ) ale szczęśliwe wróciły do przedszkola. Humor im dopisywał! Tak też bywa, że dzieci prócz wielkiego serca, mają niespożyte pokłady energii :)

 


Dzień  Dziecka!!

Jak śpiewała Majka Jeżowska "Wszystkie dzieci nasze są: Basia, Michael, Małgosia, John, na serca dnie mają swój dom,uchyl im serce jak drzwi. Nie jesteś sam, nasza piosenka ciągnie za rękaw, podaj mi dłoń i z nami stań nie ma dziś granic nasz dom ..." dzieci są największym skarbem i naszą przyszłością.

 

Z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy naszym przedszkolakom dwudniową imprezę. Cały tydzień tematem kompleksowym były właśnie dzieci i ich święto. Za pomocą technologii multimedialnej podróżowaliśmy po wszystkich kontynentach i odwiedzaliśmy naszych rówieśników z różnych stron świata.

 

Dzięki Mamom z Rady Rodziców ż 31 maja mogliśmy korzystać dowoli z urządzeń dmuchanych (aż 6!) oraz wielu bujaków w naszym parku! Bawiliśmy się od 9:00 do 13:00!

A dzień 1 czerwca przywitaliśmy razem z Pszczółkami, które przygotowały dla nas "Pociąg z bajkami".

Po występie kolejny raz w naszym parku rozległy się takty piosenek i bawiliśmy się wspólnie podczas wielkiej "dyskoteki". Konkursy, zabawy, pląsy oraz poczęstunek to było preludium do otrzymania specjalnie zakupionych upominków- wielkich, pluszowych, cudownie miękkich misiów!! Radości nie było końca! Każdy dostał swojego własnego gigantycznego przyjaciela! Uśmiechy naszych przedszkolaków towarzyszyły nam cały dzień.

Wszystkim dzieciom z okazji ich Święta (każdego dnia)- WSZYSTKIEGO DOBREGO I JAK NAJWIĘCEJ RADOŚCI!!!

 

 


"Kochane nasze Mamy, tak bardzo Was kochamy, że dzisiaj wszyscy razem życzenia Wam składamy..."- DZIEŃ MATKI

"Mama to miękkie ręce. Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce.
Mama to samo dobro i sama przyjemność. Coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie,
dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie."

M. Wańkowicz
 
Z okazji Święta Naszych Mam postanowiliśmy zaprosić je do GOK-u na występ. Każda z grup przygotowała swoje wystąpienie- wierszyki, piosenki, tańce. Grupa "Krasnoludków" zaprezentowała wyróżnioną na "Bajdurku" "Księżniczkę na ziarnku grochu", "Muchomorki zaśpiewały i zatańczyły, "Smerfy", "Biedronki" i "Pszczółki" zaprezentowały montaż słowno- taneczny. Na końcu wystąpiły dzieci z kółka tanecznego zapewaniając, że przygotowują wielkie show z okazji Rodzinnego Pikniku (18 czerwca).
Wręczając upominki dzieci powtarzały jak bardzo, bardzo kochają swoje mamy, zasypywały je uściskami i całuskami. Przepiękną uroczystość pomogły zorganizować niezastąpione Mamy z Rady Rodziców i te zaangażowane w życie przedszkola. Z całego serca im dziękujemy- bez Was drogie Mamy takie imprezy nie mogłyby się odbyć.
Serdecznie dziękujemy i z okazji tego wspaniałgo Święta życzymy Wszystkim Mamom Wszystkiego Dobrego!
 
 

 

 

"Cała Polska czyta dzieciom" - wizyty "Krasnoludków" i "Biedronek" w Bibliotekach Gminnej i Szkolnej!

Od kilku lat w nasze przedszkole przyłącza się i gorąco kibicuje akcji "Cała Polska" czyta dzieciom. Nic tak pięknie nie rozwija wyobraźni dziecka jak literatura, wzbogaca jego słownictwo i wyrabia nawyki językowe oraz czytelnicze. Nasze przedszkolaki są częstymi goścmi w Bibliotekach. Tym razem "Krasnoludki" udały się z wizytą do Szkolnej Biblioteki, gdzie Pani Zofia Makuch przeczytała nam bajkę pt. "Franklin i hulajnoga". Po skończonej lekturze dzieci zadawały mnóstwo pytań i na każde z nich otrzymały odpowiedź. Nasi sąsiedzi z drugiej grupy "Biedronki" udały się tymczasem do Gminnej Biblioteki, gdzie również wysłuchały fragmentu opowiadania, dowiedziały się dlaczego i po co warto czytać oraz zapewniły Panią, że już jako uczniowie na pewno wrócą wypożyczyć książki.

 


Nasze " Krasnoludki" docenione na "Bajdurku" w Myślenicach!

12 maja młodzi artyści z grupy Krasnoludków - Aga, Bartosz, Małgosia, Nikola, Ola, Kubuś, Basia, Julka i Julia, Amelia, Faustynka oraz Krzyś zostali docenieni przez jury konkursu "Bajdurek" w eliminacjach powiatowych konkursu. Nasza grupa teatralna pod okiem Pani Edytki i Pani Klaudii odpowiedzialnej za ścieżkę dźwiękową i scenografię otrzymała I wyróżnienie!!!

Nie było kategorii wiekowych, więc nasze przedszkolaki jak równy z równym stawały w szranki z gimnazjalistami oraz uczniami szkół podstawowych! Jesteśmy z nich ogromnie dumni, gratulujemy Rodzicom cudownych aktorów. Komisja konkursu była pod ogromnym wrażeniem talentu dzieci- a zagrały naprawdę świetnie. Oto wyniki konkursu:

Wyniki 32. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek”.

Eliminacje dla powiatu myślenickiego 8-12 maj 2017 r.

I miejsce:
„A niech to gęś kopnie” - I Teatr im Ks Kardynała Karola Wojtyły z Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu

II miejsce:
„Plotka” - Zespół Teatralny „Soli Deo” z Gimnazjum w Tokarni

III miejsce:
„W kolejce” - Zespół Teatralny Pod Wyrwikoszem z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu
„Mały książę. The Game.” - Zespół Teatralny „Jedynka” z Gimnazjum nr 1 z Myślenic

I wyróżnienie:
„Księżniczka na ziarnku grochu” - Zespół teatralny „Bajlandia” z Samorządowego Przedszkola
z Tokarni za dynamiczne postacie w pięknych strojach i zadziwiającą świadomość sceny.

I wyróżnienie:
„Garderoba” Zespół Teatralny Entuzjaści Melpomeny z z Gimnazjum w Bysinie za konsekwentne, inscenizacyjne i soczyste aktorsko, zwarte przedstawienie.

II wyróżnienie:
„Pipi Pończoszanka na morzu i w szkole” - Zespół Teatralny „Zawadiaki” ze Szkoły Podstawowej
z Zawady za fantastyczną kreację zbiorową.

II wyróżnienie:
„Zamieszanie w krainie bajek” - Zespół Teatralny „Marzyciele” ze Szkoły Podstawowej ze Skomielnej Białej za starannie wyeksponowanie postacie i klarowne relacje między nimi.

III wyróżnienie:
„Po nitce do kłębka - czyli Pająki”- Teatr Krótkich Opowieści z Wiejskiego Domu Kultury
w Głogoczowie za twórcze poszukiwania w rozpoznawaniu współczesnego świata i własnego języka teatru.

Zdjęcia z konkursu zamieszczamy w naszej galerii. Serdecznie gratulujemy naszym AKTOROM :)))


Gminny Konkurs Recytatorski "W krainie wierszy Juliana Tuwima"!

Po raz drugi nasze przedszkole zorganizowało "Gminny Konkurs Recytatorski". Do konkursu przystąpiło 15 uczestników z różnych placówek: Przedszkole w Krzczonowie, Oddział Przedszkolny z SP w Skomielnej Czarnej, Oddział Przedszkolny z SP2 w Tokarni, Oddział Przedszkolny z SP w Bogdanówce oraz nasze przedszkole.

Uczestnicy konkursu prezentowali bardzo wysoki poziom, a oceniało ich jury w składzie- przewodnicząca p. Krystyna Śliwa,

.p Małgorzata Dragosz, p. Bartłomiej Dyrcz. Ocenie jury podlegało:

  • dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie
  • poprawne i płynne deklamowanie
  • kontakt ze słuchaczem
  • ogólny wyraz artystyczny (gest sceniczny, element ruchu)

Po burzliwych obradach jury zadecydowało, że nagrody powędrują do:

I miejsce WIKTORIA KORZEŃ- Przedszkole w Krzczonowie

II miejsce JAKUB ZIĘBA- Przedszkole w Tokarni

III miejsce SEBASTIAN GODZIK- Oddział Przedszkolny w Bogdanówce

Wyróżnienie I ZUZIA PROSZKOWIEC- Przedszkole w Tokarni

Wyróżnienie II ALEKSANDRA PĘCEK- Oddział Przedszkolny SP w Skomielnej Czarnej

Wyróżenie III JULIA SPYRKA

Wyróżnienie IV LAURA BIERÓWKA

Wyróżnienie V MILENA HUCISKO

WSZYSCY UCZESTNICY KONKURSU! (fot. B. Dyrcz)

Na zakończenie grupa "Krasnoludków" zaprezentowała przedstawienie "Rzepka" Juliana Tuwima.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominek i dyplom. Nad całością i przebiegiem konkursu czuwała koordynator nauczyciel Edyta Kmiecik. Wielkie podziękowania kierujemy na ręce dyrektora GOK-u za objęcie konkursu swoim patronatem oraz za zdjęcia, a także Pani Krystynie Śliwie i Pani Małgosi Dragosz za udział w bezstronnym jury. 

Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!!!!!!

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII.

 

 


Nasi laureaci!

Jesteśmy bardzo dumni z naszych przedszkolaków, którzy chętnie biorą udział w konkursach zewnętrznych, dzielnie reprezentując nasze PRZEDSZKOLE!

Bardzo chcielibyśmy pogratulować laureatom następujących konkursów:

W Gminnym Konkursie Plastycznym pod hasłem "Wiosna wokół nas" organizowanym przez Szkołę Podstawową w Skomielnej Czarnej.:

I miejsce zajęła Izabela Fita z gr. "Biedronek"- kategoria 6- latki

II Małgosia Kiełtyka z gr. "Krasnoludków"

I miejsce - Jaś Zadora z gr. "Pszczółek"- kategoria 5-latki

W Powiatowym Konkursie Recytatorskim "W Ptasim świecie" w Dobczycach

I miejsce zajął Jakub Zięba z gr. "Krasnoludków"

 

W Gminnym Przedszkolnym Konkursie Recytatorskim w Tokarni

II miejsce zajął Jakub Zięba z gr. "Krasnoludków"

Wyróżnienie otrzymała Zuzia Proszkowiec z gr. " Biedronek"

 

W konkursie "Mój ulubiony kwiat" w Suchej Beskidzkiej

I miejsce zajęła Sara Leśniak!

 

Serdecznie gratulujemy !!!

 

 


Przedszkolaki na Filmowym Świecie Dziecka

27.04 (czwartek) nasze przedszkolaki wyjechały do Krakowa do Cinema City na Filmowy Świat Dziecka.

Uczestniczyły w warsztatach na temat ochrony przyrody i gatunków zagrożonych, a później obejrzeliśmy film animowany "Dzieciak rządzi". Podczas warsztatów Paulinka oraz Bartuś z Krasnoludków wzięli udział w konkursie wiedzy zdobywając dodatkowe nagrody! Każdy uczestnik wycieczki otrzymał upominki  :)

Zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do przedszkola na obiad :)


"Witaj Majowa Jutrzenko..."- Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja!

Polska historia obfituje w wydarzenia, które powinny płynąć w żyłach każdego patrioty. Ogromnie ważny jest szacunek dla Polaków walczących o dobro swej Ojczyzny, a także pamięć przekazywana z pokolenia na pokolenie. My również staramy się zaszczepić w dzieciach wiedzę oraz szacunek dla wartości historycznych i patriotycznych.
Z tej okazji upamiętniamy ważne wydarzenia w historii Polski specjalnie przygotowanymi na te okoliczności wystąpieniami. Grupa "Biedronek" przygotowała z okazji majowej rocznicy piękną akademię, dzięki której przedszkolaki mogły zapoznać się z wydarzeniami z 3 maja 1791 roku, kiedy to Sejm Czteroletni przyjął pierwszą w Europie i drugą na świecie konsytytuację zmieniającą ustrój państwa na monarchię konstytucyjną oraz regulujący szereg prawnych zagadnień m.in. zniosła liberum veto, czy łagodziła najgorsze nadużycia pańszczyzny, biorąc w obronę chłopów.
Niestety spisek państw ościennych oraz niezadowolenie magnatów sprawiło, że wkrótce konfederacja targowicka przyczyniła się do ostatecznego rozbioru polskich ziem. Przez 123 lata przypominała walkę o niezależność Państwa. Dzisiaj z okazji nadchodzącej majowej rocznicy wywieśmy z dumą flagę i oddajmy się chwili refleksji oraz zadumy.

