PODZIĘKOWANIA!
W imieniu swoimi oraz pracowików Przedszkola pragnę podziękować wszystkim, którzym wzięli udział w dorocznym Pikniku Rodzinnym, który odbył się 18 czerwca 2017.
Dziękujemy Rodzicom, ale też Babciom, Dziadkom oraz rodzeństwu za liczny udział i dobrą zabawę- DZIĘKUJEMY, ŻE NIE PRZESTRASZENI POGODĄ WZIĘLIŚCIE UDZIAŁ W PIKNIKU I WYTRWALIŚCIE PAŃSTWO TAK LICZNIE AŻ DO KOŃCA IMPREZY.
Szczególnie dziękujemy za wspaniłe wypieki, słodkości i inne pyszności oraz za pomoc organizacyjną i rzeczową, w tym dostarczenie i obsługę grilla, za zorganizowanie stoiska malowanie buzi i skręcanie baloników. Obsługę stoisk spożywczych a także DZIELNYM STRAŻAKOM Z OSP TOKARNIA za uatrakcyjnienie pikniku!
Dzieciom i Rodzicom dziękujemy za wcześniejsze zaangażowanie w zorganizowany w przedszkolu konkurs rodzinny "Ziemia mój dom", którego wyniki mogliśmy ogłosić i nagrodzić uczestników podczas pikniku.
DZIĘKUJEMY PRZYBYŁYM GOŚCIOM, W TYM PRZEDSTAWICIELOM LOKALNEGO SAMORZĄDU : Panu Wójtowi Gminy Tokarnia Władysławowi Piaściakowi, Pani Sołtys Zofii Janickiej.
Serdecznie dziękujemy Księżom z naszej parafii, gorące podziękowania składamy na ręce księdza Wikariusza Krzysztofa Litwy!
SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIA KIERUJEMY DO SPONSORÓW, KTÓRZY ZECHCIELI MIEĆ SWÓJ WKŁAD W TEGOROCZNY PIKNIK RODZINNY POD HASŁEM "ŻRÓBMY COŚ DOBREGO"! PAŃSTWA WSPARCIE RZECZOWE I FINANSOWE DUŻO DLA NAS ZNACZY!!
BEZ WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW ZABAWA NIE BYŁABY TAK UDANA! DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY W PRZYSZŁYM ROKU!
ŻYCZYMY WSZYSTKIM MIŁYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI
Dyrektor Przedszkola wraz z Pracownikami!
Koniec roku szkolnego- pożegnanie "Starszaków"
"Tyle było dni do utraty sił, do utraty tchu..tyle było chwil...Gdy żałujesz tych, z których nie masz nic, jedno warto znać, jedno tylko wiedz, że ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy...ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy...." słowa piosenki śpiewanej przez legendarnego Marka Grechutę świetnie oddają myśli, które towarzyszyły nam w ostatnim dniu roku szkolnego 23.06.
Pożegnaliśmy naszych starszaków, którzy zakończyli kilkuletnią niekiedy przygodę z przedszkolem i wkroczyli na szkolną ścieżkę. Pożegnaliśmy kolegów i koleżanki, którzy odchodzą do placówek przedszkolnych w innych miejscowościach.

Pani Dyrektor wraz z wychowawcami wręczyli nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Oczywiście w takim dniu nie zabrakło łez, ale również uśmiechów mówiących o tym, że będziemy o sobie pamiętać.

Naszym absolwentom życzymy samych sukcesów w szkole, radości i pogody ducha, która im tu zawsze towarzyszyła. Rodzicom dzieci kończących przedszkole gorąco dziękujemy za ich wsparcie, obecność, wkład w życie przedszkola, pomoc i okazane serce. Po prostu za to, że razem z nami tworzyliście dobrą atmosferę i wzięzi przedszkolne. Życzymy wam jeszcze raz drodzy Rodzicie i drogie Przedszkolaki wszystkiego dobrego, samych dobrych chwil... :)
Wszystkim naszym Przedszkolakom i Rodzicom życzymy spokojnych i udanych wakacji!
I Letnia Olimpiada Przedszkolna pod hasłem "Sport to podstawa i dobra zabawa!
Sport i ruch odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Propagowanie zdrowego stylu życia nie może obyć się bez promowania kultury fizycznej. W związku z tym postanowiliśmy stworzyć naszą własną Olimpiadę Sportową i przeprowadzić ją w pierwszym dniu astronomicznego lata -21 czerwca. Pogoda nam dopisała i mogliśmy bez problemu przeprowadzić wszystkie konkurencje.
Na samym początku dzieci poznały historię Igrzysk Olimpijskich, zdrowej rywalizacji w oparciu o zasadę fair play. Pani Asia prowadząca Olimpiadę wyjaśniła zasady w poszczególnych konkurencjach. Najpierw oczywiście każda z Pań prowadzących grupę musiała sama pokazać na czym konkurencja polega. W tym dniu dzieci ubrane w pięć różnych kolorów, symbolizujących koła olimpijskie walczyły o prawdziwe puchary!

Pierwsza konkurencja pt. "Nic nie widzę" nie przysporzyła większych trudności, drugą konkurencją był tor przeszkód "Amazońska Dżungla" tu również łeb w łeb prowadziły starszaki- "Krasnoludki i Biedronki". Trzecia konkurencja była klasyczną konkurencją olimpijską " Skok w dal"- tu Smerfy i Krasnoludki pokazały, że naprawdę potrafią daleko skoczyć.

Czwartą konkurencją było " Sadzenie marchewek", gdzie na pierwszym miejscu uplasowały się "Biedronki". Ostatnią rozstrzygającą konkurencją był "Kulawy lisek"- decyzją sportowego jury- każda z grup zajęła w tej konkurencji 1 miejsce i otrzymała 5 punktów.
Na koniec nie zabrakło muzycznego powitania lata- dzieci wraz z Paniami świetnie odtańczyły zumbę!

Po zliczeniu punktów przeszliśmy do meritum i wręczyliśmy nagrody!
Klasyfikacja przedstawiała się następująco, (Między II a III miejscem różnica wyniosła aż 1 punkt).
I miejsce
KRASNOLUDKI
II miejsce
SMERFY
III miejsce
BIEDRONKI
IV miejsce
PSZCZÓŁKI
V miejsce
MUCHOMORKI
Każda grupa otrzymała puchar oraz dyplomy dla dzieci, a także słodki poczęstunek. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Przedszkolny Piknik 2017 "Zróbmy coś dobrego"!
Kolejny już raz dzięki zaangażowaniu rodziców oraz wsparciu ze strony hojnych sponsorów zebraliśmy się w przedszkolnym parku na święcie rodziny. W tym roku nasz piknik odbył się pod hasłem "Zróbmy coś dobrego", a przybyli goście nie zawiedli. Dzieci przygotowały na tą okazję krótkie montaże słowno- muzyczne, zaprezentowały się w tańcu oraz z wyśpiewały piosenki o tacie, lecie i oczywiście o przedszkolu.


