Kontakt
Samorządowe Przedszkole w Tokarni
Strona głowna  /  Wydarzenia

'ROK 2018/2019

WITAMY W PRZEDSZKOLU W NOWYM ROKU SZKOLNYM!!!

 


" JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA, KIEDY MY ŻYJEMY..."- Akademia z okazji 100-lecia ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopad 1918- jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. Po 123 latach ciemiężony Naród Polski odzyskuje wolność. Pomimo działalności zaborców, prób wyplenienia naszej historii, tradycji i języka-  Polska została przywrócona na mapy Europy i Świata jako suwerenne i niepodległe Państwo.
Wyrwanie z korzeniami polskości nie powiodło się łakomym najeźdźcom, dziś powiewają biało- czerwone flagi i dumnie wisi na ścianie godło- orzeł biały w złotej koronie warto, więc pamiętać ile polskiej krwi przelano byśmy dzisiaj czuli się Polakami.
11 listopada 1918 roku  Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu, który powrócił z więzienia w Magdeburgu.  Uwolniony Marszałek proklamował powstanie niepodległego kraju- Rzeczpospolitej Polskiej.

W edukacji dziecka bardzo ważną rolę odgrywa wzbudzanie postawy patriotycznej, poszanowania dla symboli narodowych i Ojczyzny. Kontakt na codzień z literaturą, sztuką oraz historią jest dziedzictwem kulturowym każdego Polaka, a dla każdy przedszkolak zna "Katechzim polskiego dziecka". Akademie, cykle zajęć oraz lekcje historyczne są dla małego przedszkolaka obcowaniem z narodową spuścizną. W tym roku obchodziliśmy szczególną uroczystość 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Rok rocznie i w naszym przedszkolu upamiętniamy tą okoliczność. Jednakże szczególna rocznica zasługiwała na szczególne obchody. Akademię przygotowała grupa "Pszczółek", która w krótkiej inscenizacji przedstawiła nam zawiłe i smutne losy naszego kraju, a Dawid świetnie odegrał rolę Marszałka Piłsudskiego :)

Dokładnie o 11:11 odśpiewaliśmy czterozwrotkowy Mazurek Dąbrowskiego w ramach ministerialnej akcji "Rekord dla Niepodległej" zachowując przy tym postawę szacunku i skupienia. Następnie Tygryski, Rybki i Pszczółki zrobiły wielkie serce z biało- czerwonego łańcucha, który wykonywały od kilku dni. Łańcuch mierzył ponad 60 metrów! Każda z grup również udała się na miejsce pamięci na placu kpt. M. Targowskiego. Dumnie patrzymy na polską flagę, wiedząc, że....."...na tej fladze jest biel i czerwień, czerwień to miłość. Biel serce czyste. Piękne są nasze barwy ojczyste"


SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZAMI JEDNOSTKI DESANTOWO-SZTURMOWEJ

W ostatni dzień października do Tokarni przyjechały dwie duże grupy żołnierzy, które na naszym terenie miały zalplanowane manewry. Dzięki uprzejmości Pana dowódcy zaprosiliśmy ich do przedszkolnego parku. Panowie chętnie opowiedzieli nam o zawodzie żołnierza, o tym, co robić by służyć w wojsku. Naszym chłopcom zaimponowały samochody oraz umundurowanie żołnierzy. Do popołudnia bawili się sami w manewry wojskowe :) Bardzo dziękujemy Panom Żołnierzom za wspólne zdjęcie i za przypinkę, którą dali nam w prezencie :):)


Zabawy przy ognisku z Panią Jesienią- Muchomorki, Rybki i Skrzaty

oraz rajd pieszy na Urbanią Górę Tygrysków i Pszczółek

17.10 w środę wykorzystaliśmy piękne, jesienne słonko i zorganizowaliśmy zabawy przy ognisku. I tak w przedszkolnym parku dzięki uprzejmości państwa Janickich dzieci uczestniczyły w jesiennych zabawach z Panią Jesienią w ramach "Jesiennej gimnastyki". Oczywiście najbardziej smakowała naszym Muchmorkom, Rybkom i Skrzatom kiełbaska z grilla :) Pani Alinka poprowadziła zabawy gimnastyczne w parku, dzieci prócz świeżego powietrza zażyły również niezłej dawki ruchu :)