 

 

 

 

 


Muchomorki eksperymentują!

Nasze najmłodsze Muchomorki postanowiły wraz z Panami zostać Małymi odkrywcami! Swoją przygodę z nauką zaczęły od....eksperymentów! Jak działa wulkan, co to jest powietrze, eksperymenty z wodą i mnóstwo innych!

W każdym tygodniu przeprowadzali nowe doświadczenia i wyciągały wnioski.

Cóż czym skorpuka za młodu... :)

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII :)

 

 


Dzień Ziemi - Jesteśmy Przyjaciółmi Przyrody!

22 kwietnia przypadał Międzynarodowy Dzień Ziemi, w naszym przedszkolu obchodziliśmy go 20 kwietnia.

I jak na prawdziwych przyjaciół przyrody postanowiliśmy uczcić to w odpowiedni sposób.

W tym dniu dzieci obejrzały przedstawienie kukiełkowe nt. ochrony przyrody. Dowiedziały się dlaczego nie warto śmiecić, niszczyć przyrodę oraz hałasować w lesie- wszystko to wyjaśniły im zwierzątka zamieszkujące lasy, łaki i stawy. Nie zabrakło humorystycznych akcentów! Po teatrzyku Pani Renatka przeprowadziła prawdziwy przyrodniczy quiz dla naszych starszaków. Okazało się, że nasze dzieci wiedzą dużo więcej niż mogłoby się wydawać! I tak wszystkie grupy zremisowały ilością punktów!

Każde dziecko otrzymało odznakę "Przyjaciela Przyrody", a na zakończenie zrobione własnoręcznie ciastko w kształcie naszej planety! Dzień wcześniej nasze przedszkolaki z klubu przyrodniczo- badawczego napiekły nam ciasteczek- planet!

Każdy z nas już wie, jak bardzo ważna jest dla nas ochrona przyrody i naszej Ziemi! Obiecaliśmy,że będziemy o nią dbać!

 


Śniadanie Wielkanocne

 

Jak obyczaj stary każe, co roku w Wielką Środę zbieramy się wszyscy razem, by wspólnie przeżywać nadejście Wielkanocy. Każda potrawa ma swoją symbolikę, a w naszych sercach gości radość ze zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.

Jajeczko, chrzan, czy babka wielkanocna każdy spróbował chociaż kęs!

Nie zabrakło również kilku kropel wody padającej na czoła- symboliczny śmigus dyngus (bo pogoda sama kropi nas z nieba :)

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim..

 


Smerfy witają "Wiosnę"

Każdy z nas zna przysłowia "W marcu jak w garncu", "Kwiecień plecień, co przeplata trochę zimy trochę lata". Każdy wie jak bardzo kapryśna potrafi być pogoda (wszakże przecież jest kobietą :)). Nasze kochane Smerfy przygotowały wiosenną inscenizację, którą z powodu choroby głównych aktorów musieliśmy poprzesuwać w czasie. Udało nam się w końcu "Powitać wiosnę" 11.04.

Dzięki pięknemu przedstawieniu przypomnieliśmy sobie nazwy wczesnowiosennych kwiatów oraz ptaków powracających na wiosnę. Wszystkim towarzyszył świergot skowronka i dobry nastrój. Trzeba przyznać,że mali aktorzy świetnie odnaleźli się w wiosennej tematyce :)


Spotkanie z przyrodą- cz. II "Owady"

Światem dziecka rządzi ciekawość i głód wiedzy, które my dorośli powinniśmy zaspakajać. Dzieci noszą w sobie naturalną miłość do przyrody i wszystkiego,co żyje. Szczególnie jeśli można nazwać to coś "zwierzątkiem". Po raz drugi w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy spotkanie z przyrodą- 11.04. Tym razem na tapecie były "owady".

Zachwyty owszem i były ale w męskiej części naszej społeczności- patyczaki, karaluchy, karaczany, chrabąszcze.

Dziewczynki wykazały zachwyt na widok motyli :) Nie możemy się doczekać kolejnych spotkań! To dla nas doskonała lekcja wiedzy o otaczającym nas świecie!


Krasnoludki i Biedronki w teatrze "Groteska"

Nasze kochane starszaki wybrały się ze swoimi Paniami do Krakowa do Teatru "Groteska" na sztukę opartą na wierszach Juliana Tuwima 29.03. Spektakl ten daje możliwość obcowania z teatrem- dzieci recytują razem z aktorami, uruchamiają zmysły i wyobraźnię.

Nasze starszaki przyjechały zadowolone! Po spektaklu uczestniczyły w warsztatach teatralnych i zwiedzały "Groteskę". Każda taka wycieczka pozostawia wiele wspomnień często przelanych na kartki papieru oraz zabawy inicjowane przez dzieci.

 


Teatrzyk profilaktyczny "Czerwony Kapturek"

 

Każdy z dorosłych i dzieci zna historię Czerwonego Kapturka- dziewczynka dała się wyprowadzić w pole wilkowi,....dlaczego? Ano dlatego, że była zbyt ufna i za nic miała matczyne przestrogi, by nie ufać obcym i nie rozmawiać z nimi. Tego właśnie chcemy nauczyć nasze dzieci- by powściągnęły swoją dziecięcą naturę i wykazywały czujność i nieufnośc w stosunku do nieznajomych, również w wirtualnym świecie.

Ponad to dzięki teatrzykowi dzieci po raz kolejny przypomniały sobie zasady segregowania śmieci i pomogły uporządkować Kapturkowi las po zjedzeniu przez wilka smakołyków przeznaczonych dla Babci.

  Więcej zdjęc w galerii!

 

 

 


"Marzanno, Marzanno Ty zimowa Panno..."- pożegnanie Zimy/ powitanie Wiosny

 

Przyroda się budzi- zaczynają kwitnąć pierwsze kwiaty, rozkwitają trawy i pąki na drzewach, powracają ptaki, obudziły się nawet...nasze przedszkolaki! Wykazują typową wiosenną naturę :) - byle by było wesoło!

Tradycyjnie jak, co roku korowód przedszkolaków wyruszył spod przedszkola niosąc na czele Marzannę- zimową pannę, którą chcielibyśmy już pożegnać. Spacerowi towarzyszył śpiew poszczególnych grup, gwar rozmów i pohukiwanie pań na temat bezpiecznego spaceru :)

Pani Jola- Mistrz ceremonii dokonała rzeczy słusznej i w imieniu całej społeczności przedszkolnej pożegnała Marzannę,

dzieci odprowadziły Marzannę wzrokiem i nazbierały zielonych gałązek oraz bazi.

Przedszkolaki uśmiechnięte oczekują na całkowite przebudzenie wiosny, bowiem zielony park jest naszą największą wiosenną nagrodą :) Więcej zdjęć w naszej galerii :)

 

 


Warsztaty pierwszej pomocy dla dzieci!

 

Niezwykle istotnym jest nauczenie i wpojenie odruchów pozwalających uratować życie ludzkie, minimalna wiedza z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej znacząco wpływa na liczbę uratowanych osób. Obowiązkiem każdego obywatela jest udzielenie pierwszej pomocy- nawet w formie telefonu do odpowiedniej jednostki.

Nasze dzieci po raz pierwszy uczestniczyły w prawdziwych warsztatach z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonych przez ratowników medycznych. Zaangażowanie dzieci było ogromne! Nauka pozycji ustalonej bocznej (bezpiecznej), masaż serca na fantomach, czy opatrywanie ran cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Dzieci powtórzyły numery telefonów alarmowych, poznały sytuację, w których pierwszej pomocy trzeba udzielić i wykazały się ogromną empatią dla swoich cierpiących misów. Do dzisiejszego dnia podczas odpoczynku powtarzają ułożenie w pozycji bocznej.

Warsztaty były prowadzone fachowo przez wykwalifikowane osoby, a przedszkolaki dostały na koniec dyplomy pierwszej pomocy.

Wprowadzanie zajęć o takiej treści i w takiej formie to bardzo pozytywne doświadczenie, które być może kiedyś i nam uratuje życie. Zapraszamy do galerii na pełną fotorelację.


 

PRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD RECYTATORSKI " PRZYJACIEL PRZYRODY"

Jedną z przedszkolnych tradycji są przeglądy recytatorskie, również w tym roku Pani Edytka zorganizowała poetycką imprezę pod hasłem "Przyjaciela Przyrody". Jak sami Państwo zobaczycie poczuliśmy już wiosnę-  dzieci z każdej grupy zaprezentowały utwory największych polskich poetów.

 

Deklamacja wierszy to trudna sprawa,szczególnie przed publicznością, ale trema nie zjadła naszych uczestników. Pewnym głosem wygłaszali swoje kwestie- nie zabrakło Brzechwy, Tuwima czyli wszystkich poetów kochających dzieci. Obcowanie z literaturą dziecięcą nie tylko rozwija wyobraźnię, w połączeniu z tematyką ochrony przyrody rozwija również empatię dla środowiska przyrodniczego- a przecież o to nam chodzi- o dumnych Przedszkolaków "Przyjaciół Przyrody".

Bardzo dziękujemy za zorganizowanie przegladu Pani Edytce oraz dzieciom, które uczestniczyły w przeglądzie :)

 

Patrząc na tło- "Wiosna, wiosna..wiosna ach to Ty!"

 


TAJEMNICE TŁUSTEGO CZWARTKU!

W tym roku tłusty czwartek przywitaliśmy nieco inaczej niż w poprzednich latach- dzięki możliwościom technologii informacyjno- multimedialnej stworzyliśmy swój własy spot telewizyjny i powołaliśmy do życia Przedszkolną Telewizję SPTV ( Samorządowa Przedszkolna Telewizja :))

Zabawy przy odkrywaniu tajemnic tłustego czwartku było co niemiara- od śmiechu bolały nas brzuchy! Jak to w prawdziwej TV nie zabrakło reklam oraz Prognozy Pogody czy Muzycznego Fleszu. Nasza reporterka Paula Ciekawska- Paulinka z grupy "Krasnoludków" zawitała do przedszkolnej kuchni, gdzie dowiedzieliśmy się jak robić prawdziwe, polskie pączki (rozmowa z ekspertem żywienia Panią Władzią) oraz przeprowadziła rozmowę z Panią doktor Agnieszką Pączkowską- Agusią z "Krasnoludków", która wyjawiła nam, co zajadać w tłusty czwartek. Ponadto nasza kamera odwiedziła grupę Smerfów, która gościła specjalnego gościa Babcię Honorkę, która skromnie powiedziała, że "najlepsze pączki i faworki są tylko u babci Honorki"! Dzieci opowiadały również przed kamerą, czym jest tłusty czwartek i co wtedy jadać :)) Na zdjęciu Paula nasza reporterka!

Flesz muzyczny przygotował Radosław Chrust- Radzio z "Krasnoludków", a pogodę zaprezentowała Barbara Chmurzasta - Basia z "Krasnoludków". Panią Redaktor w studio była Małgorzata Mądra- Małgosia z "Krasnoludków". Dzięki naszej telewizji dzieci dowiedziały się, co jadać w tłusty czwartek i poznały historię pączków, wiedzą również dlaczego Tłusty czwartek nazwano "Zapustami". W reklamie uczestniczyły dzieci z "Krasnoludków" oraz Pani Goździkowa :))

Na koniec każdy przedszkolak dostał do zjedzenia własnego pączusia :)

 

I tak oto tłusty czwartek jest najpyszniejszym dniem w roku :)

 


"Na tym balu nad balami, takim co się pamięta latami. Gdzieś Hiszpania za górami...

...A tu zima, karnawał jest z nami..."- BAL KARNAWAŁOWY!!!

 

 

Raz w roku karnawałowe szaleństwo dopada i nasze przedszkolaki- nie ma wtedy Zosi, Piotrusia, Krzysia, Agi...są bohaterowie bajek, armia mundurowych, ksieżniczki, motylki, biedroneczki i całe 125 postaci z bajek! Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech dzieci- a do zabawy potrzebna nam tylko muzyka i dobry humor!