Zwieńczeniem występów dzieci był występ kółka tanecznego. Czas umilała nam "Baśniowa Kapela".
.jpg)
Do dyspozycji wszystkich gości były niemilitowane dmuchańce oraz wata cukrowa. Nasi kochani Rodzice wsparli i pomogli w obsłudze słodką kawiarenkę oraz stoiska z grillem, balonikami i malowaniem twarzy. Kochani i nieocenieni strażacy zaprezentowali nam swój nowy samochód oraz przeprowadzili konkurs na najlepszego strażaka. Za ich zaangażowanie z całego serca dziękujemy, są dzielni i odważni ale i mają świetne podejście do dzieci :)
.jpg)
Nie zabrakło konkursów dla rodziców z dziećmi. Wspaniale zatańczona "Czekolada" oraz układ do piosenki "Can't stop the felling" w wykonaniu dzieci i rodziców ogromnie nas zachwyciła! Taniec z balonem trudna to sztuka ale wszystko się udawało!

Podczas pikniku pani Alinka Skóra wręczyła nagrody uczestnikom konkursu "Ziemia- Mój Dom"!
Na zakończenie imprezy Pani Dyrektor z pomocą dzieci wylosowała zwycięskie losy- GRATULUJEMY!
Wszystkim Dzieciom, Rodzicom, Dziadkom, Ciociom, Wujkom, zaproszonym gościom i wszystkim przybyłym na naszą imprezę dziękujemy za obecność, wsparcie, radość. Za to,że wkładacie tyle serca w życie naszej placówki. Bez Was nie było by nas...

Gorąco dziękujemy wszystkim zaangażowanym Rodzicom, Sponsorom- za Wasze serce, wsparcie i chęć. Dziękujemy każdemu z osobna i wszystkim razem. Szczegółowe informacje odnośnie pikniku znajdziecie Państwo na tablicy przedszkolnej.
Biedronki, Krasnoludki i Pszczółki w Inwałdzie!
9 czerwca nasze trzy grupy kontynuuowały naszą przygodę z prehistorycznymi gadami. Udały się na wycieczkę do Inwałdu, gdzie uczestniczyli w prawdziwych wykopaliskach w ramach warsztatów paleontologicznych.
W towarzystwie dinozaurów odkrywali zagadki prehistorycznego świata. Na koniec zaplanowane były zabawy w lunaparku.
Pogoda wszystkim dopisała i w świetnych humorach dzieci wróciły do przedszkola.
Nawiązując do naszych wycieczek w świat olbrzymich gadów dzięki hojności naszych sponsorów mogliśmy wzbogacić pierwszą nagrodę w przedszkolnym pikniku o prawdziwy zestaw paleontologa wraz z zestawami odlewów!
Smerfy w Zatorlandzie!
Kiedy słonko już mocno grzeje, a pogoda skłania do częstych pobytów na świeżym powietrzu zaczyna się sezon wycieczkowy. 8 czerwca Smerfy wraz z Paniami zamówiły ładną pogodę i wyjechały na wycieczkę do "Zatorladu" w Zatorze. Z każdym przejchanym kilometrem narastała ekscytacja. Co też nas tam czeka? Szybki podgląd na mapę i....
Zaczęliśmy wizytą w domku do góry nogami i w parku owadów, w towarzystwie ważek, much, pszczół i biedronek dzieci szalały na owadzim placu zabaw! Po krótkiej zabawie przyszła pora na....przejazd kolejką do parku mitologii!
Tam w towarzystwie zatorskich karpi dzieci pływały barką po stawie i słuchały greckich opowieści.

I znowu krótka przerwa na atrakcje w parku mitologii, dla spragnionych wody łyk i dalej w drogę do...parku bajek i stworzeń wodnych! Powitała nas bajka o "Wilku i 7 koźlątkach!", zajrzeliśmy do Kopciuszka, Czerwonego Kapturka i Jasia i Małgosi (wymienić resztę postaci nie sposób!), dołóżmy zjazd na pontonie- rewelacja! Rekiny, meduzy, ośmiornice, piraci, a co to dla nas? Fraszka! Dla spragnionych wrażeń dzieci czekało w parku bajek kino 3D 360 °!
Po wyjściu z seansu szybki przegląd gabinecie luster i szuuuuu na przystanek kolejowy w drodze do głównego parku "DINOZAURÓW"...Wejście do świata jurajskich potworów jest bardzo ekscytujące, ochom i achom końca nie było...a zachwyt wywołał przede wszystkim siusiający tyranozaur, który zniecnacka pryskał przechodniów wodą! Diplodoki, allozaury, stegozaury, triceratopsy, pterodonty, karnotaury uff- wszystko ruchome i realne! Kto by to spamiętał? Ostatnim przystankiem przed wyjściem z parku dinozaurów było muzeum skamielin- WOW! Czaszka mamuta...kości dinozaurów, skamieniałe jaja...skałki magmowe i osadowe...działo się na tym naszym świecie!

A po edukacyjnych doznaniach czas na szaleństwo w lunaparku! Karuzele, zjeżdżalnie, dmuchańce, place zabaw, karuzele z wodą - wszystko (pod kontrolą i ograniczeniem wiekowym) było na wyciągnięcie ręki. Toaleta i zakup pamiątek przed wyjazdem. Zjedliśmy również prowiant, w które wyposażyły nas nasze Panie kucharki i nieco spóźnieni ale zadowoleni wróciliśmy do przedszkola, gdzie czekały na nas kochane Mamy! Wszystkie zdjęcia z wycieczki zamieścimy w galerii :)
Tymczasem czekamy na opowieści z Inwałdu, gdzie wyruszyły Krasnoludki, Pszczółki i Biedronki również odkrywać tajemnice prehistorii!
"Cała Polska czyta dzieciom"- a nam czytają goście!
W 1998 powołano do życia fundację, której celem było propagowanie wśród rodziców i wychowawców czytania książek dzieciom. Jakie są zalety wielu z państwa wie. Rozwija się wyobraźnia, umiejętności językowe, nawyki czytelnicze oraz więzi z rodzicami! Od kilku lat gorąco kibicujemy i uczestniczymy w akcji.

W tym roku ponownie zapraszamy gości do czytania bajek i fragmentów innych dzieł literackich, które wybierają dla dzieci zaproszeni goście. Czytała już dla nas Pani Bibliotekarka, Pani Radna Powiatowa, kochane Mamy a także nasze Panie.

Drodzy Rodzice czytajmy swoim dzieciom jak najwięcej, a minimum 20 minut dziennie!
Muchomorki w ZOO
Na świecie jest wiele rzeczy, które małe serca bardzo kochają- przede wszystkim cały świat! Dzieci kochają bardzo zwierzęta, a radość ich nie ma końca, gdy zobaczyć je mogą na żywo! Nasze najmłodsze "Muchomorki" wybrały się w podróż do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie 2 czerwca!
Wraz ze swoimi paniami odwiedziły i tygrysy, żyrafy, wilki, pingwiny, słonie i hipopotamy oraz wiele, wiele innych gatunków zwierząt, jakie mieszkają w krakowskim zoo. Pewnie wielu rodziców tego dnia usłyszało, czy w rodzinnych domach może pojawić się nowe zwierzątko np. małe lwiątko albo śliczna małpka :) :)

Dzieci zmęczone (albo i nie ) ale szczęśliwe wróciły do przedszkola. Humor im dopisywał! Tak też bywa, że dzieci prócz wielkiego serca, mają niespożyte pokłady energii :)
Dzień Dziecka!!
Jak śpiewała Majka Jeżowska "Wszystkie dzieci nasze są: Basia, Michael, Małgosia, John, na serca dnie mają swój dom,uchyl im serce jak drzwi. Nie jesteś sam, nasza piosenka ciągnie za rękaw, podaj mi dłoń i z nami stań nie ma dziś granic nasz dom ..." dzieci są największym skarbem i naszą przyszłością.
Z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy naszym przedszkolakom dwudniową imprezę. Cały tydzień tematem kompleksowym były właśnie dzieci i ich święto. Za pomocą technologii multimedialnej podróżowaliśmy po wszystkich kontynentach i odwiedzaliśmy naszych rówieśników z różnych stron świata.