 

Na brak ruchu w tym dniu nie mogły również narzekać nasze starszaki, które wczesnym rankiem zaopatrzone w plecaki i wygodne buty ruszyły spod przedszkola zdobywać kolejny szczyt po tokarskim Groniu. Wdrapaliśmy się na Urbania Górę w ramach zajeć "Poznajemy naszą, małą Ojczyznę".Piękna, jesienna pogoda pozwoliła nam zdobyć szczyt i zadzwonić na dzwonku.

Dzieci poznały historię Urbaniej Góry, postać pana Józefa Wrony oraz przybliżyliśmy im postać ks. Jana Macha oraz naszego tokarskiego dziedzica kapitana Mieczysława Targowskiego.

Dokonaliśmy pamiątkowego wpisu w księdze, rozmawialiśmy na temat różnych technik rzeźbiarskich. Dzieci poznały znaczenie i historię powstania Kalwarii Tokarskiej oraz poszczególnych rzeźb. Całość wycieczki wieńczyło wielkie ognisko z pieczoną kiełbaską. W tym miejscu ogromne podziękowanie dla pani Doroty, pani Joli za przygotowanie miejsca i pomoc w upieczeniu takiej ilości kiełbaski oraz pana Wiesława Worwy za udostępnienie drewna na ognisko :)

Oczywiście nasze starszaki również brały udział w "Jesiennej gimnastyce" przy ognisku- zabawy ruchowe, wyścigi rzędów, zabawy z piłkami, z chustą animacyjną to tylko niektóre z konkurencji :)


LIFE- IP MAŁOPOLSKA

Nasze przedszkole uczestniczy w akcji pt. "Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego- Małopolska w zdrowej atmosferze" współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej. W ramach uczestnictwa zostaliśmy obdarowani przez Marszałka Województwa Małpolskiego oczyszczaczem powietrza.

Jako, iż jesteśmy prawdziwymi przyjaciółmi przyrody w związku z darowizną uczestniczymy w różnych akcjach na rzecz ochrony środowiska i propagowania ekologicznego stylu życia!

15.10 miała miejsce finałowa akacja "Oddycham czystym powietrzem". Dzieci podczas zabaw dowiedziały się czym jest powietrze, co to jest smog i dlaczego jest taki niebezpieczny oraz jak dbać o przyrodę i czyste powietrze. W tym dniu nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu "MOJE NAJPIĘKNIEJSZE POLSKIE DRZEWO- KAŻDY LIŚĆ POCHŁANIA CO2"- Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłów i pięknych prac :)

Powtórzyliśmy zasady Małego Ekologa i całość zwieńczyliśmy pokazem tańca "Paso doble" w wykonaniu Tygrysków oraz pokazem dużych baniek mydlanych :)

Nasze działania tu się nie kończą! Ponieważ każdy Mały Ekolog wie, że z Matką Naturą zdrową dobrze żyje się! "


ŚCIEŻKA EDUKACYJNA TOKARNIA- GROŃ - Pszczółki i Tygryski na SPOTKANIu Z PANEM LEŚNIKIEM

Dzięki uprzejmości Pana leśniczego p. Łukasza Adamczyka Tygryski i Pszczółki odbyły pieszą wycieczkę ścieżką edukacyjną "Tokarnia- Groń". Dowidzieliśmy się jak bardzo potrzebne są drzewa, wiemy, że 60 -letnia sosna zapewnia trzem dorosłym osobom zapasu tlenu na 24 godziny...wraz z panem leśnikiem przeszliśmy specjalną ścieżką edukacyjną oraz zasadziliśmy sadzonki jodły :)