W tym roku bal karnawałowy przypadał 21 lutego. Dzięki uprzejmości dyrektora GOKiS zamieniliśmy salę widowiskową na prawdziwą krainę baśni! Bardzo dziękujemy kochanym Mamom z Rady Rodziców za przygotowanie słodkiego poczęstunku- ukłony w ich stronę za troskę! Bawiliśmy się wspólnie z Panią i Panem animatorami, w tle wykonywane były zdjęcia - które można zakupić.

I chociaż musieliśmy wracać na obiad przenieśliśmy zabawę do naszych sal- jeszcze długo tańczyliśmy wspólnie! Każdy z nas prezentował swój strój, opowiadał o sobie, pokazywał atrybuty postaci, w którą się wcielał. Powoli przygotowywaliśmy się do nadejścia tłustego czwartku...ale nie smucimy się następny bal już za rok!

A tak bawiliśmy się na balu! (Wszystkie zdjęcia z balu będą zamieszczone w galerii)

 

Wszystkie zdjęcia z balu w dużym rozmiarze- galeria :)

 


"Zima lubi dzieci najbardziej na świecie..."- zabawy na śniegu i słonku!

Chociaż aura już słoneczna i budząca w sercu wiosnę naszym przedszkolakom śnieg niestraszny! Postanowiliśmy wykorzystać ostatnie zimowe dni po feriach na wyjście do naszego ogrodu. Ileż radości jest podczas zabawy w naszym parku! Zabawy tropiące, badawcze, ruchowe- ile możliwości ! Zarumienione policzki, uśmiech od ucha do ucha i jęk zawodu, kiedy Pani woła grupę na zbiórkę- tak nasze przedszkolaki spędzają czas na wolnym powietrzu- obserwując zmieniającą się przyrodę i hartując młode organizmy. Prezentujemy Państwu zdjęcia z naszej aktywności na świeżym powietrzu! Wszystkie zdjęcia w galerii :)

Biegają- Krasnoludki.

w oddali Pszczółki!

A tak bawią się nasze najmłodsze Muchomorki!

 

Przy okazji pochwalimy się-oprócz aktywności ruchowej zdobywamy również wiedzę za pomocą nowinek multimedialnych tu Biedronki i zajęcia o Unii Europejskiej!

 


 

"Babciu, Dziadku coś Wam dam jedno serce, które mam..."- Świętujemy z naszymi Dziadkami!

 

W piątek 27.01 postanowiliśmy zorganizować uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka. Impreza została podzielona na dwie części, ze względu na dużą liczbę dzieci. Pan dyrektor GOK- Bartłomiej Dyrcz udostępnił nam salę widowiskową oraz pomógł w obsłudze uroczystości za co gorąco dziękujemy. O godzinie 10:00 na scenie pojawiła się Pani Dyrektor, która w imieniu Dzieci oraz Pań powitała zebranych gości.

fot. Bartłomiej Dyrcz

Kochane Mamy pomogły zorganizować imprezę- podjęły szanownych Dziadków poczęstunkiem oraz dbały o cały przebieg imprezy- za ich gorące serce DZIĘKUJEMY- każdej z osobna i wszystkim razem!

Po krótkiej zapowiedzi na scenie pojawiła się najmłodsza grupa "Muchomorków", która w piękny sposób podziękowała Dziadkom za ich miłość i obecność. Wytańczyli walczykowe życzenia, wytupali radość z obecności kochanej Babuni i Dziadziunia oraz wręczyli im wykonane laurki! Po nich miejsce na scenie zajęły "Smerfy" i "Pszczółki", które przedstawiły jasełka - Aniołki, Pastuszkowie, Święta Rodzina, Góralki, Krakowiacy, Dzieci- wszyscy zebrani ochoczo śpiewali, tańczyli oraz składali życzenia swoim Dziadkom, wręczali własnoręcznie wykonane upominki.

fot. Bartłomiej Dyrcz

Na zakończenie występu pierwszej grupy na scenie pojawili się członkowie kółka tanecznego "Młode Talenty" z grupy młodszej i zaprezentowali Dziadkom gorące pląsy w tymie latino- elementy tańca hiszpańskiego oraz sambę.

fot. Bartłomiej Dyrcz

O godzinie 12:30 przybyła kolejna tura gości i znowu kochane Mamusie zadbały o naszych gości. Jednym z gości honorowych był Wójt Gminy Tokarnia pan Władysław Piaściak. Pani Dyrektor czyniła honory gospodyni i witała zebranych.

Po krótkich przemowach na scenie pojawiły się dzieci z kółka tanecznego "Młode Talenty" z grupy starszej z gwiazdą kolędniczą i zaprezentowały program, który przygotowały w ramach uczestnictwa w VII Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Sułkowicach.

 

Po nich scenę opanowały "Biedronki"- kapeluszowe wejście bardzo spodobało się widowni, a gagi i mini przedstawienia o Babci i Dziadku wywołały salwę śmiechu i oklasków. Na zakończenie dzieci odśpiewały i odtańczyły "Polkę dla Babci i Dziadka". Jako ostatnie zaprezentowały swój pogram "Krasnoludki" przedstawiając nieco odmienioną "Rzepkę"- śmiechu było co niemiara! Widzów zachwyciła szczególnie ścieżka dźwiękowa do przedstawienia jeszcze długo nucili sobie pod nosem "Żona moja...serce moje...nie ma takich jak my dwoje...". Na koniec dzieci odtańczyły "Cza czę dla Babci i Dziadka". Zwieńczeniem występów był pokaz ognistego "Paso doble" w wykonaniu Młodych Talentów z grupy starszej.

Bardzo dziękujemy Rodzicom zaangażowanym w organizację Dnia Babci i Dziadka, honorowym gościom- wszystkim Babciom i Dziadkom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością oraz gorącym sercem, Panu Sylwkowi za kamerowanie uroczystości oraz Panu Bartłomiejowi za pomoc obsłudze urządzeń i udostępnienie zdjęc z uroczystości (oraz transmisję na gokowskim facebooku). Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy!

 

Zdjęcia z imprezy wykonane przez pana Sylwka Jamrozika można zakupić na stronie :

www.fotowideo24.zalamo.com/sesja.babcia

 

hasło:2101

Proszę kliknąć w link, albo skopiować go do przeglądarki, każde wybrane zdjęcie wrzucamy do koszyka i postepujemy jak podczas internetowych zakupów.

PŁYTY DVD  Z WYSTĘPAMI DZIECI BĘDZIE MOŻNA ZAMÓWIĆ W PRZEDSZKOLU.

Informujemy również, że znaleziono okulary przed budynkiem GOK. Okulary są do odebrania w przedszkolu :)

 


Żywa lekcja historii....prowadzi pan Bartłomiej Dyrcz

 

W czwartek 18.01 grupa Biedronek udała się do drugiej części dworu, w której znajdują się pomieszczenia poświęcone Tokarni i Rodzinie Targowskich (powstałe dzięki ogromej pracy i inicjatywie osób prywatnych), gdzie spotkali się z Panem Bartłomiejem Dyrczem, autorem opracowania "Zapomniane rękopisy ks. A. Gagatnickiego" i wielkim miłośnikiem tokarskiej historii, nowym dyrektorem GOK w Tokarni.

Pan Bartłomiej zabrał nas na historyczną wycieczkę po naszej Gminie. Perfekcyjnie przygotowana lekcja sprawiła, że nawet nasze łobuzy były zafascynowane! Dzieci słuchały w wielkim skupieniu, oglądały eksponaty- m.in. Tablo z medalami Mieczysława Targowskiego, czy ułańską czapkę! Takich chwil się nie zapomina, bardzo cieszymy się,że do Biedronek wkrótce dołączą inne grupy, które będą mogły uczestniczyć w tak fascynującej lekcji historii!

Bardzo dziękujemy !!!!

Wszystkie zdjęcia z lekcji umieszczone są w galerii :)

 

 


 

Nasze utalentowane przedszkolaki!

 

Ogromnie się cieszymy, że w naszym przedszkolu są takie kochane przedszkolaki- utalentowane, grzeczne i takie naj naj. Niedawno "Młode Talenty" z kółka tanecznego uczestniczyły w VII Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Sułkowicach. Naszą solistką była Marysia z grupy Krasnoludków, a w kategorii zespół zaprezentowało się aż 11 osób- Marysia, Aga, Faustyna, Krzyś, Maksio, Radzio, Iwonka, Amelka, Zuzia, Amelka i Basia. Dzieci wystąpiły na scenie z repertuarem regionalnym i bardzo wyróżniały się na tle innych uczestników. Chociaż nasz występ nie został nagrodzony, lecz został zauważony przez jury i bardzo się podobał publiczności. Dzieci spisały się na medal- jak profesjonalni artyści. Konkurencja była ogromna- razem z nami tylko 112 uczestników ;)

fot. galeria SOK

 

Wielką radość sprawiły nam dzieci z kółka plastycznego pod kierunkiem pani Alinki, które otrzymały wyróżnienie za piękną szopkę w XVI konkursie Szopek Bożonarodzeniowych w Sieprawiu. Każdy uczestnik otrzymał upominek i słodką nagrodę. Wyrożniona szopka pokonała wielku konkurentów i rozsławiła nasze przedszkole. Jednocześnie Pani Alinka zainicjowała zbiórkę rzeczy dla dzieci z Domu Dziecka w Łętowni. Akcja okazała się ogromnym sukcesem. Dzieci i Rodzice wykazali wielkie serce- za co pięknie dziękujemy.

 

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

 

 


 

PRZEDSZKOLNA WIGILIA

Choinki już ubrane, prezenty rozdane, udekorowane sale i pora na Wigilię. Jak co roku dzieci uczestniczyły w przedszkolnym, wigilijnym obiedzie. Wspólnie odmówilismy modlitwę i tradycyjnie łamaliśmy się opłatkiem życząc sobie wzajemnie zdrowia, szczęścia i pomyślności. Po uściskach czas na tradycyjny barszcz czerwony z uszkami i filet z ryby- dziękujemy naszym Paniom Kucharkom. Przy pięknie nakrytym, świątecznym stole taki posiłek smakuje szczególnie! Nie zabrakło wspólnego kolędowania i uśmiechów.

Widzimy się w Nowym Roku!


TEATR CIENI "BÓG SIĘ RODZI...I KONCERT KOLĘD

21.12 pod okiem Pani Renatki dzieci z grupy "Krasnoludków" przygotowały świąteczne przedstawienie pt. "Bóg się rodzi". Była to jednak sztuka wymagająca nie tyle opanowania tekstu (którego nie było), co gry aktorskiej. Przedstawienie było bowiem teatrem cieni, w której ogromną rolę odgrywa ruch.

Widownia z zapartym tchem śledziła wydarzenia...w tle przygrywały kolędy, a na zakończenie swój mini recital kolęd dał uczeń szkoły muzycznej Maciej Funek- nasz były przedszkolak. Dzieci występem wprowadziły nas w świąteczną atmosferę oczekiwania na narodzenie Pana Jezusa i magii Świąt. Serdecznie dziękujemy za te nietypowe jasełka i koncert kolęd. Podczas tej uroczystości Pani Renatka wręczyła nagrody wszystkim uczestnikom konkursu fotograficznego. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym! :)

 

 


POŻEGNANIE JESIENI - QUIZ PRZYRODNICZY STARSZAKÓW

Każdy przedszkolak duży i mały zauważa zmiany w przyrodzie- wie, że rok dzieli się na pory roku- wiosnę, lato, jesień i zimę. Ba! Rozpoznaje i nazywa oznaki pór roku i pomimo, że dorośli nie przepadają za najchłodniejszą z nich dzieci wprost ją uwielbiają! Już pewnie domyślacie się o której porze mowa? Tak, tak o zimie! Sypnie śniegiem, przymrozi, zaprosi na sanki i łyżwy, ulepimy bałwana i rozpętamy wojnę na śnieżki...to tylko niektóre z jej atrakcji. Zanim to jednak nastąpi przyroda musi pożegnać jesień.

W przedszkolu dzieci z grupy "Krasnoludków"przygotowały specjalne przedstawienie o leśnych zwierzętach, które przygotowują się do nadejścia zimy. Było to swoiste pożegnanie Jesieni i powitanie Zimy. Po przedstawieniu Pani Małgosia przeprowadziła przyrodniczy QUIZ w której brały udział najstarsze dzieci- "Krasnoludki", "Biedronki" i "Smerfy".

Zabawa była przednia a oto i klasyfikacja po turnieju przyrodniczej wiedzy:

I miejsce "Krasnoludki"

II miejsce "Biedronki"

III miejsce "Smerfy"

GRATULUJEMY!