Dzięki Mamom z Rady Rodziców ż 31 maja mogliśmy korzystać dowoli z urządzeń dmuchanych (aż 6!) oraz wielu bujaków w naszym parku! Bawiliśmy się od 9:00 do 13:00!

A dzień 1 czerwca przywitaliśmy razem z Pszczółkami, które przygotowały dla nas "Pociąg z bajkami".
.jpg)
Po występie kolejny raz w naszym parku rozległy się takty piosenek i bawiliśmy się wspólnie podczas wielkiej "dyskoteki". Konkursy, zabawy, pląsy oraz poczęstunek to było preludium do otrzymania specjalnie zakupionych upominków- wielkich, pluszowych, cudownie miękkich misiów!! Radości nie było końca! Każdy dostał swojego własnego gigantycznego przyjaciela! Uśmiechy naszych przedszkolaków towarzyszyły nam cały dzień.
.jpg)
Wszystkim dzieciom z okazji ich Święta (każdego dnia)- WSZYSTKIEGO DOBREGO I JAK NAJWIĘCEJ RADOŚCI!!!
"Kochane nasze Mamy, tak bardzo Was kochamy, że dzisiaj wszyscy razem życzenia Wam składamy..."- DZIEŃ MATKI
"Mama to miękkie ręce. Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce.
Mama to samo dobro i sama przyjemność. Coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie,
dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie."
M. Wańkowicz
Z okazji Święta Naszych Mam postanowiliśmy zaprosić je do GOK-u na występ. Każda z grup przygotowała swoje wystąpienie- wierszyki, piosenki, tańce. Grupa "Krasnoludków" zaprezentowała wyróżnioną na "Bajdurku" "Księżniczkę na ziarnku grochu", "Muchomorki zaśpiewały i zatańczyły, "Smerfy", "Biedronki" i "Pszczółki" zaprezentowały montaż słowno- taneczny. Na końcu wystąpiły dzieci z kółka tanecznego zapewaniając, że przygotowują wielkie show z okazji Rodzinnego Pikniku (18 czerwca).
Wręczając upominki dzieci powtarzały jak bardzo, bardzo kochają swoje mamy, zasypywały je uściskami i całuskami. Przepiękną uroczystość pomogły zorganizować niezastąpione Mamy z Rady Rodziców i te zaangażowane w życie przedszkola. Z całego serca im dziękujemy- bez Was drogie Mamy takie imprezy nie mogłyby się odbyć.
Serdecznie dziękujemy i z okazji tego wspaniałgo Święta życzymy Wszystkim Mamom Wszystkiego Dobrego!
"Cała Polska czyta dzieciom" - wizyty "Krasnoludków" i "Biedronek" w Bibliotekach Gminnej i Szkolnej!
Od kilku lat w nasze przedszkole przyłącza się i gorąco kibicuje akcji "Cała Polska" czyta dzieciom. Nic tak pięknie nie rozwija wyobraźni dziecka jak literatura, wzbogaca jego słownictwo i wyrabia nawyki językowe oraz czytelnicze. Nasze przedszkolaki są częstymi goścmi w Bibliotekach. Tym razem "Krasnoludki" udały się z wizytą do Szkolnej Biblioteki, gdzie Pani Zofia Makuch przeczytała nam bajkę pt. "Franklin i hulajnoga". Po skończonej lekturze dzieci zadawały mnóstwo pytań i na każde z nich otrzymały odpowiedź. Nasi sąsiedzi z drugiej grupy "Biedronki" udały się tymczasem do Gminnej Biblioteki, gdzie również wysłuchały fragmentu opowiadania, dowiedziały się dlaczego i po co warto czytać oraz zapewniły Panią, że już jako uczniowie na pewno wrócą wypożyczyć książki.
Nasze " Krasnoludki" docenione na "Bajdurku" w Myślenicach!
12 maja młodzi artyści z grupy Krasnoludków - Aga, Bartosz, Małgosia, Nikola, Ola, Kubuś, Basia, Julka i Julia, Amelia, Faustynka oraz Krzyś zostali docenieni przez jury konkursu "Bajdurek" w eliminacjach powiatowych konkursu. Nasza grupa teatralna pod okiem Pani Edytki i Pani Klaudii odpowiedzialnej za ścieżkę dźwiękową i scenografię otrzymała I wyróżnienie!!!


Nie było kategorii wiekowych, więc nasze przedszkolaki jak równy z równym stawały w szranki z gimnazjalistami oraz uczniami szkół podstawowych! Jesteśmy z nich ogromnie dumni, gratulujemy Rodzicom cudownych aktorów. Komisja konkursu była pod ogromnym wrażeniem talentu dzieci- a zagrały naprawdę świetnie. Oto wyniki konkursu:

Eliminacje dla powiatu myślenickiego 8-12 maj 2017 r.
I miejsce:
„A niech to gęś kopnie” - I Teatr im Ks Kardynała Karola Wojtyły z Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu
II miejsce:
„Plotka” - Zespół Teatralny „Soli Deo” z Gimnazjum w Tokarni
III miejsce:
„W kolejce” - Zespół Teatralny Pod Wyrwikoszem z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu
„Mały książę. The Game.” - Zespół Teatralny „Jedynka” z Gimnazjum nr 1 z Myślenic
I wyróżnienie:
„Księżniczka na ziarnku grochu” - Zespół teatralny „Bajlandia” z Samorządowego Przedszkola
z Tokarni za dynamiczne postacie w pięknych strojach i zadziwiającą świadomość sceny.
I wyróżnienie:
„Garderoba” Zespół Teatralny Entuzjaści Melpomeny z z Gimnazjum w Bysinie za konsekwentne, inscenizacyjne i soczyste aktorsko, zwarte przedstawienie.
II wyróżnienie:
„Pipi Pończoszanka na morzu i w szkole” - Zespół Teatralny „Zawadiaki” ze Szkoły Podstawowej
z Zawady za fantastyczną kreację zbiorową.
II wyróżnienie:
„Zamieszanie w krainie bajek” - Zespół Teatralny „Marzyciele” ze Szkoły Podstawowej ze Skomielnej Białej za starannie wyeksponowanie postacie i klarowne relacje między nimi.
III wyróżnienie:
„Po nitce do kłębka - czyli Pająki”- Teatr Krótkich Opowieści z Wiejskiego Domu Kultury
w Głogoczowie za twórcze poszukiwania w rozpoznawaniu współczesnego świata i własnego języka teatru.
Zdjęcia z konkursu zamieszczamy w naszej galerii. Serdecznie gratulujemy naszym AKTOROM :)))
Gminny Konkurs Recytatorski "W krainie wierszy Juliana Tuwima"!
Po raz drugi nasze przedszkole zorganizowało "Gminny Konkurs Recytatorski". Do konkursu przystąpiło 15 uczestników z różnych placówek: Przedszkole w Krzczonowie, Oddział Przedszkolny z SP w Skomielnej Czarnej, Oddział Przedszkolny z SP2 w Tokarni, Oddział Przedszkolny z SP w Bogdanówce oraz nasze przedszkole.
Uczestnicy konkursu prezentowali bardzo wysoki poziom, a oceniało ich jury w składzie- przewodnicząca p. Krystyna Śliwa,
.p Małgorzata Dragosz, p. Bartłomiej Dyrcz. Ocenie jury podlegało:
- dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie
- poprawne i płynne deklamowanie
- kontakt ze słuchaczem
- ogólny wyraz artystyczny (gest sceniczny, element ruchu)
Po burzliwych obradach jury zadecydowało, że nagrody powędrują do:
I miejsce WIKTORIA KORZEŃ- Przedszkole w Krzczonowie