Oglądaliśmy ślady sarenek oraz rozmawialiśmy o naszych zwierzetach zamieszkujących las. Pogoda nam dopisała, a zmęczenie wcale nie odebrało nam ochoty na dalsze wędrówki po naszej pięknej miejsowości :)

 

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI I PANIĄ PIELĘGNIARKĄ

Czy duży czy mały każdy przedszkolak chce i musi być bezpieczny. Od kilku lat w naszym przedszkolu udaje nam się zorganizować spotkanie z policjantami za co im bardzo gorąco dziękujemy! Taki kontakt jest dla nas szansą na utrwalenie zasad bezpieczeństwa, które wpajamy dzieciom od najmłodszych lat. Jest również okazją do poznania zawodu policjanta.

W tym roku również gościliśmy Panią pielęgniarkę mamę naszych przedszkolaków, która w ciekawy sposób opowiedziała nam o swoim zawodzie, równocześnie prezentując niezliczoną ilość akcesoriów :) Dzieci dowiedziały się również, co robić by nie chorować i by być zdrowym :) Za Państwa obecność i pomoc serdecznie DZIĘKUJEMY!

 

 

WITAJ, WITAJ PANI JESIEŃ- Czyli co do tej pory robimy w przedszkolu?

Nadeszła Jesień, pożegnaliśmy lato a wykorzystując piękną pogodę szaleliśmy w naszym parku. Oczywiście bardzo ważne jest bezpieczeństwo i tak gdy nadchodzi jesień każdy przedszkolak dobrze wie, jak zachowywać powinien się! Nie tylko na drodze, ulicy prezentując znajomości zasad poruszania się czy znaków, ale także w sali, w łazience...ćwiczymy zasady savoir- vivre- magiczne słowa "dzień dobry, dziekuję, proszę, przepraszam, do widzenia" przyklejone mamy już na stałe do swoich ust. Także i ciało człowieka nie stanowi dla nas żadnej zagadki- kości, narządy wewnętrzne, narządy zmysłów- ot wiedza w małym paluszku. Przed nami spotkanie z Policjantami, a więc powtórzenie dotychczasowej wiedzy o bezpieczeństwie :)

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA I ŚWIĘTO GRUP

20 września przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, w tym roku postanowiliśmy również w tym dniu świętować w naszyc grupach. Każdy nowy przedszkolak w grupie został przyjęty w poczet prawdziwych przedszkolaków podczas różnych konkursów i zabaw. Tygryski wraz z Pszczółkami integrowały się wspólnymi tańcami i zabawami wykorzystując piękną, jeszcze letnią pogodę! Podobnie nasi koledzy na piętrze Rybki, Muchomorki i Skrzaty. Każdy przedszkolak dostał w tym dniu balonik albo dyplom, a energię uzupełniliśmy dzięki słodkiemu poczęstunkowi :) Do późnych godzin popołudniowych w salach słychać było jeszcze rytmy dyskotekowe, gwar uśmiechniętych a czasami nawet zmęczonych buziek :) Dziękujemy za wspólną zabawę !


PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU!

Za nami wakacje, przed nami kolejne miesiące pełne wyzwań i edukacyjnych niespodzianek. Chociaż jeszcze dziś w drugim tygodniu przedszkola słychać czasami pochlipywanie jest kolorowo i wesoło. Bardzo dziękujemy wspaniałym Rodzicom za zaangażowanie w rozpoczęcie nowego roku szkolnego, za ich obecność na pierwszym spotkaniu z rodzicami i podjęte ustalenia. W naszym przedszkolu funkcjonuje 5 oddziałów a zgodnie z przedszkolną hierarchią są to :

I oddział - SKRZATY - maluszki

II oddział - RYBKI- średniaki

III oddział - MUCHOMORKI- średniaki

IV oddział-TYGRYSKI - starszki

V oddział- PSZCZÓŁKI- starszaki

Inne informacje organizacyjne znajdują się na stronie głównej przedzkola :)

Tymczasem wracamy już do wspólnej zabawy! Miłego dnia!

Z życia przedszkola