 

ŚWIĘTY MIKOŁAJU! Dzieci już czekają...

 

6 grudnia imieniny obchodzi najmilszy ze Świętych. Święty Mikołaj. Z tej okazji każde grzeczne dziecko zaprasza go tego dnia do swojego świata. Raduje się, gdy przynosi im podarunek...nieważne czy to w skarpecie, czy w bucie, czy pod poduszką... to jego specjalność by obdarować tego dnia każdego. Oczywiście GRZECZNEGO :)

Mikołaj pamięta również o naszym przedszkolu. Dzieci nie mogły się go doczekać....W oczekiwaniu na Mikołaja przestępowały z nogi na nogę, niespokojne nasłuchiwały dźwięków dzwonka obwieszczających jego nadejście. I wreszcie jest! Oto on! Mikołaj...

Dzieci gorąco powitały Mikołaja, zaśpiewały mu piosenki, wspólnie kolędowaliśmy a także obiecaliśmy poprawę (w niektórych przypadkach :))...Mikołaj wyjawił nam również historię swojego życia oraz obiecał wrócić do nas- grzecznych przedszkolaków za rok

Historia życia Biskupa Mikołaja

"Mikołaj był biskupem w mieście Mirra. Urodził się w Patarze na terenie obecnej Turcji około 270 roku. Od najmłodszych lat Mikołaj był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim, co było o tyle łatwiejsze, że jego rodzice byli bardzo zamożnymi ludźmi. Pewnego dnia dowiedział się, że jeden z mieszkańców Patary popadł w biedę. Wychowywał on trzy córki, które z braku pieniędzy nie mogłyby wyjść za mąż. Mikołaj wrzucił im przez okno sakiewkę z pieniędzmi, co uchroniło je przed biedą. Gdy został biskupem zasłynął wśród wiernych jako dobroczyńca i gorliwy duszpasterz. Uratował przed śmiercią trzech drobnych złodziejaszków upraszając w Konstantynopolu cesarza Konstantyna I Wielkiego o darowanie im życia."

Serdecznie dziękujemy Mamom z Rady Rodziców zaangażowanym w organizację mikołajek oraz panu Stanisławowi Funkowi :)

 

Wszystkie zdjęcia z Mikołaja dostępne są w galerii! Od jutra będzie można nabyć zdjęcie dziecka z Mikołajem.

 

 


Wycieczka do Krakowa do Klockolandu "Fabryka Św. Mikołaja"!

25 listopada na zakończenie imprezowego tygodnia cztery grupy z przedszkola - Krasnoludki, Biedronki, Smerfy i Pszczółki pojechały do Krakowskiego Centrum Nauki i Zabawy "Klockoland", gdzie na specjalnych warsztatach "Fabryka Świętego Mikołaja" dzieci wykonały z klocków swoją ozdobę choinkową, napisały list do Mikołaja, ozdobiły choinki z klocków oraz bawiły się w sferze testów Św. Mikołaja!

Mogliśmy pojeździć specjalnymi robotami!, obejrzeć wystawy lego, zrobić bombkę z robotem lego! Wycieczka była ciekawa i atrakcyjna. Zachwyt nad lego- konstrukcjami malował się w oczach dzieci! Zresztą drodzy rodzice zobaczcie sami!

Więcej zdjęć w galerii!


 

Abracadabra to czary i magia!- Andrzejki!!!

Andrzejki - dzień wróżb i czarów, w tradycji obchodzony w wigilię Świętego Andrzeja z 29 na 30 listopada. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

24 listopada opadła dla nas kurtyna przyszłości i mogliśmy do niej zajrzeć...nastał bowiem magiczny czas, gdzie za sprawą wróżb i czarów można było dowiedzieć się co planuje dla nas przyszłość. W tym roku andrzejkową zabawę urządziliśmy w GOK-u w Tokarni za pozwoleniem Pana Dyrektora, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy!

Czas umilały nam Panie animatorki- piratki oraz nasze Panie. Specjalnym gościem w tym dniu była cyganka Aga, dla której przyszłość nie stanowiła żadnego problemu.... i tak dzieci dowiedziały się jakie zawody będą wykonywać, jakie imię będzie nosił/a przyszły mąż/żona....a przede wszystkim doskonale się bawiliśmy! Dziękujemy kochanym mamom za przygotowanie poczęstunku, który umilił nam wspólną zabawę. Oczywiście przenieśliśmy dobry humor już na nasze przedszkolne sale i do 16 szaleliśmy w naszych salach w rytm przebojów.

Więcej zdjęć w galerii! :)


"Święto Pluszowego Misia"

 

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Pluszowy przyjaciel cierpliwie wysłuchiwał naszych skarg, wytrzymywał ekstermalne zabawy i zawsze pocieszał...

Święto Misia musieliśmy w tym roku nieco przyspieszyć i zorganizować 22 listopada, gdyż w piątek udajemy się na wycieczkę do Krakowa. Jednak nie zabrakło wspólnej zabawy! Oczywiście w tym szczególnym dniu dzieci zaprosiły swoich przyjaciół do przedszkola.

Tradycyjnie nie zawiódł teatrzyk "Fantazja". Z gościnnym udziałem dzieci z kółka tanecznego wystawiliśmy "7 nieszczęść Kubusia Puchatka" .Po wspólnej zabawie (a jest nas naprawdę duuużo :)) każdy mógł zjeść swojego misia. Tak! Tak! Misia...ale jadalnego!...Przedszkolaki poznały również historię pluszowego misia...a brzmiała ona tak...

" W 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonychh Theodora E. Roosvelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. Tak oto narodził się nasz przyjaciel..."

Na zakończenie wspólnie wyściskaliśmy swoje Misie, a każdy przedszkolak otrzymał misiową książeczkę z zadaniami :)

 

 

A przed nami kolejne imprezy już w czwartek- ANDrZEJKI!!


 

Więcej zdjęć w galerii!

"Kto Ty jesteś? Polak Mały...- Akademia z okazji Święta Niepodległości
 
11 listopad 1918- jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. Po 123 latach ciemiężony Naród Polski odzyskuje wolność. Pomimo działalności zaborców, prób wyplenienia naszej historii, tradycji i języka-  Polska została przywrócona na mapy Europy i Świata jako suwerenne i niepodległe Państwo.
Wyrwanie z korzeniami polskości nie powiodło się łakomym najeźdźcom, dziś powiewają biało- czerwone flagi i dumnie wisi na ścianie godło- orzeł biały w złotej koronie warto, więc pamiętać ile polskiej krwi przelano byśmy dzisiaj czuli się Polakami.
11 listopada 1918 roku  Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu, który powrócił z więzienia w Magdeburgu.  Uwolniony Marszałek proklamował powstanie niepodległego kraju- Rzeczpospolitej Polskiej.
 
 
Upamiętniając tą podniosłą datę nasze starszaki "Krasnoludki" przygotowały uroczystą Akademię.
Dzięki nim przypomnieliśmy sobie jak dumnie brzmią słowa z "Katechizmu polskiego dziecka" Władysława Bełzy wydanego w 1912 roku:
 
"— Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czym ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czym zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę.
— Coś ty dla niej?
— Wdzięczne dziécię.
— Coś jej winien?
— Oddać życie."
 
Odśpiewaliśmy wspólnie Hymn Polski i w zamyśleniu obejrzeliśmy występ starszaków. Każde dziecko otrzymało godło Polski, a całym przedszkolem przemaszerowaliśmy na plac im. Targowskiego i złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem.
 
 
 
 

 


"Muchomorki" pasowane na PRZEDSZKOLAKA

9 listopada w naszym przedszkolu stała się rzecz wesoła i wspaniała. Oto najmłodsza grupa "Muchomorków" została oficjalnie przyjęta w szeregi przedszkolaków. Dzieci z tej okazji przygotowały program artystyczny, który zaprezentowały zaproszonym rodzicom. Pani Dyrektor pasując każde dziecko wielkim ołówkiem uroczyście powitała je w przedszkolnym gronie. Dzieci otrzymały dyplomik i upominek oraz zasiadły wraz z rodzicami do skromnego poczęstunku. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom i gościom przybyłym na uroczystość, a także mamom zaangażowanym w przygotowanie poczęstunku.

Serdecznie witamy małe "Muchomorki" w naszym gronie!! :)

 


SPOTKANIE Z PRZYRODĄ - "PŁAZY" CZ.1

Każde dziecko kocha zwierzęta, kudłate, gładkie, pierzaste- kotki, pieski, koniki, chomiki, ptactwo...ale nie każde pała miłością do gadów i płazów. W piątek  4 listopada zawitała do nas sama Matka Natura prezentując wyjątkowo bezwłose okazy, które podbiły nasze serca. Żaby, rzekotki, kumaki, ropucha Aga, salamandra Tadeusz a także Państwo Traszki...ochy i achy wydobywały się z każdego małego gardła. Z dużego niekoniecznie :)

Pan- hodowca z ogromnym oddaniem opowiadał nam o owych okazach i o płazach w ogóle. Robił to z wielkim zaangażowaniem i w sposób bardzo ciekawy. Prezentacja i opisy tych zwierząt popłączone były z pokazem.

Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania! Jedno wiemy na pewno- płazy są okazami wyjątkowo wrażliwymi na czystość środowiska, są również bardzo potrzebne w całym ekosystemie, dlatego warto zadbać o ich bezpieczny rozwój i występowanie...

 

 

Festiwal Pieczonego Ziemniaka i Marchewki!

Październikowa pogoda nas nie rozpieszczała, na przemian padało, wiało i królowało babie lato. Dlatego nasza impreza była kilkukrotnie przekładana ale w końcu 24.10 udało się ! W tym dniu faktycznie królował ziemniak i marchewka! Teatrzyk "Fantazja" wystawił sztukę "Czerwony Kapturek" i wcale nie była to klasyczna bajka, bowiem cała akcja dotyczyła...zdrowia i zdrowego odżywiania! W naszej wersji opowieści wilk z babcią uwielbiali tłuste i niekoniecznie zdrowe jedzenie, co poskutkowało chorobą i koniecznością zmiany przyzwyczajeń żywieniowych. Dzieci wspólnie z bohaterami bajki odśpiewały piosenkę o witaminkach....a później Pani Renatka zaprosiła je do konkursów.

Starszaki rywalizowały na ziemniaczanym torze przeszków, "Muchomorki" specjalnymi ziemniaczanymi pieczątkami wypełniły plakat, a "Pszczółki" zrobiły "marchewkowy" obrazek. Konkurencję zbierania ziemniaków na czas wygrały "Smerfy", a największą ich ilość zebrały "Krasnoludki"! Po grach i zabawach każdy przedszkolak dostał smaczną, pieczoną kiełbaskę oraz pieczonego w ognisku ziemniaczka. Ogromne podziękowania kierujemy Pani Klaudii i Pani Joli oraz Pani Renatce za opiekę nad Dniem Ziemniaka i Marchewki!

 

Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał odznakę upamiętniającą "Festiwal Pieczonego Ziemniaka i Marchewki 2016" :)

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

 

Akademia z okazji "Święta Edukacji Narodowej"

14.10 dzień szczególny w kalendarzu ucznia i każdego pracownika oświaty.

Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 r. określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela Od 1982, na mocy ustawy – Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej.

Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Z tej okazji nasze "starszaki" z grupy "Biedronki" pod kierunkiem pani Małgosi przygotowały uroczystą akademię.

Humorystyczne wierszyki połączone z wręczeniem własnoręcznie wykonanych laurek podobały się wszystkim uczestnikom. Na koniec uroczystości Biedronki odtańczyły układ taneczny do piosenki "Ocean drive". Wszystkich zebranych powitała i pożegnała Pani Dyrektor nagradzając nasze Panie podziękowaniami za cały rok pracy.

Wszystkim naszym Paniom oraz Pracownikom Oświaty w całej Polsce 

z okazji ich święta składamy najlepsze życzenia!

 

więcej zdjęć w galerii!


Jesień w przedszkolu

Wiosna, lato, jesień, zima- każdy przedszkolak zna pory roku. I kiedy nadchodzi jesień potrafimy wymienić jej oznaki. Zbieramy dary jesieni i tworzymy z nich cuda, bawimy się w kolorowych liściach, biegamy po kolorowym dywanie w naszym parku!

Pszczółki robią sałatkę owocową

prace grupy "Biedronki"

 

Poznajemy smaki owoców jesieni w pysznej owocowej sałatce, uczymy się rozpoznawać zwierzęta, nazywać je...oj robimy wiele ciekawych rzeczy. Drodzy Rodzice i odwiedzający- spójrzcie sami!