II miejsce JAKUB ZIĘBA- Przedszkole w Tokarni

III miejsce SEBASTIAN GODZIK- Oddział Przedszkolny w Bogdanówce

Wyróżnienie I ZUZIA PROSZKOWIEC- Przedszkole w Tokarni

Wyróżnienie II ALEKSANDRA PĘCEK- Oddział Przedszkolny SP w Skomielnej Czarnej

Wyróżenie III JULIA SPYRKA

Wyróżnienie IV LAURA BIERÓWKA

Wyróżnienie V MILENA HUCISKO

WSZYSCY UCZESTNICY KONKURSU! (fot. B. Dyrcz)

Na zakończenie grupa "Krasnoludków" zaprezentowała przedstawienie "Rzepka" Juliana Tuwima.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominek i dyplom. Nad całością i przebiegiem konkursu czuwała koordynator nauczyciel Edyta Kmiecik. Wielkie podziękowania kierujemy na ręce dyrektora GOK-u za objęcie konkursu swoim patronatem oraz za zdjęcia, a także Pani Krystynie Śliwie i Pani Małgosi Dragosz za udział w bezstronnym jury.
Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!!!!!!
WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII.
Nasi laureaci!
Jesteśmy bardzo dumni z naszych przedszkolaków, którzy chętnie biorą udział w konkursach zewnętrznych, dzielnie reprezentując nasze PRZEDSZKOLE!
Bardzo chcielibyśmy pogratulować laureatom następujących konkursów:
W Gminnym Konkursie Plastycznym pod hasłem "Wiosna wokół nas" organizowanym przez Szkołę Podstawową w Skomielnej Czarnej.:
I miejsce zajęła Izabela Fita z gr. "Biedronek"- kategoria 6- latki

II Małgosia Kiełtyka z gr. "Krasnoludków"

I miejsce - Jaś Zadora z gr. "Pszczółek"- kategoria 5-latki

W Powiatowym Konkursie Recytatorskim "W Ptasim świecie" w Dobczycach
I miejsce zajął Jakub Zięba z gr. "Krasnoludków"

W Gminnym Przedszkolnym Konkursie Recytatorskim w Tokarni
II miejsce zajął Jakub Zięba z gr. "Krasnoludków"
.jpg)
Wyróżnienie otrzymała Zuzia Proszkowiec z gr. " Biedronek"
.jpg)
W konkursie "Mój ulubiony kwiat" w Suchej Beskidzkiej
I miejsce zajęła Sara Leśniak!

Serdecznie gratulujemy !!!
Przedszkolaki na Filmowym Świecie Dziecka
27.04 (czwartek) nasze przedszkolaki wyjechały do Krakowa do Cinema City na Filmowy Świat Dziecka.

Uczestniczyły w warsztatach na temat ochrony przyrody i gatunków zagrożonych, a później obejrzeliśmy film animowany "Dzieciak rządzi". Podczas warsztatów Paulinka oraz Bartuś z Krasnoludków wzięli udział w konkursie wiedzy zdobywając dodatkowe nagrody! Każdy uczestnik wycieczki otrzymał upominki :)

Zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do przedszkola na obiad :)

"Witaj Majowa Jutrzenko..."- Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja!
Polska historia obfituje w wydarzenia, które powinny płynąć w żyłach każdego patrioty. Ogromnie ważny jest szacunek dla Polaków walczących o dobro swej Ojczyzny, a także pamięć przekazywana z pokolenia na pokolenie. My również staramy się zaszczepić w dzieciach wiedzę oraz szacunek dla wartości historycznych i patriotycznych.
Z tej okazji upamiętniamy ważne wydarzenia w historii Polski specjalnie przygotowanymi na te okoliczności wystąpieniami. Grupa "Biedronek" przygotowała z okazji majowej rocznicy piękną akademię, dzięki której przedszkolaki mogły zapoznać się z wydarzeniami z 3 maja 1791 roku, kiedy to Sejm Czteroletni przyjął pierwszą w Europie i drugą na świecie konsytytuację zmieniającą ustrój państwa na monarchię konstytucyjną oraz regulujący szereg prawnych zagadnień m.in. zniosła liberum veto, czy łagodziła najgorsze nadużycia pańszczyzny, biorąc w obronę chłopów.
Niestety spisek państw ościennych oraz niezadowolenie magnatów sprawiło, że wkrótce konfederacja targowicka przyczyniła się do ostatecznego rozbioru polskich ziem. Przez 123 lata przypominała walkę o niezależność Państwa. Dzisiaj z okazji nadchodzącej majowej rocznicy wywieśmy z dumą flagę i oddajmy się chwili refleksji oraz zadumy.
Muchomorki eksperymentują!
Nasze najmłodsze Muchomorki postanowiły wraz z Panami zostać Małymi odkrywcami! Swoją przygodę z nauką zaczęły od....eksperymentów! Jak działa wulkan, co to jest powietrze, eksperymenty z wodą i mnóstwo innych!

W każdym tygodniu przeprowadzali nowe doświadczenia i wyciągały wnioski.

Cóż czym skorpuka za młodu... :)

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII :)
Dzień Ziemi - Jesteśmy Przyjaciółmi Przyrody!
22 kwietnia przypadał Międzynarodowy Dzień Ziemi, w naszym przedszkolu obchodziliśmy go 20 kwietnia.
I jak na prawdziwych przyjaciół przyrody postanowiliśmy uczcić to w odpowiedni sposób.

W tym dniu dzieci obejrzały przedstawienie kukiełkowe nt. ochrony przyrody. Dowiedziały się dlaczego nie warto śmiecić, niszczyć przyrodę oraz hałasować w lesie- wszystko to wyjaśniły im zwierzątka zamieszkujące lasy, łaki i stawy. Nie zabrakło humorystycznych akcentów! Po teatrzyku Pani Renatka przeprowadziła prawdziwy przyrodniczy quiz dla naszych starszaków. Okazało się, że nasze dzieci wiedzą dużo więcej niż mogłoby się wydawać! I tak wszystkie grupy zremisowały ilością punktów!

Każde dziecko otrzymało odznakę "Przyjaciela Przyrody", a na zakończenie zrobione własnoręcznie ciastko w kształcie naszej planety! Dzień wcześniej nasze przedszkolaki z klubu przyrodniczo- badawczego napiekły nam ciasteczek- planet!

Każdy z nas już wie, jak bardzo ważna jest dla nas ochrona przyrody i naszej Ziemi! Obiecaliśmy,że będziemy o nią dbać!
Śniadanie Wielkanocne
Jak obyczaj stary każe, co roku w Wielką Środę zbieramy się wszyscy razem, by wspólnie przeżywać nadejście Wielkanocy. Każda potrawa ma swoją symbolikę, a w naszych sercach gości radość ze zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.

Jajeczko, chrzan, czy babka wielkanocna każdy spróbował chociaż kęs!

Nie zabrakło również kilku kropel wody padającej na czoła- symboliczny śmigus dyngus (bo pogoda sama kropi nas z nieba :)

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim..
Smerfy witają "Wiosnę"
Każdy z nas zna przysłowia "W marcu jak w garncu", "Kwiecień plecień, co przeplata trochę zimy trochę lata". Każdy wie jak bardzo kapryśna potrafi być pogoda (wszakże przecież jest kobietą :)). Nasze kochane Smerfy przygotowały wiosenną inscenizację, którą z powodu choroby głównych aktorów musieliśmy poprzesuwać w czasie. Udało nam się w końcu "Powitać wiosnę" 11.04.

Dzięki pięknemu przedstawieniu przypomnieliśmy sobie nazwy wczesnowiosennych kwiatów oraz ptaków powracających na wiosnę. Wszystkim towarzyszył świergot skowronka i dobry nastrój. Trzeba przyznać,że mali aktorzy świetnie odnaleźli się w wiosennej tematyce :)

Spotkanie z przyrodą- cz. II "Owady"
Światem dziecka rządzi ciekawość i głód wiedzy, które my dorośli powinniśmy zaspakajać. Dzieci noszą w sobie naturalną miłość do przyrody i wszystkiego,co żyje. Szczególnie jeśli można nazwać to coś "zwierzątkiem". Po raz drugi w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy spotkanie z przyrodą- 11.04. Tym razem na tapecie były "owady".

Zachwyty owszem i były ale w męskiej części naszej społeczności- patyczaki, karaluchy, karaczany, chrabąszcze.

Dziewczynki wykazały zachwyt na widok motyli :) Nie możemy się doczekać kolejnych spotkań! To dla nas doskonała lekcja wiedzy o otaczającym nas świecie!
Krasnoludki i Biedronki w teatrze "Groteska"
Nasze kochane starszaki wybrały się ze swoimi Paniami do Krakowa do Teatru "Groteska" na sztukę opartą na wierszach Juliana Tuwima 29.03. Spektakl ten daje możliwość obcowania z teatrem- dzieci recytują razem z aktorami, uruchamiają zmysły i wyobraźnię.

Nasze starszaki przyjechały zadowolone! Po spektaklu uczestniczyły w warsztatach teatralnych i zwiedzały "Groteskę". Każda taka wycieczka pozostawia wiele wspomnień często przelanych na kartki papieru oraz zabawy inicjowane przez dzieci.

Teatrzyk profilaktyczny "Czerwony Kapturek"
Każdy z dorosłych i dzieci zna historię Czerwonego Kapturka- dziewczynka dała się wyprowadzić w pole wilkowi,....dlaczego? Ano dlatego, że była zbyt ufna i za nic miała matczyne przestrogi, by nie ufać obcym i nie rozmawiać z nimi. Tego właśnie chcemy nauczyć nasze dzieci- by powściągnęły swoją dziecięcą naturę i wykazywały czujność i nieufnośc w stosunku do nieznajomych, również w wirtualnym świecie.

Ponad to dzięki teatrzykowi dzieci po raz kolejny przypomniały sobie zasady segregowania śmieci i pomogły uporządkować Kapturkowi las po zjedzeniu przez wilka smakołyków przeznaczonych dla Babci.

Więcej zdjęc w galerii!
"Marzanno, Marzanno Ty zimowa Panno..."- pożegnanie Zimy/ powitanie Wiosny
Przyroda się budzi- zaczynają kwitnąć pierwsze kwiaty, rozkwitają trawy i pąki na drzewach, powracają ptaki, obudziły się nawet...nasze przedszkolaki! Wykazują typową wiosenną naturę :) - byle by było wesoło!
Tradycyjnie jak, co roku korowód przedszkolaków wyruszył spod przedszkola niosąc na czele Marzannę- zimową pannę, którą chcielibyśmy już pożegnać. Spacerowi towarzyszył śpiew poszczególnych grup, gwar rozmów i pohukiwanie pań na temat bezpiecznego spaceru :)

Pani Jola- Mistrz ceremonii dokonała rzeczy słusznej i w imieniu całej społeczności przedszkolnej pożegnała Marzannę,

dzieci odprowadziły Marzannę wzrokiem i nazbierały zielonych gałązek oraz bazi.

Przedszkolaki uśmiechnięte oczekują na całkowite przebudzenie wiosny, bowiem zielony park jest naszą największą wiosenną nagrodą :) Więcej zdjęć w naszej galerii :)
Warsztaty pierwszej pomocy dla dzieci!
Niezwykle istotnym jest nauczenie i wpojenie odruchów pozwalających uratować życie ludzkie, minimalna wiedza z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej znacząco wpływa na liczbę uratowanych osób. Obowiązkiem każdego obywatela jest udzielenie pierwszej pomocy- nawet w formie telefonu do odpowiedniej jednostki.
Nasze dzieci po raz pierwszy uczestniczyły w prawdziwych warsztatach z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonych przez ratowników medycznych. Zaangażowanie dzieci było ogromne! Nauka pozycji ustalonej bocznej (bezpiecznej), masaż serca na fantomach, czy opatrywanie ran cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Dzieci powtórzyły numery telefonów alarmowych, poznały sytuację, w których pierwszej pomocy trzeba udzielić i wykazały się ogromną empatią dla swoich cierpiących misów. Do dzisiejszego dnia podczas odpoczynku powtarzają ułożenie w pozycji bocznej.

Warsztaty były prowadzone fachowo przez wykwalifikowane osoby, a przedszkolaki dostały na koniec dyplomy pierwszej pomocy.

Wprowadzanie zajęć o takiej treści i w takiej formie to bardzo pozytywne doświadczenie, które być może kiedyś i nam uratuje życie. Zapraszamy do galerii na pełną fotorelację.
PRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD RECYTATORSKI " PRZYJACIEL PRZYRODY"
Jedną z przedszkolnych tradycji są przeglądy recytatorskie, również w tym roku Pani Edytka zorganizowała poetycką imprezę pod hasłem "Przyjaciela Przyrody". Jak sami Państwo zobaczycie poczuliśmy już wiosnę- dzieci z każdej grupy zaprezentowały utwory największych polskich poetów.