Krasnoludki w parku

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII!


 

Wycieczka piesza starszaków na "Urbanią Górę" - zwiedzanie Kalwarii Tokarskiej

Piękna, jesienna pogoda pozwoliła nam powędrować 30.09, by zdobyć szczyt Urbaniej Góry. Oglądaliśmy i omawialiśmy poszczególne kapliczki Kalwarii Tokarskiej wykonane przez rzeźbiarza ludowego pana Józefa Wrony. Kalwariia Tokarska jest miejscem szczególnym, gdzie chociaż raz powinien być każdy - duży i mały.Pięknie wkoponowane w górskie zbocze plenerowe rzeźby mają charakter sakralny i opowiadają o życiu Pana Jezusa. Starszaki- "Krasnoludki", "Smerfy" i "Biedronki" dzielnie maszerowały i chociaż podejście wcale nie jest łagodne, nie brakło im energii, by do ostatniej najważniejszej rzeźby- drewnianego krzyża po prostu wbiec.

Równocześnie obserowaliśmy piękno przyrody w jesiennej szacie i środowisko leśne. Wiedzieliśmy już jak zachowywać się w takich miejscach...nazywaliśmy drzewa, zbieraliśmy liście, żołędzie i uśmiechnięci wracaliśmy na piechotę do przedszkola. Oczywiście ze śpiewem na ustach...."Raźny głos, do góry nos...właśnie tacy, właśnie tacy są weseli przedszkolacy, każdy idzie, każdy śpiewa marsz, marsz lewa, marsz, marsz lewa"!

Więcej zdjęć w galerii!

 

Teatrzyk "Jaś i Magłosia!"

W tym roku akcent kładziemy na bycie miłośnikiem przyrody, w związku z tym nie może w naszym przedszkolu zabraknąć tematycznych bajek! Z końcem września zawitał do nas  teatrzyk Studia Małych Form Teatralnych z przedstawieniem "Jaś i Magłosia". Myliłby się ten, który sądzi, że była to klasyczna wersja bajki! Jaś i Małgosia nauczyli nas jak być mądrym przedszkolakami i przyjaciółmi przyrody. Jak segregować śmieci, dbać o las, by nie zostać sługusem Czarownicy! Na koniec podpisaliśmy umowę z przyrodą, że zawsze będziemy o nią dbać!

Umowa zawisła w przedszkolu na głównej tablicy informacyjnej! Teraz w każdej sytuacji podkreślamy, że wiemy co robić i jak dbać o naszą Ziemię.

 

 


Pierwsze dni w przedszkolu

 

 

Co ciekawego u nas słychać? Pewnie niejeden rodzic z utęsknieniem wyczekuje naszej relacji, więc spieszymy poinformować, że...my się wcale nie nudzimy. Oprócz zabawy w swoim gronie, uczestniczymy w ciekawych zajęciach- uczymy się poprzez zabawę! Malujemy farbami, kredkami, wycinamy, kleimy, tańczymy, ćwiczymy, chodzimy na spacery i bawimy się w parku oraz na placu zabaw! Poznajemy piosenki, wierszyki, zgadywanki, rymowanki, malujemy płytki chodnikowe przed przedszkolem!

Uczymy się zasad zachowania w przedszkolu, w domu, na skrzyżowaniu, na spacerze...do tej pory nauczyliśmy się, co jest gdzie w przedszkolu, jak mają na imię nasze panie...gdzie jest nasza szatnia i co trzeba robić, by być wzorowym przedszkolakiem- podpisywaliśmy swoje kontrakty grupowe.

Ostatni tydzień przyniósł nam wiedzę....o ruchu drogowym! Szanowni Rodzice- my wiemy jak się zachowywać na drodze, poznaliśmy troszkę znaków drogowych i rozróżniamy światła! Czerwone- stój, zielone - jedź/ idź.

Chociaż w samej Tokarni świateł nie mamy, mamy pasy z "Agatką" i wiemy jak przejść przez jezdnię! Z radością wychodzimy na spacery, gdy słonko uroczo zachęca- niedługo będziemy rozpoznawać drzewa, bo przecież przyszła Pani Jesień i dary nam w koszyku niesie. Przed nami także całkiem poważne wydarzenia- ślubowanie maluszków i Dzień Pieczonego Ziemniaka i Marchewki! Niedawno szaleliśmy w przedszkolnej ćwierćlandii obchodząc Dzień Przedszkolaka, ale o nim trochę niżej :)

Krasnoludki na spacerze!

Zakończenie roku szkolnego- pożegnanie Starszaków!

Gorący piątek 24.06 godzina 9:30 rozpoczyna się oficjalna akademia, ubrane elegancko "Biedronki" i "Motylki" żegnają swoich kolegów, którzy opuszczają przedszkolne mury i od września zostaną uczniami klasy I. Łezka w oku się zakręciła, gdy dzieci skończyły występ.  Ciężko było się rozstać, przecież spędziliśmy ze sobą kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat. Jednak żegnamy się z uśmiechem, bo przed naszymi przedszkolakami nowy rozdział w życiu. Mamy nadzieję, że będą nas odwiedzać i o nas pamiętać! Wielką niespodziankę sprawili nam księża- ks. proboszcz Robert Pietrzyk i ks. wikariusz Krzysztof Litwa, którzy nas odwiedzili i życzli spokojnego wypoczynku! Dziękujemy za wizytę!!

Na koniec części artystycznej Pani Alinka z "Motylków" przeprowadziła wakacyjny quiz- wiedza dzieci była imponująca :))

Po tych wszystkich "oficjalach" czekało nas szaleństwo w parku! Dzieciom życzymy wspaniałego i radosnego odpoczynku, do zobaczenia w nowym roku szkolnym!!!!

 


Spotkanie z Policjantami!

Korzystając z uprzejmości zaprzyjaźnionych Policjantów kontynuowaliśmy cykl "Bezpieczne wakacje z mamą i tatą". Panowie przyjechali do nas dużym samochodem, zaprezentowali nam strój policyjny, wyposażenie samochodu, wyposażenie funkcjonariusza. Na spotkanie z Panami zaprosiliśmy też nasze stare przedszkolaki- "Smerfy", które aktualnie są w klasie II.

Policjanci opowiedzieli nam o zawodzie jaki wykonują, zaapelowali o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wakacji- jazda na rowerze z kaskami, jazda w samochodzie w foteliku i z zapiętymi pasami, rozważne zachowanie nad wodą i w górach oraz w lesie. Powtórzyliśmy numery alarmowe, włączyliśmy "koguty" i zrobiliśmy wielki cukierkowy pociąg. Za wspólną zabawę dziękujemy Panom Grześkowi i Maćkowi! Do zobaczenia za rok!


 

 

 

 


Ogólnopolska akcja "Cała Polska czyta dzieciom" w przedszkolu w Tokarni

 

Piękna akcja "Cała Polska czyta dzieciom" zainicjowana w 2001 roku przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom" ma na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Nic tak nie rodzi więzi między rodzicami a dzieckiem jak wspólnie spędzony czas, więc warto czytać zwłaszcza, gdy telewizja i cyfryzacja na każdej płaszczyźnie zabija wręcz wyobraźnię dziecka.

Nasze przedszkole włączyło się w ogólnopolską kampanię promującą czytanie dzieciom- robimy to również poprzez adaptację bajek przez teatrzyk "Fantazja". W tym roku jednak pod opieką pani Edytki Kmiecik dzieci gościły specjalnych "lektorów". Czytaliśmy w różnych miejscach i słuchaliśmy bajek czytanych przez różne osoby. Bardzo gorąco dziękujemy naszym gościom za umilenie nam czasu i przyjęcie zaproszenia- podziękowania kierujemy paniom Zofii Makuch z Biblioteki Szkolnej, pani Annie Jędroszak- Leśniak z Urzędu Gminy, pani Józefie Parszywce z Biblioteki Gminnej, pani logopedzie Kasi Wygodzie i mamom, które czytały naszym dzieciom- pani Kasi Kułach, Emilce Kosek, Joli Worwie!

 

 

 

 


PRZEDSZKOLNY PIKNIK 2016

"Bezpieczne wakacje z mamą i tatą!"

 

Niedziela 19.06 godzina 14;00 w parku rozlega się piękna muzyka, głos konferansjera zaprasza poszczególne grupy. Dzieci wychodzą uśmiechnięte, machają do zgromadzonej publiczności.Cały park wypełnia się widownią oraz atrakcjami. Taki widok ukazał się każdemu kto przyszedł w niedzielę na rodzinny piknik w przedszkolnym parku. Po części oficjalnej i przywitaniu wszystkich zgromadzonych przez Panią Dyrektor przyszła pora na występy. Dzieci zaprezentowały program artystyczny- wakacyjne rady, tańce z różnych stron świata- taniec latino i hiszpański w wykonaniu "Smerfików", taniec belgijski "Motylków", walc angielski "Biedronek", a także inscenizację z okazji "Dnia Taty". Brawom nie było końca, bowiem mali artyści dali wspaniałe show, które zakończyła swoim występem podwójna laureatka konkursów recytatorskich- Zuzia z grupy Motylków.

fot. Bartłomiej Dyrcz

Dla bawiących się wspólnie z nami nie brakowało atrakcji. Z racji, że wakacje to czas beztroski postanowaliśmy zaapelować do wszystkich o zdrowy rozsądek i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku. Pomagali nam w tym dzielni strażacy z tokarskiej OSP za co gorąco im dziękujemy !!! Przeprowadzili oni konkurs na "Najlepszego Strażaka" pośród tatusiów i synów- wygrał pan Piotr i syn Mateusz!!! Wykazali się wielką wiedzą, refleksem i sprawnością.

fot. Bartłomiej Dyrcz

Grupa teatralna przygotowała na tą okoliczność przedstawienie "O Wojtku strażaku". Dzieci powtórzyły numery alarmowe oraz poćwiczyły na strażackim torze. Zespół bawił nas do wieczora, była kiełbaska z grilla z ogóreczkiem, sklepik, dmuchańce i skakańce bez ograniczeń, wata cukrowa, przeróżne słodkości oraz malowanie twarzy i kolorowe warkoczyki na stoisku fryzjerskim zogranizowanym przez Panią Stanisławę Wróbel, Paulinę Wróbel oraz Ewelinę Szlachetkę- Paniom gorąco dziękujemy!!!

Składamy rówież ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych rodziców, dziadków, ciociów i wujków, oraz mam z Rady Rodziców, które pomogły w organizacji i obsłudze stoisk.

Wkład wszystkich sponsorów i rodziców jest ogromny, a Wasze gorące serce sprawiło nam wielką niespodziankę i radość. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy już za rok!;)

 

 


Biedronki w ECO-MUZEUM w Bogdanówce

Na ostatnią wycieczkę w tym roku szkolnym wyruszyły Biedronki 17.06. (piątek), w nawiązaniu do tegorocznego planu pracy przedszkola i promowaniu wartości patriotycznych i regionalnych udały się do ECO- MUZEUM w Bogdanówce prowadzonym przez Andrzej Słoninę.

Dzieci oprócz pięknego wnętrza zabytkowej stodoły, mogły obejrzeć dzieła artystów ludowych oraz zapoznać się z narzędzami pracy twórców ludowych oraz ludzi na roli. Pan Andrzej Słonina poprowadził zajęcia regionalne w sposób bardzo ciekawy i humorystyczny. Dodatkowo dzieci mogły skosztować upieczonej kiełbaski z ogniska. Biedronki po przyjeździe do przedszkola wszystkim opowiadały jak fajnie i smacznie było na wyjeździe.


Nasze laureatki- Zuzia i Ola!

 

Pragniemy serdecznie pogratulować naszym przedszkolakom zdobywającym szczególne osiągnięcia w konkursach!

7.06 odbyło się rozstrzygnięcie "Regionalnego Konkursu Plastycznego ZWIERCIADŁO pt. Fantazyjne i mechaniczne motyle" organizowanym przez Sułkowicki Ośrodek Kultury. W konkursie tym wzięło udział wielku uczestników w kilku kategoriach wiekowych, trzecie miejsce w kategorii "Prace przestrzenne- Przedszkolaki" zdobyła Ola Kluska z grupy "Biedronki" serdecznie Oli gratulujemy!

10 maja odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pt. " Brzechwa dzieciom- Dzieci Brzechwie" organizowanym przez Samorządowe Przedszkole w Lubniu oraz Gminną Bibliotekę. Spośród trzech uczestników  naszego przedszkola - Małgosi z "Krasnoludków, Krystiana z "Biedronek" jury doceniło Zuzię Proszkowiec z "Motylków", która zachwyciła komisję swoimi umiejętnościami i zajęła III miejsce! Konkurencja była duża, a poziom bardzo wysoki dlatego też bardzo cieszymy się z miejsca zajętego przez naszą Zuzię i gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Zuzia lat 6 grupa "Motylki"

Krystian lat 6 grupa "Biedronki"

Małgosia lat 5 grupa "Krasnoludki"

 

 

 


Wycieczka Pszczółek i Smerfików do ZOO w Krakowie!

 

10.06 nasze najmłodsze przedszkolaki wyruszyły na wycieczkę do krakowskiego zoo.

Pogoda nam sprzyjała, słonko świeciło pięknie, a humory dopisały! Wyruszyliśmy o 8:30 spod naszego przedszkola i spokojnie dotarliśmy do zoo. Zachwyt malował się na buziach naszych przedszkolaków!

Pingwiny, żyrafy, lwy, tygrysy, ptaki drapieżne, słonie i hipopotamy oraz inne egzotyczne zwierzęta. Przedszkolaki nie wiedziały, gdzie patrzeć, tyle ciekawości! A podróż autokarem....

Samo min zoo zaciekawiło nas na dłużej, przecież można dotknąć, nakarmić...Smerfiki i Pszczółki wróciły zmęczone ale zadowolone! Wciąż nie zamykają im się buzie, gdy opowiadają o "tyglysie" i "lewie"! :)

 


Gminny Konkurs Recytatorski " W krainie wierszy Jana Brzechwy"

 

 9.06.2016r. odbył się organizowany przez Samorządowe Przedszkole w Tokarni Gminny Konkurs Recytatorski

" W krainie wierszy Jana Brzechwy". Osobą odpowiedzialną za organizację i prowadzenie konkursu była Pani Edytka Kmiecik.

Konkurs skierowany był do dzieci 5-6 letnich z Gminy Tokarnia.

W konkursie brało udział 16 dzieci z różnych placówek:

- Samorządowe Przedszkole w Tokarni

- Przedszkole w Krzczonowie

- Szkoła Podstawowa w Bogdanówce

- Szkoła Podstawowa nr 2 w Tokarni

- Szkoła Podstawowa w Skomielnej Czarnej

Uczestników oceniało jury w składzie

 mgr Krystyna Śliwa- nauczyciel wczesnoszkolny

mgr Żaneta Sumera- polonista

mgr Katarzyna Wygoda - logopeda

Po przesłuchaniu jury wyłoniło zwycięzów i wyróżnionych

I miejsce

Zuzanna Proszkowiec- Przedszkole w Tokarni

II miejsce

Sebastian Godzik- SP w Bogdanówce

III miejsce

Paulina Kaleta- SP w Bogdanówce

Wyróżnienia

Zofia Kamińska- SP nr 2 w Tokarni (oddział przedszkolny)

Lena Kmiecik- Przedszkole w Krzczonowie

Katarzyna Jabcoń- SP w Skomielnej Czarnej

Aleksandra Leśniak- Przedszkole w Tokarni

 

Po rozstrzygnięciu konkursu dzieci obejrzały spektakl "Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków" w wykonaniu teatru lalek z Nowego Sącza. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek.

 

Serdecznie gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu!

 


Wycieczki Motylków do Fabryki Czekolady w Dobczycach oraz Krasnoludków i Biedronek do Kopalni Soli w Bochni!

 

Czerwiec w naszym kalendarzu jest miesiącem obfitującym w różne wydarzenia.

Tuż po Dniu Dziecka (02.06 czwartek) spakowaliśmy plecaki i nasze najstarsze grupy rozjechały się po naszej Małopolsce.

Motylki wraz z Paniami pojechały do Fabryki Czekolady "Wawel" w Dobczycach i do Cinema City Kraków na film animowany "Angry Birds 3D". W Fabryce poczuli się jak w innym świecie, mogli do woli kosztować słodkości, przyglądać się produkcji czekoladek i pralinek, a także poznawać tajniki produkcji słodkości oraz wymagań jakie panują w fabryce.

 

Na zakończenie wizyty wycieczki Motylki udały się do kina na film "Angry Birds 3D" oparty na kultowej grze uwielbianej przez dzieci. Jeszcze kilka dni po wycieczce nasze Motylki  opowiadały nam wszystkim o rodzajach czekoladek, o różnych smakach cukierków oraz o akcjach w bajce.

W tym samym dniu Biedronki z Krasnoludkami pojechały do Bochni. Zwiedziliśmy Muzeum Motyli Arthropoda, gdzie można było zobaczyć unikatowe gatunki motyli i innych owadów, wysłuchać bardzo ciekawej opowieści o ich życiu,

a także zakupić fantastyczne pamiątki!.

Zbiór motyli okazał się wspaniały i wielki, a pan, który oprowadzał nas po muzeum zafascynował nas swoją znajomością owadów. Zapytajcie, któregoś z naszych przedszkolaków o ćmy dzienne, czy największe motyle żyjące na świecie.

Po wizytcie w Muzeum Arthrpoda udaliśmy się poraz pierwszy na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni!

 

Sam zjazd windą wgłąb ziemi był fascynujący...a sama kopalnia nas po prostu zachwyciła. Jechaliśmy podziemnym pociągiem, byliśmy w pięknej kaplicy....słowem "8 cud świata"!

 

 

Oprócz wspaniałych grot i fenomenalnych wytworów solnych dzieci za sprawą multimediów dowiedziały się o ciężkiej pracy w kopalni, o zwyczajach górników m.in o górnicznym pozdrowieniu "Szczęść Boże", o pracy zwierząt w kopalni, o zagrożeniach związanych z pracą górnika. Sposób w jaki nasze wspaniałe przewodniczki opowiadały o tym wszystkim sprawił, że dzieci zakochały się w tym miejscu...nie przeszkodził im fakt, że jednorazowo musieliśmy pokonać 314 schodów, by dostać się do Komory Ważyn, gdzie panuje specyficzny mikroklimat - nie wspominając o boisku sportowym, placu zabaw!

Wycieczka była bardzo wspaniała, ciekawa i edukacyjna. Dzieci wróciły zmęczone ale zadowolone! Pogoda nas nie rozpieszczała ale zakopani pod ziemią jak krety nie odczuwaliśmy jej deszczowych kaprysów!

 

 

 

"Wszystkie dzieci nasze są..."- Dzień Dziecka!

1 czerwiec- data ta jest jedną z najpiękniejszych w kalendarzu, szczególnie z tego względu, że swoje święto ma każde dziecko na naszej planecie. Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jest wyrazem upowszechnienia praw dziecka na całym świecie. Dziś uczymy nasze dzieci, że mają one prawa i obowiązki, a także celebrujemy w sposób szczególny właśnie ten pierwszoczerwcowy dzień (No dobrze, robimy to każdego dnia :))

W tym roku pogoda nas nie zawiodła- park przedszkolny zamienił się w gigantyczną krainę zabaw. Nie zabrakło rywalizacji sportowej pomiędzy grupami, skocznych pląsów przy muzyce, czy zabaw i konkursów, szaleństw na placu zabaw. Dziękujemy kochanym mamom za przygotowanie poczęstunku, a także mamom z Rady Rodziców, szczególnie pani Jolancie Milewskiej za przygotowanie fantastycznych upominków!!!

O godzinie 12:30 dla wszystkich dzieci wystąpił teatr lalek w bajce pt. "Calineczka". Do końca bawiliśmy się w parku korzystając z pięknej pogody! Naładowane akumulatory muszą nam wystarczyć aż do przyszłego roku! Wszystkie zdjęcia znajdują się w galerii!

 


 

"Kocham Cię Mamo!"- Święto naszych Mam
 
Początki obchodów Dnia Matki dopatruje się już w Starożytności, gdzie szczególnym kultem otaczało się matki- boginie.  W siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą "niedziela u matki" przypadającą w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.
Dzisiaj nie wyobrażamy sobie 26 maja bez święta Dnia Matki. W tym szczególnym dniu w uroczysty sposób dziękujemy matkom za miłość, trud wychowania i za ich obecność w naszym życiu.
Przedszkolaki uwielbiają występować dla swoich rodziców, a Dzień Matki jest szczególnie obchodzony w naszej placówce. W tym roku impreza została rozłożona na trzy dni. Dnia 24.05 występowały dla swoich mam Krasnoludki i Pszczółki, 30.05 najstarsze Biedronki oraz 31.05 Motylki i Smerfiki. Nie zabrakło uśmiechów, dobrego humoru, łez wzruszenia oraz upominków przygotowanych przez dzieci. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu mam przygotowano poczęstunek dla rodziców i dzieci.
fot. Dzień Matki w grupie "Krasnoludków"
fot. Dzień Mamy i Taty w grupie "Smerfików"
A przed nami jeszcze jedna impreza- Piknik Przedszkolny, na który już teraz serdecznie, serdecznie zapraszamy. Wszystkim Mamom zaś składamy życzenia zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń oraz dużo uśmiechu i cierpliwości!!! Drogie Mamy żyjcie nam 100 lat! Wszystkie zdjęcia znajdują się w galerii!
 
 
 
 
Wycieczka Smerfików i Pszczółek do Myślenic
 
9 maja punkt 8:30 rozpoczęła się wycieczka dwóch naszych najmłodszych grup. Dzieci wyruszyły autokarem do Myślenic na "Dzień Gofra", który dobywał się w Gibolandzie. Prócz słodkich atrakcji dzieci szalały po basenie z piłkami i krainie zabaw. Dzieci dekorowały swoje gofry i degustowały swoje wytwory.Panie animatorki tak zaplanowały nam czas, że ani się obejrzeliśmy a już trzeba było jechać do MDK-u na  widowiskowy spektakl "O kocie w butach i Szewczyku Dratewce". Właściwie było tam dużo więcej bajek, a my doliczyliśmy się 6! Kostiumy były piękne, podobnie jak scenografia!
Dzieci wróciły z wycieczki zmęczone i szczęśliwe, długo jeszcze opowiadały, co ciekawego widziały i robiły. Teraz pytają, kiedy znowu gdzieś pojedziemy :)
 
 

"Witaj majowa jutrzenko..." - Akademia z okazji Święta Konstytuacji 3 Maja
 
Polska historia obfituje w wydarzenia, które powinny płynąć w żyłach każdego patrioty. Ogromnie ważny jest szacunek dla Polaków walczących o dobro swej Ojczyzny, a także pamięć przekazywana z pokolenia na pokolenie. My również staramy się zaszczepić w dzieciach wiedzę oraz szacunek dla wartości historycznych i patriotycznych.
Z tej okazji upamiętniamy ważne wydarzenia w historii Polski specjalnie przygotowanymi na te okoliczności wystąpieniami. Grupa "Motylków" przygotowała z okazji majowej rocznicy piękną akademię, dzięki której przedszkolaki mogły zapoznać się z wydarzeniami z 3 maja 1791 roku, kiedy to Sejm Czteroletni przyjął pierwszą w Europie i drugą na świecie konsytytuację zmieniającą ustrój państwa na monarchię konstytucyjną oraz regulujący szereg prawnych zagadnień m.in. zniosła liberum veto, czy łagodziła najgorsze nadużycia pańszczyzny, biorąc w obronę chłopów.
Niestety spisek państw ościennych oraz niezadowolenie magnatów sprawiło, że wkrótce konfederacja targowicka przyczyniła się do ostatecznego rozbioru polskich ziem. Przez 123 lata przypominała walkę o niezależność Państwa. Dzisiaj z okazji nadchodzącej majowej rocznicy wywieśmy z dumą flagę i oddajmy się chwili refleksji oraz zadumy.
 
 
"Wiosna idzie przez świat "- spotkanie Pszczółek z rodzicami
 
Wiosna przyszła już do nas na dobre, co prawda pogoda płata nam figle zgodnie z przysłowiami wszak w końcu jest kobietą. Nasze najmłodsze "Pszczółki" wykorzystując wiosenny czas zaprosiły swoich rodziców na przedstawienie. Piękny repertuar w wykonaniu dzieci został nagrodzony brawami, a minimalne potknięcia wynikające z wszechobecnej tremy (nie wiadomo, kto miał jej więcej rodzcie czy dzieci:P) wywoływały salwę uśmiechów. Serdecznie dziękujemy rodzicom zaangażowanym w pomoc w przygotowaniu uroczystości. Dzieciom gratulujemy !