Deklamacja wierszy to trudna sprawa,szczególnie przed publicznością, ale trema nie zjadła naszych uczestników. Pewnym głosem wygłaszali swoje kwestie- nie zabrakło Brzechwy, Tuwima czyli wszystkich poetów kochających dzieci. Obcowanie z literaturą dziecięcą nie tylko rozwija wyobraźnię, w połączeniu z tematyką ochrony przyrody rozwija również empatię dla środowiska przyrodniczego- a przecież o to nam chodzi- o dumnych Przedszkolaków "Przyjaciół Przyrody".
Bardzo dziękujemy za zorganizowanie przegladu Pani Edytce oraz dzieciom, które uczestniczyły w przeglądzie :)

Patrząc na tło- "Wiosna, wiosna..wiosna ach to Ty!"
TAJEMNICE TŁUSTEGO CZWARTKU!
W tym roku tłusty czwartek przywitaliśmy nieco inaczej niż w poprzednich latach- dzięki możliwościom technologii informacyjno- multimedialnej stworzyliśmy swój własy spot telewizyjny i powołaliśmy do życia Przedszkolną Telewizję SPTV ( Samorządowa Przedszkolna Telewizja :))
Zabawy przy odkrywaniu tajemnic tłustego czwartku było co niemiara- od śmiechu bolały nas brzuchy! Jak to w prawdziwej TV nie zabrakło reklam oraz Prognozy Pogody czy Muzycznego Fleszu. Nasza reporterka Paula Ciekawska- Paulinka z grupy "Krasnoludków" zawitała do przedszkolnej kuchni, gdzie dowiedzieliśmy się jak robić prawdziwe, polskie pączki (rozmowa z ekspertem żywienia Panią Władzią) oraz przeprowadziła rozmowę z Panią doktor Agnieszką Pączkowską- Agusią z "Krasnoludków", która wyjawiła nam, co zajadać w tłusty czwartek. Ponadto nasza kamera odwiedziła grupę Smerfów, która gościła specjalnego gościa Babcię Honorkę, która skromnie powiedziała, że "najlepsze pączki i faworki są tylko u babci Honorki"! Dzieci opowiadały również przed kamerą, czym jest tłusty czwartek i co wtedy jadać :)) Na zdjęciu Paula nasza reporterka!

Flesz muzyczny przygotował Radosław Chrust- Radzio z "Krasnoludków", a pogodę zaprezentowała Barbara Chmurzasta - Basia z "Krasnoludków". Panią Redaktor w studio była Małgorzata Mądra- Małgosia z "Krasnoludków". Dzięki naszej telewizji dzieci dowiedziały się, co jadać w tłusty czwartek i poznały historię pączków, wiedzą również dlaczego Tłusty czwartek nazwano "Zapustami". W reklamie uczestniczyły dzieci z "Krasnoludków" oraz Pani Goździkowa :))
Na koniec każdy przedszkolak dostał do zjedzenia własnego pączusia :)
I tak oto tłusty czwartek jest najpyszniejszym dniem w roku :)
"Na tym balu nad balami, takim co się pamięta latami. Gdzieś Hiszpania za górami...
...A tu zima, karnawał jest z nami..."- BAL KARNAWAŁOWY!!!
Raz w roku karnawałowe szaleństwo dopada i nasze przedszkolaki- nie ma wtedy Zosi, Piotrusia, Krzysia, Agi...są bohaterowie bajek, armia mundurowych, ksieżniczki, motylki, biedroneczki i całe 125 postaci z bajek! Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech dzieci- a do zabawy potrzebna nam tylko muzyka i dobry humor!

W tym roku bal karnawałowy przypadał 21 lutego. Dzięki uprzejmości dyrektora GOKiS zamieniliśmy salę widowiskową na prawdziwą krainę baśni! Bardzo dziękujemy kochanym Mamom z Rady Rodziców za przygotowanie słodkiego poczęstunku- ukłony w ich stronę za troskę! Bawiliśmy się wspólnie z Panią i Panem animatorami, w tle wykonywane były zdjęcia - które można zakupić.
I chociaż musieliśmy wracać na obiad przenieśliśmy zabawę do naszych sal- jeszcze długo tańczyliśmy wspólnie! Każdy z nas prezentował swój strój, opowiadał o sobie, pokazywał atrybuty postaci, w którą się wcielał. Powoli przygotowywaliśmy się do nadejścia tłustego czwartku...ale nie smucimy się następny bal już za rok!
A tak bawiliśmy się na balu! (Wszystkie zdjęcia z balu będą zamieszczone w galerii)


Wszystkie zdjęcia z balu w dużym rozmiarze- galeria :)
"Zima lubi dzieci najbardziej na świecie..."- zabawy na śniegu i słonku!
Chociaż aura już słoneczna i budząca w sercu wiosnę naszym przedszkolakom śnieg niestraszny! Postanowiliśmy wykorzystać ostatnie zimowe dni po feriach na wyjście do naszego ogrodu. Ileż radości jest podczas zabawy w naszym parku! Zabawy tropiące, badawcze, ruchowe- ile możliwości ! Zarumienione policzki, uśmiech od ucha do ucha i jęk zawodu, kiedy Pani woła grupę na zbiórkę- tak nasze przedszkolaki spędzają czas na wolnym powietrzu- obserwując zmieniającą się przyrodę i hartując młode organizmy. Prezentujemy Państwu zdjęcia z naszej aktywności na świeżym powietrzu! Wszystkie zdjęcia w galerii :)

Biegają- Krasnoludki.

w oddali Pszczółki!
A tak bawią się nasze najmłodsze Muchomorki!

Przy okazji pochwalimy się-oprócz aktywności ruchowej zdobywamy również wiedzę za pomocą nowinek multimedialnych tu Biedronki i zajęcia o Unii Europejskiej!

"Babciu, Dziadku coś Wam dam jedno serce, które mam..."- Świętujemy z naszymi Dziadkami!
W piątek 27.01 postanowiliśmy zorganizować uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka. Impreza została podzielona na dwie części, ze względu na dużą liczbę dzieci. Pan dyrektor GOK- Bartłomiej Dyrcz udostępnił nam salę widowiskową oraz pomógł w obsłudze uroczystości za co gorąco dziękujemy. O godzinie 10:00 na scenie pojawiła się Pani Dyrektor, która w imieniu Dzieci oraz Pań powitała zebranych gości.

fot. Bartłomiej Dyrcz
Kochane Mamy pomogły zorganizować imprezę- podjęły szanownych Dziadków poczęstunkiem oraz dbały o cały przebieg imprezy- za ich gorące serce DZIĘKUJEMY- każdej z osobna i wszystkim razem!
Po krótkiej zapowiedzi na scenie pojawiła się najmłodsza grupa "Muchomorków", która w piękny sposób podziękowała Dziadkom za ich miłość i obecność. Wytańczyli walczykowe życzenia, wytupali radość z obecności kochanej Babuni i Dziadziunia oraz wręczyli im wykonane laurki! Po nich miejsce na scenie zajęły "Smerfy" i "Pszczółki", które przedstawiły jasełka - Aniołki, Pastuszkowie, Święta Rodzina, Góralki, Krakowiacy, Dzieci- wszyscy zebrani ochoczo śpiewali, tańczyli oraz składali życzenia swoim Dziadkom, wręczali własnoręcznie wykonane upominki.

fot. Bartłomiej Dyrcz
Na zakończenie występu pierwszej grupy na scenie pojawili się członkowie kółka tanecznego "Młode Talenty" z grupy młodszej i zaprezentowali Dziadkom gorące pląsy w tymie latino- elementy tańca hiszpańskiego oraz sambę.

fot. Bartłomiej Dyrcz
O godzinie 12:30 przybyła kolejna tura gości i znowu kochane Mamusie zadbały o naszych gości. Jednym z gości honorowych był Wójt Gminy Tokarnia pan Władysław Piaściak. Pani Dyrektor czyniła honory gospodyni i witała zebranych.
Po krótkich przemowach na scenie pojawiły się dzieci z kółka tanecznego "Młode Talenty" z grupy starszej z gwiazdą kolędniczą i zaprezentowały program, który przygotowały w ramach uczestnictwa w VII Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Sułkowicach.
Po nich scenę opanowały "Biedronki"- kapeluszowe wejście bardzo spodobało się widowni, a gagi i mini przedstawienia o Babci i Dziadku wywołały salwę śmiechu i oklasków. Na zakończenie dzieci odśpiewały i odtańczyły "Polkę dla Babci i Dziadka". Jako ostatnie zaprezentowały swój pogram "Krasnoludki" przedstawiając nieco odmienioną "Rzepkę"- śmiechu było co niemiara! Widzów zachwyciła szczególnie ścieżka dźwiękowa do przedstawienia jeszcze długo nucili sobie pod nosem "Żona moja...serce moje...nie ma takich jak my dwoje...". Na koniec dzieci odtańczyły "Cza czę dla Babci i Dziadka". Zwieńczeniem występów był pokaz ognistego "Paso doble" w wykonaniu Młodych Talentów z grupy starszej.
Bardzo dziękujemy Rodzicom zaangażowanym w organizację Dnia Babci i Dziadka, honorowym gościom- wszystkim Babciom i Dziadkom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością oraz gorącym sercem, Panu Sylwkowi za kamerowanie uroczystości oraz Panu Bartłomiejowi za pomoc obsłudze urządzeń i udostępnienie zdjęc z uroczystości (oraz transmisję na gokowskim facebooku). Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy!
Zdjęcia z imprezy wykonane przez pana Sylwka Jamrozika można zakupić na stronie :
www.fotowideo24.zalamo.com/sesja.babcia
hasło:2101
Proszę kliknąć w link, albo skopiować go do przeglądarki, każde wybrane zdjęcie wrzucamy do koszyka i postepujemy jak podczas internetowych zakupów.
PŁYTY DVD Z WYSTĘPAMI DZIECI BĘDZIE MOŻNA ZAMÓWIĆ W PRZEDSZKOLU.
Informujemy również, że znaleziono okulary przed budynkiem GOK. Okulary są do odebrania w przedszkolu :)
Żywa lekcja historii....prowadzi pan Bartłomiej Dyrcz
W czwartek 18.01 grupa Biedronek udała się do drugiej części dworu, w której znajdują się pomieszczenia poświęcone Tokarni i Rodzinie Targowskich (powstałe dzięki ogromej pracy i inicjatywie osób prywatnych), gdzie spotkali się z Panem Bartłomiejem Dyrczem, autorem opracowania "Zapomniane rękopisy ks. A. Gagatnickiego" i wielkim miłośnikiem tokarskiej historii, nowym dyrektorem GOK w Tokarni.

Pan Bartłomiej zabrał nas na historyczną wycieczkę po naszej Gminie. Perfekcyjnie przygotowana lekcja sprawiła, że nawet nasze łobuzy były zafascynowane! Dzieci słuchały w wielkim skupieniu, oglądały eksponaty- m.in. Tablo z medalami Mieczysława Targowskiego, czy ułańską czapkę! Takich chwil się nie zapomina, bardzo cieszymy się,że do Biedronek wkrótce dołączą inne grupy, które będą mogły uczestniczyć w tak fascynującej lekcji historii!

Bardzo dziękujemy !!!!
Wszystkie zdjęcia z lekcji umieszczone są w galerii :)
Nasze utalentowane przedszkolaki!
Ogromnie się cieszymy, że w naszym przedszkolu są takie kochane przedszkolaki- utalentowane, grzeczne i takie naj naj. Niedawno "Młode Talenty" z kółka tanecznego uczestniczyły w VII Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Sułkowicach. Naszą solistką była Marysia z grupy Krasnoludków, a w kategorii zespół zaprezentowało się aż 11 osób- Marysia, Aga, Faustyna, Krzyś, Maksio, Radzio, Iwonka, Amelka, Zuzia, Amelka i Basia. Dzieci wystąpiły na scenie z repertuarem regionalnym i bardzo wyróżniały się na tle innych uczestników. Chociaż nasz występ nie został nagrodzony, lecz został zauważony przez jury i bardzo się podobał publiczności. Dzieci spisały się na medal- jak profesjonalni artyści. Konkurencja była ogromna- razem z nami tylko 112 uczestników ;)



fot. galeria SOK
Wielką radość sprawiły nam dzieci z kółka plastycznego pod kierunkiem pani Alinki, które otrzymały wyróżnienie za piękną szopkę w XVI konkursie Szopek Bożonarodzeniowych w Sieprawiu. Każdy uczestnik otrzymał upominek i słodką nagrodę. Wyrożniona szopka pokonała wielku konkurentów i rozsławiła nasze przedszkole. Jednocześnie Pani Alinka zainicjowała zbiórkę rzeczy dla dzieci z Domu Dziecka w Łętowni. Akcja okazała się ogromnym sukcesem. Dzieci i Rodzice wykazali wielkie serce- za co pięknie dziękujemy.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!
PRZEDSZKOLNA WIGILIA
Choinki już ubrane, prezenty rozdane, udekorowane sale i pora na Wigilię. Jak co roku dzieci uczestniczyły w przedszkolnym, wigilijnym obiedzie. Wspólnie odmówilismy modlitwę i tradycyjnie łamaliśmy się opłatkiem życząc sobie wzajemnie zdrowia, szczęścia i pomyślności. Po uściskach czas na tradycyjny barszcz czerwony z uszkami i filet z ryby- dziękujemy naszym Paniom Kucharkom. Przy pięknie nakrytym, świątecznym stole taki posiłek smakuje szczególnie! Nie zabrakło wspólnego kolędowania i uśmiechów.

Widzimy się w Nowym Roku!
TEATR CIENI "BÓG SIĘ RODZI...I KONCERT KOLĘD
21.12 pod okiem Pani Renatki dzieci z grupy "Krasnoludków" przygotowały świąteczne przedstawienie pt. "Bóg się rodzi". Była to jednak sztuka wymagająca nie tyle opanowania tekstu (którego nie było), co gry aktorskiej. Przedstawienie było bowiem teatrem cieni, w której ogromną rolę odgrywa ruch.