 

PRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD UTWORÓW JANA BRZECHWY
oraz udział naszej Krasnoludki w Powiatowym Konkursie Recytatorskim!
 
W ramach ogólnopolskiej akcji poznawania twórczości Jana Brzechwy, w której bierze udział nasze przedszkole pani Edytka zorganizowała przedszkolny przegląd utworów ulubionego dziecięcego autora. Każda z grup przygotowała występ recytatorski. Pamięć uczestników byla zadziwiająca! Ba! Wyłapaliśmy prawdziwe talenty!
I tak wysłuchaliśmy fragmentów "Zoo", "Na straganie", " Jak rozmawiać trzeba z psem", " "Pan pomidor", "Staś Pytalski", "Kłamczucha", "Samochwała", "Koziołeczek" i wiele, wiele innych. Oklaskom i podziwom nie było końca!
Gratulujemy wzystkim naszym uczestnikom!
Szczególne podziękowania i gratulacje składamy Agusi z grupy "Krasnoludków",która wraz z Panią Edytką uczestniczyła w Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Dobczycach. Jej występ bardzo podobał się jurorom, którzy uznali, że poziom konkursu jest bardzo wysoki i nie sposób nie nagrodzić wszystkich uczestników. Przed nami jeszcze jeden konkurs recytatorski w Lubniu! Trzymajcie kciuki za naszych uczestników!
 
 
 
 

 

Śniadanie Wielkanocne
 
Tradycyjnie jak, co roku zebraliśmy się w naszym gronie, by uroczyście zasiąść do śniadania wielkanocnego, nie zabrakło jajeczek raz pysznych babek. Co roku w ten wyjątkowy nastrój wprowadza nas Pani Dyrektor oraz nasze drogie Panie, którze przygotowują mnóstwo pyszności.
O dekorację zadbały same dzieci, które kilka dni wcześniej malowały wydmuszki i przygotowywały przeróżne dekoracje. Wszystkie zdjęcia z uroczystości zamieścimy w galerii.
 
 
 

Powitanie Wiosny - żegnamy zimę!

Nareszcie do nas przyszła, wyczekiwana i słoneczna - WIOSNA! Świat obudził się do życia, po wyjątkowo nudnej i brzydkiej zimie, zazieleniła się trwa, zakwitły kwiaty a ptaki na dobre rozśpiewały się w gałęziach drzew.

 Nasze starszaki z okazji pierwszego dnia wiosny przygotowały wspaniały teatrzyk zaprezentowany całej społeczności przedszkolnej. W tym samym dniu pogoda nie pozwoliła na tradycyjne pożegnanie zimy, a więc odprowadzenie Marzanny i zielony gaiczek. Niestety w marcu jak w garncu- pożegnaliśmy Marzannę kilka dni później. Z uśmiechami na twarzy wyczekujemy coraz cieplejszych dni!!!

 

 

 

Co nowego w naszym przedszkolu? Wielkanocnych przygotowań czar....
 
 
Święta Wielkiej Nocy- w tradycji chrześcijańskiej najważniejsze święta, czas radości ze zwycięstwa zmartwychwstałego Jezusa nad śmiercią. Czas rozmyślania  Ogromnie ważnym jest zaszczepienie tradycji i wartości religijnych już w malutkich dzieciach, podejmujemy ten trud w naszym przedszkolu. Nieodłącznym elementem naszego regionu jest tradycyjna, wielkanocna palma. By była prawdziwa "tokarska" należy wykonać bibułkowe kwiaty. Nasze zaproszenie przyjęła Pani Czesława Kosek- kwiaciarka ludowa z KGW w Tokarni, która pokazała nam tą niełatwą sztukę wykonywania pieknych ozdób bibułkowych. Próbowaliśmy sami wykonywać goździki, różyczki uff....
 
Dużo lepiej poszło nam wykonywanie ozdób- koszyczków, pisanek, baranków, kartek świątecznych na zorganizowany Kiermasz Wielkanocny. Dzięki pomocy Rodziców udało nam się zebrać pewną kwotę, którą przeznaczymy na stroje potrzebne na występy oraz teatrzyk! Dziękujemy...!!!!
Skoro mowa o teatrzyku, dzięki hojności naszych Dziadków mogliśmy uczestniczyć w teatrzyku kukiełkowym "Dobre serce, czyli żabie czary" w czwartek 10.03. Teatrzyk finansowany był ze środków zebranych podczas Dnia Babci i Dziadka!
 
 
 

Raz do roku wielkie święto karnawałowy bal!
 
 
 
Chyba każde dziecko i to duże i to małe w okresie karnawału oczekuje dnia, kiedy włoży na siebie fantastyczy kostium bohatera z ulubionej bajki. Kilka dni przygotowań i nadchodzi ten o to dzień, gdy sala zapełnia się kolorami, radością i zabawą. Dzięki uprzejmości dyrektora GOKu w sali widowiskowej odbył się nasz bal. Bal na sto par! Kochane mamy zadbały o stan ciała, a o stan umysłu zadbali animatorzy i nasze panie. W tym roku można było spotkać na naszym balu Elsy z Krainy Lodu, Królowe, Księżniczki, czarodziejki, wróżki, pszczółki, motylki, biedronki. Porządku strzegli żołnierze i policjanci, rycerze, wojownicy ninja, kowboje, a nawet ksiądz i lord Vader :)
Nie zabrakło diabełków, klownów, kotków, piesków, czy piratów! Stroje karnawałowe były tak wspaniałe, że nijak nie można było przeprowadzić konkursu dla najwspanialszego przebrania, gdyż bezapelacyjnie wszyscy zajęliby pierwsze miejsca!
Wspólną zabawę urozmaicały konkursy i zabawy prowadzone przez wyspecjalizowany duet animatorów. Po skończonej zabawie w GOKu i poczestunku wrócilismy nieco zmęczeni ale szczęśliwi do naszych sal, gdzie rozbrzmiewały wciąż karnawałowe przeboje, a zabawa skończyła się dopiero o godzinie 16:00.
I ponownie oczekujemy tego dnia, kiedy wszem i wobec ogłosimy- idziemy na bal!
 
 

 
 
Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek...

Tłusty czwartek-w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, zwany także jako zapusty. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. W tym szczególnym dniu należy odłożyć na bok wszelkie tabele kaloryczne, bowiem grzechem jest nie zjeść pączka lub innego zapustnego łakocia.

Każdy łakomczuch czeka z utęskieniem właśnie na tłusty czwartek, gdzie pobić można rekord w zjadaniu pączków. W naszym przedszkolu o tradycjach tłustego czwartku mówi się bardzo dużo. Ba, nie tylko mówi..u nas tłusty czwartek się zajada!

W tym roku w słodki świat karnawałowych smakołyków wprowadziła nas grupa Krasnoludków przedstawieniem pt. "Tradycje tłustego czwartku - pączki babci Oli". Dzieci pięknie deklamowały wierszyki, nauczyły nas także piosenki "Taki duży, taki mały może pączki jeść", więc wspólne śpiewy i harce towarzyszyły nam aż do pory obiadowej. Mniam...pączki są pyszne! Już nie możemy się doczekać kolejnego tłustego czwartku...ale to dopiero za rok...:)

 
 
 
 
 

 
Ks. Wikariusz z kolędą w przedszkolu
 
 
25 lutego gościliśmy w naszych prograch ks. Krzysztofa Litwę, który przyszedł do nas z duszpasterską kolędą. Pomimo, że frekwencja dzieci była niewielka (ferie zimowe) i ksiądz Proboszcz nie mógł przyjść z powodu choroby kolęda była miłą okazją do wspólnej modlitwy oraz rozmowy. Dzieci otrzymały od księdza obrazki oraz łakocie, a także dobre słowo i uśmiech.
Ksiądz obficie skroplił nam czoła wodą święconą
i poświęcił czas na wspólną rozmowę.
Za miłe i ciepłe słowa- Dziękujemy, Bóg Zapłać!
 
 
 

 
"Babciu, Dziadku kocham Was!!"
Świętujemy Dzień Babci i Dziadka
 
 
Pomimo, iż to środek zimy, pomimo, że aura mroźna i chłodna są takie dni w naszym kalendarzu, że w środku serduszek najgorętsze lato. 
21 i 22 stycznia nasi dziadkowie mają swoje święta, o których powinien pamiętać każdy wnuczek i każda wnuczka. Od kilku lat tradycją stało się w naszym przedszkolu spotkanie z dziadkami w sali teatralnej GOK-u.
Z racji nadchodzących ferii zaprosiliśmy nasze babcie i dziadków
14 stycznia. Każda z grup jeszcze przed świętami uczyła się piosenek, wierszyków, układów tanecznych, by móc jak najlepiej wypaść na scenie. A to wyzwanie nie lada...stanąć oko w oko z tak liczną publiką. Pomimo tremy, nerwów występy dzieci bardzo się podobały!
Z uwagi na dużą liczbę dzieci impreza podzielona była na dwie części.
O godzinie 10:00 wystąpiły najmłodsze grupy- Pszczółki i Smerfiki,
a o godzinie 13:00 starszaki- Krasnoludki, Motylki i Biedronki.
Dzieci wręczyły swoim dziadkom upominki z gliny wykonane na warsztatach plastycznych, a także obdarowały ich buziakami. Dzięki uprzejmości Mam, które przygotowały słodki poczęstunek oraz czuwały nad przebiegiem imprezy uroczystość nabrała pięknego charakteru. Pan Sylwek Jamrozik wykonywał profesjonalne zdjęcia oraz filmował całą uroczystość.
Płytki można zakupić po wcześniejszym zamówieniu u nauczycieli, natomiast zdjęcia są dostępne w formie zakupów on-line na stronie podanej w informacjach.
Składamy serdeczne podziękowania dla kochanych Dziadków, którzy przy okazji imprezy przekazali pewną sumę na potrzeby przedszkola.
Gorąco dziękujemy wszystkim Mamom zaangażowanym w pomoc i przygotowanie uroczystości.
Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji ich święta składamy życzenia zdrowia, szczęścia, uśmiechu oraz pociechy z wnuczek i wnuków oraz do zobaczenia za rok! Wszystkiego dobrego i dziękujemy!!!
Fot. Sylwester Jarmozik
 
Zdjęcia zamieszczone w naszej galerii są wykonane przez Pana Sylwestra Jamrozika.
 
 
 
 
 

 
"W tej kolędzie, co dziś będzie..."
- świąteczne kolędowaniei Przedszkolna Wigilia
 
Czas świąteczny powinien być czasem rodzinnym i radosnym,
 
a atmosferę ciepła i bliskości dodatkowo ozdabia pięknie ubrana choinka.
 
W naszym przedszkolu podtrzymujemy świąteczne tradycje, dekorujemy sale, uczymy się kolęd i pastorałek, a przede wszystkim staramy się być dla siebie milsi.
 
W tym roku czas przedświątecznych przygotowań zaczęliśmy od ubierania choinek, później nasze przedszkolaki zabawiły się w cukierników i napiekły oraz udekorowały pyszne pierniczki, którymi ozdobilismy wigilijne stoły (a smakowały wybornie!).
 
By tradycji stało się zadość należało dodatkowo nauczyć się kolęd! Na tą okazję odwiedzili nas specjalni goście- uczniowie Szkoły Muzycznej, którzy dali nam piękny i wzruszający koncert kolęd i pastorałek, nie zabrakło wspólnego śpiewnia i prezentacji umiejętności wokalnych poszczególnych grup.
 
W świątecznym nastroju wyczekiwaliśmy naszej przdszkolnej Wigili. Nie mogło być inaczej...jesteśmy jedną, wielką rodziną dlatego łamiąc się opłatkiem życzyliśmy innym tego, co sami chcielibyśmy sobie życzyć- zdrowia, szczęścia, radości, spokoju...nasze małe przedszkolaki są w takich chwilach bardzo dojrzałe. Na przedszkolnych stołach nie zabrakło barszczu z uszkami raz ryby, co prawda karp to nie był ale grunt, że z nazwy "RYBA" (filet z miruny).
 
 
Na koniec dzieci otrzymały słodką, anielską niespodziankę. I tak oto zakończyliśmy rok... tylko ten kalendarzowy, bo do czerwca jeszcze daaaalekoo....
 
 
A w tym Nowym Roku wszystkim rodzicom i naszym małym przedszkolakom życzymy dużo zdrowia, szczęścia i samych radosnych chwil!
 
Poniżej Biedronki, Smerfiki oraz Pszczółki pieką i ozdabiają pierniki!
 