Widownia z zapartym tchem śledziła wydarzenia...w tle przygrywały kolędy, a na zakończenie swój mini recital kolęd dał uczeń szkoły muzycznej Maciej Funek- nasz były przedszkolak. Dzieci występem wprowadziły nas w świąteczną atmosferę oczekiwania na narodzenie Pana Jezusa i magii Świąt. Serdecznie dziękujemy za te nietypowe jasełka i koncert kolęd. Podczas tej uroczystości Pani Renatka wręczyła nagrody wszystkim uczestnikom konkursu fotograficznego. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym! :)
POŻEGNANIE JESIENI - QUIZ PRZYRODNICZY STARSZAKÓW
Każdy przedszkolak duży i mały zauważa zmiany w przyrodzie- wie, że rok dzieli się na pory roku- wiosnę, lato, jesień i zimę. Ba! Rozpoznaje i nazywa oznaki pór roku i pomimo, że dorośli nie przepadają za najchłodniejszą z nich dzieci wprost ją uwielbiają! Już pewnie domyślacie się o której porze mowa? Tak, tak o zimie! Sypnie śniegiem, przymrozi, zaprosi na sanki i łyżwy, ulepimy bałwana i rozpętamy wojnę na śnieżki...to tylko niektóre z jej atrakcji. Zanim to jednak nastąpi przyroda musi pożegnać jesień.

W przedszkolu dzieci z grupy "Krasnoludków"przygotowały specjalne przedstawienie o leśnych zwierzętach, które przygotowują się do nadejścia zimy. Było to swoiste pożegnanie Jesieni i powitanie Zimy. Po przedstawieniu Pani Małgosia przeprowadziła przyrodniczy QUIZ w której brały udział najstarsze dzieci- "Krasnoludki", "Biedronki" i "Smerfy".

Zabawa była przednia a oto i klasyfikacja po turnieju przyrodniczej wiedzy:
I miejsce "Krasnoludki"
II miejsce "Biedronki"
III miejsce "Smerfy"
GRATULUJEMY!
ŚWIĘTY MIKOŁAJU! Dzieci już czekają...
6 grudnia imieniny obchodzi najmilszy ze Świętych. Święty Mikołaj. Z tej okazji każde grzeczne dziecko zaprasza go tego dnia do swojego świata. Raduje się, gdy przynosi im podarunek...nieważne czy to w skarpecie, czy w bucie, czy pod poduszką... to jego specjalność by obdarować tego dnia każdego. Oczywiście GRZECZNEGO :)
Mikołaj pamięta również o naszym przedszkolu. Dzieci nie mogły się go doczekać....W oczekiwaniu na Mikołaja przestępowały z nogi na nogę, niespokojne nasłuchiwały dźwięków dzwonka obwieszczających jego nadejście. I wreszcie jest! Oto on! Mikołaj...

Dzieci gorąco powitały Mikołaja, zaśpiewały mu piosenki, wspólnie kolędowaliśmy a także obiecaliśmy poprawę (w niektórych przypadkach :))...Mikołaj wyjawił nam również historię swojego życia oraz obiecał wrócić do nas- grzecznych przedszkolaków za rok

Historia życia Biskupa Mikołaja
"Mikołaj był biskupem w mieście Mirra. Urodził się w Patarze na terenie obecnej Turcji około 270 roku. Od najmłodszych lat Mikołaj był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim, co było o tyle łatwiejsze, że jego rodzice byli bardzo zamożnymi ludźmi. Pewnego dnia dowiedział się, że jeden z mieszkańców Patary popadł w biedę. Wychowywał on trzy córki, które z braku pieniędzy nie mogłyby wyjść za mąż. Mikołaj wrzucił im przez okno sakiewkę z pieniędzmi, co uchroniło je przed biedą. Gdy został biskupem zasłynął wśród wiernych jako dobroczyńca i gorliwy duszpasterz. Uratował przed śmiercią trzech drobnych złodziejaszków upraszając w Konstantynopolu cesarza Konstantyna I Wielkiego o darowanie im życia."
Serdecznie dziękujemy Mamom z Rady Rodziców zaangażowanym w organizację mikołajek oraz panu Stanisławowi Funkowi :)
Wszystkie zdjęcia z Mikołaja dostępne są w galerii! Od jutra będzie można nabyć zdjęcie dziecka z Mikołajem.
Wycieczka do Krakowa do Klockolandu "Fabryka Św. Mikołaja"!
25 listopada na zakończenie imprezowego tygodnia cztery grupy z przedszkola - Krasnoludki, Biedronki, Smerfy i Pszczółki pojechały do Krakowskiego Centrum Nauki i Zabawy "Klockoland", gdzie na specjalnych warsztatach "Fabryka Świętego Mikołaja" dzieci wykonały z klocków swoją ozdobę choinkową, napisały list do Mikołaja, ozdobiły choinki z klocków oraz bawiły się w sferze testów Św. Mikołaja!

Mogliśmy pojeździć specjalnymi robotami!, obejrzeć wystawy lego, zrobić bombkę z robotem lego! Wycieczka była ciekawa i atrakcyjna. Zachwyt nad lego- konstrukcjami malował się w oczach dzieci! Zresztą drodzy rodzice zobaczcie sami!

Więcej zdjęć w galerii!
Abracadabra to czary i magia!- Andrzejki!!!
Andrzejki - dzień wróżb i czarów, w tradycji obchodzony w wigilię Świętego Andrzeja z 29 na 30 listopada. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
24 listopada opadła dla nas kurtyna przyszłości i mogliśmy do niej zajrzeć...nastał bowiem magiczny czas, gdzie za sprawą wróżb i czarów można było dowiedzieć się co planuje dla nas przyszłość. W tym roku andrzejkową zabawę urządziliśmy w GOK-u w Tokarni za pozwoleniem Pana Dyrektora, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy!

Czas umilały nam Panie animatorki- piratki oraz nasze Panie. Specjalnym gościem w tym dniu była cyganka Aga, dla której przyszłość nie stanowiła żadnego problemu.... i tak dzieci dowiedziały się jakie zawody będą wykonywać, jakie imię będzie nosił/a przyszły mąż/żona....a przede wszystkim doskonale się bawiliśmy! Dziękujemy kochanym mamom za przygotowanie poczęstunku, który umilił nam wspólną zabawę. Oczywiście przenieśliśmy dobry humor już na nasze przedszkolne sale i do 16 szaleliśmy w naszych salach w rytm przebojów.

Więcej zdjęć w galerii! :)
"Święto Pluszowego Misia"
25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Pluszowy przyjaciel cierpliwie wysłuchiwał naszych skarg, wytrzymywał ekstermalne zabawy i zawsze pocieszał...
Święto Misia musieliśmy w tym roku nieco przyspieszyć i zorganizować 22 listopada, gdyż w piątek udajemy się na wycieczkę do Krakowa. Jednak nie zabrakło wspólnej zabawy! Oczywiście w tym szczególnym dniu dzieci zaprosiły swoich przyjaciół do przedszkola.
Tradycyjnie nie zawiódł teatrzyk "Fantazja". Z gościnnym udziałem dzieci z kółka tanecznego wystawiliśmy "7 nieszczęść Kubusia Puchatka" .Po wspólnej zabawie (a jest nas naprawdę duuużo :)) każdy mógł zjeść swojego misia. Tak! Tak! Misia...ale jadalnego!...Przedszkolaki poznały również historię pluszowego misia...a brzmiała ona tak...
" W 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonychh Theodora E. Roosvelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. Tak oto narodził się nasz przyjaciel..."
Na zakończenie wspólnie wyściskaliśmy swoje Misie, a każdy przedszkolak otrzymał misiową książeczkę z zadaniami :)
A przed nami kolejne imprezy już w czwartek- ANDrZEJKI!!
Więcej zdjęć w galerii!