 
Zdjęcia z imprez umieszczono w galerii. Zdjęcia ze spotkania z Mikołajem są nadal dostępne na stronie Pana Sylwka.
Można wciąż zamawiać zdjęcia.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wizyta Świętego Mikołaja!
 
 
7 grudnia w naszym przedszkolu gościliśmy wspaniałego gościa. Jego ubranie jest tak charakterystyczne, że rozpoznają go dzieci i dorośli na wszystkich kontynentach, a jego pojawienie się zawsze przynosi radość.
Mowa tu o Świętym Mikołaju.
W tradycji chrześcijańskiej dzień 6 grudnia jest poświęcony właśnie Mikołajowi biskupowi z Miry (dzisiejsza Turcja). Zasłynął on z wielkiego serca i dobroci oraz podarunków, które ofiarowywał swoim podopiecznym anonimowo.
Święty Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci i obdarowuje je niekoniecznie zabawką...ale uśmiechem i dobrym słowem. Jego pojawienie się zwiastują dzwoneczki jego świty- czasem są to elfy, czasem aniołki, a nawet diabełek.
W tym roku Mikołaj z powodu braku śniegu musiał zrezygnować z sań zaprzęgniętych w stadko reniferów na rzecz...samochodu. Zmotoryzowany Mikołaj przybył do nas tuż po śniadanku, gdy zebraliśmy się w sali Krasnoludków uśmiechnięci i pełni eksytacji.
A gdy w drzwiach pojawił się on....Mikołaj...niosąc wór prezentów na twarzach dzieci malowała się wielka radość. Zanim jednak doszliśmy do meritum Mikołaj porozmawiał troszkę z dziećmi. Zapytał czy znają jego historię, czy wiedzą dlaczego przychodzi do dzieci,a także poprosił by każda z grup zaśpiewała dla niego piosenkę. Dzieci przedstawiły Świętemu swoje wokalno- recytatorskie umiejętności i nadszedł ten wyczekiwany moment. Paczki pomogły rozdawać pomocne elfiki ;)
A Mikołaj uczulał "na grzeczność" te nasze kochane łobuziaki.
Piękne zdjęcia z wizyty Świętego Mikołaja wykonywał pan fotograf Sylwester Jamrozik (który na samym końcu dostał od Mikołaja...rózgę:)). Zdjęcia dostępne są w formie galerii online, jak też bezpośrednio u Pana Sylwestra.
Oprócz wspaniałych paczek Mikołaj w swoim worku miał również symboliczne rózgi dla naszych Pań, nie ominęło nawet Pani Dyrektor.
Kochany Mikołaju serdecznie zapraszamy za rok!
Gorące podziękowania kierujemy na ręce Pani Jolanty Milewskiej i mamom z Rady Rodziców odpowiedzialnym za organizację mikołajek!
Zdjęcia umieszczone w galerii wykonał Pan Sylwester Jamrozik - dziękujemy ! 
 
 
 
 
 
 
 

 
Dzień Górnika - spotkanie z górnikiem!
 
 
4 grudnia obchodzimy w Polsce Dzień Górnika, czyli tradycyjną Barbórkę, która swoją nazwę wzięła od patronki Św. Barbary z Nikomedii patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. W tym dniu odwiedził nas szczególny gość- prawdziwy górnik pan Dragosz, który przybliżył nam nieco zawód górnika i niebezpieczeństwa z nim związane.
Obejrzeliśmy dokładnie jego mundur górniczy, opowiedział nam o swoich medalach, a także wyśpiewał nam górnicze piosenki. Razem z nim nuciliśmy nie tylko "Poszła Karolinka do Gogolinka", ale podchwyciliśmy kilka śląskich słówek.
Dowiedzieliśmy się również jakiego koloru są pióra przy czapkach górniczych i co oznaczają oraz dlaczego praca górnika jest tak niebezpieczna. Dzieci same zadawały panu Dragoszowi pytania i z zaciekawieniem słuchały tradycyjnych opowieści o życiu w kopalni. Na koniec sympatyczny i roześmiany pan górnik poczęstował nas...łakociem.
Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie i zapraszamy znowu za rok!
więcej zdjęć ze spotkania w galerii
 

 
 
 
"Pokochaj pluszowego misia, on przyjacielem dzieci jest..." DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA!
 
Kto z nas nie ma ukochanej maskotki z dzieciństwa, pluszowego przyjaciela, któremu powierzaliśmy wszystkie sekrety tuż przed zaśnięciem? Miś- pluszowa zabawka, która jest jednym z elementów dziecięcego świata.
25 listopad został ustanowiony ŚWIATOWYM DNIEM PLUSZOWEGO MISIA. Właśnie w tym dniu nasze przedszkolaki poznają historię powstania swoich milusińskich...a brzmi ona tak...
 

"W 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonychh Theodora E. Roosvelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. Tak oto narodził się nasz przyjaciel..."

 
Tradycyjnie z okazji święta naszych pluszowych przyjaciół teatrzyk "Fantazja" przygotował przedstawienie "Kubuś Puchatek i Balonik", ukochany przez wszystkie dzieci Kubuś przeniósł nas w swój świat, gdzie czekał Krzyś, Tygrysek, Kłapouszek, Prosiaczek i Królik, a także niesforny balonik..oraz morał- zawsze należy mówić prawdę. Po przedstawieniu był czas na zagadki oraz nagrody! Nie zabrakło tańców i zabaw z misiami, oraz słodkiego misia (do schrupania) dla każdego!
Pani Alinka od "Motylków" wraz z Panią Dyrektor wręczyły nagrody dzieciom, które wzięły udział w konkursie "Kolorowe kredki". Laureatom gratulujemy!! A pluszowe misie tulimy mocno każdego dnia (tak samo jak w dniu swojego święta!).
 
Zdjęcia w galerii!
 
 
 (Na dodanie filmiku z imprezy będziecie musieli Państwo poczekać- ach ta technika )

 
"Abrakadabra czary mary!"- ANDRZEJKI!
 
23 listopada nieco wcześniej niż w kalendarzu w naszym przedszkolu zapanował magiczny nastrój, a to za sprawą obchodzonych Andrzejek! Kurtyna przyszłości odsłoniła się dla nas i odkryła swoje karty. Dzięki wróżbom każdy poznał swój zawód, przelał wosk przez dziurkę od klucza...ba! Wiemy nawet jak nazywa się nasza druga połówka!
W tym szczególnym dniu odwiedził nas prawdziwy magik!! Czarodziej Havis dał pokaz prawdziwych magicznych umiejętności, w dodatku obdarzony był niezwykłym talentem aktorskim. Zaszczycił nas świetną recytacją "Kłamczuchy", a jego magiczny występ do dziś wprawia w zachwyt. Nawet my, dorośli widząc z bliska poczynania czarodzieja nie potrafiliśmy odróżnić iluzji od rzeczywistości. Czarodziej zapraszał do swojego występu również dzieci, a głośne zaklęcie "SIM- SALA- BIM" długo wybrzmiewało jeszcze w naszych salach.
Po świetnym pokazie magii nasze mamy przygotowały dla nas pyszny poczęstunek. No a po tych wspaniałościach- zabawa! Tańce, hulańce, migające kule, atmosfera zabawy nie opuszczała nas przez dobrych kilka godzin (w zasadzie aż do zamknięcia))
Bardzo dużo zdjęć w galerii!
 
 
 
 

19.11. "Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu"
 
Dzień ten ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat.
Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem.
Realizując sanepidowski program "Czyste powietrze wokół nas" nasze przedszkolaki prowadzą własną akcję "Mamo, tato nie pal przy mnie!" dowiadują się o szkoliwości tytoniu, a także wykonują własnoręcznie zakazy palenia( rodzice widzieli na własne oczy wyklejone w każdym miejscu) - dzieci apelują własnymi słowami o zdrowy rozsądek i walkę z nałogiem
 
 
 
 

Zajęcia otwarte w grupie Motylków, Biedronek i Kransoludków
 
W grupach naszych starszaków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Były one okazją do podglądnięcia pracy z dziećmi, a także obserwacji poczynań swoich pociech. Były również okazją do rozmowy z wychowawcą na temat wstępnych diagnoz.
Podczas spotkań z rodzicami obecna była również logopeda pani Kasia, która objaśniała rodzicom tajniki prawidłowej wymowy.
Zachęcamy rodziców do kontaktów z nauczycielami oddziałów, z pedagogiem- terapeutą oraz logopedą, jak też zapraszamy do czytania gazetki dla rodziców w hallu przedszkola. Na naszej stronie w zakładce "Kącik dla rodziców" umieszczamy również artykuły o rozwoju dziecka. Zapraszamy.
 
 
 
 
 
 
 

 
"Nie rzucim ziemi skąd nasz Ród!..."-
Akademia z okazji Święta Niepodległości
 
11 listopad 1918- jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. Po 123 latach ciemiężony Naród Polski odzyskuje wolność. Pomimo działalności zaborców, prób wyplenienia naszej historii, tradycji i języka-  Polska została przywrócona na mapy Europy i Świata jako suwerenne i niepodległe Państwo.
Wyrwanie z korzeniami polskości nie powiodło się łakomym najeźdźcom, dziś powiewają biało- czerwone flagi i dumnie wisi na ścianie godło- orzeł biały w złotej koronie warto, więc pamiętać ile polskiej krwi przelano byśmy dzisiaj czuli się Polakami.
11 listopada 1918 roku  Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu, który powrócił z więzienia w Magdeburgu.  Uwolniony Marszałek proklamował powstanie niepodległego kraju- Rzeczpospolitej Polskiej
 
 
Upamiętniając tą podniosłą datę nasze starszaki "Biedronki" przygotowały uroczystą Akademię. Dzięki nim przypomnieliśmy sobie jak dumnie brzmią słowa z "Katechizmu polskiego dziecka" Władysława Bełzy wydanego w 1912 roku:
 
"— Kto ty jesteś?
— Polak mały.
— Jaki znak twój?
— Orzeł biały.
— Gdzie ty mieszkasz?
— Między swemi.
— W jakim kraju?
— W polskiej ziemi.
— Czym ta ziemia?
— Mą Ojczyzną.
— Czym zdobyta?
— Krwią i blizną.
— Czy ją kochasz?
— Kocham szczerze.
— A w co wierzysz?
— W Polskę wierzę.
— Coś ty dla niej?
— Wdzięczne dziécię.
— Coś jej winien?
— Oddać życie."
 
Odśpiewaliśmy wspólnie Hymn Polski i w zamyśleniu słuchaliśmy słów "Roty" Marii Konopnickiej:
 
" (...)Nie damy miana Polski zgnieść
Nie pójdziem żywo w trumnę
W Ojczyzny imię, na jej cześć
Podnosi czoła dumne.

Odzyska ziemi dziadów wnuk!
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Dzięki poprzednim pokoleniom dziś żyjemy w wolnej Polsce.
W tym dniu właśnie szczególnie powinniśmy uczcić ich pamięć i przypominać o ich bohaterstwie młodszym pokoleniom.
 
 
 
 
Zdjęcia z uroczystości znajdują się w galerii.
 
 

"Smerfiki" i "Pszczółki" w teatrze "Rabcio"!
 
 
W poniedziałek 9.11 tuż po śniadaniu nasze maluszki i średniaki udały się na pierwszą wycieczkę autokarem. I chociaż pogoda nie dopisała, bo z nieba padał deszczyk  humory mieliśmy wyśmienite, a uśmiech nie znikał nam z twarzy. Podczas przejazdu podziwialiśmy jesienne widoki i pasmo Tatr, które towarzyszyły nam w drodze do Rabki. Przed drzwiami teatru dreszczyk emocji wzmógł się. Zasiedliśmy w trzecim i czwartym rzędzie, gdy sala była jeszcze pusta. Podziwialiśmy kurtynę, scenę, rekwizyty i lampy teatralne.
Gdy widownia się zapełniła, a światła zgasły przenieśliśmy się do bajki o tygrysie Pietrku, który bał się wszystkiego. Towarzyszyliśmy mu w poszukiwaniu odwagi i pasków skradzionych przez dorosłe tygrysy widoczne na zdjęciu poniżej. Finał był szczęśliwy, Pietrek znalazł paski, a my długo podziwialiśmy kunszt aktorski / aktorzy świetnie śpiewali/ i wykonanie lalek oraz rekwizytów użytych podczas bajki. Wróciliśmy do przedszkola zmęczeni, ale zadowoleni. Kolejna wycieczka już na wiosnę, a przed nami nowe imprezy - Dzień Pluszowego Misia i Andrzejki!. Będzie się działo...oj będzie !