Samorządowe Przedszkole w Tokarni
Strona głowna  /  Wydarzenia

'ROK 2018/2019

WITAMY W PRZEDSZKOLU W NOWYM ROKU SZKOLNYM!!!

 


 

Teatrzyk " Plastuś"

01.03 w naszym przedszkolu gościliśmy teatr z przedstawieniem pt. "Plastuś". Pora wrócić do starych kanonów bajek i utowrów dla dzieci - z tą myślą nasze dzieci wybrały się w teatralną podróż razem z Plastusiem. Jak to z dobrymi teatrzykami bywa- było śmiesznie, poważnie, z morałem ale aktywnie :) Plastuś zabrał dzieci w świat pięknych i mądrych opowieści...a do samego popołudnia dzieci bawiły się...plasteliną lepiąc swoje własne plastelinowe ludki.

Tłusty czwartek dzisiaj mamy..więc na spektakl zapraszamy!

28.02 luty - TŁUSTY CZWARTEK- dzień na który czekają nie tylko łakomczuchy. To dzień, kiedy na bok odstawia się wszystkie możliwe diety i na obiad, na śniadanie i na kolację człowiek zajada się pączkami i faworkami. W tym specjalnym dniu nasz przedszkolny teatr "Fantazja" zaprosił wszystkie dzieci na przedstawienie na podstawie utworu M. Konopnickiej "Pączki i faworki u Babki Honorki". Dzieci poznały historię zapustów, drogę jaką przebywa pączek w drodze do naszych ust- od cukierni do sklepu. A co najważniejsze ponieważ dbamy o zdrowie i zdrowe odżywianie po pączku odtańczyliśmy witaminowy taniec "ABC". Już wiemy, że najlepiej objadać się warzywkami i owocami a w tłusty czwartek można sięgnąć po pączki :)

SMACZNEGO !

Kółko przyrodnicze na wycieczce w Krakowie

 

21.02 dzieci z kółka przyrodcznio- badawczego oraz chętne dzieci wyjechały pod opieką pani Renatki do Krakowa do Muzeum Inżynierii na dwugodzinne warsztaty oraz zabawę z nauką :) Nasze dzieci odkryły tajemnice magnesów, nowoczesnej technologii komputerowej, powietrza i wykonały wiele naukowych eksperymentów pod okiem specjalistów! Dzieci wróciły zadowolone a ich ciekawość świata jest jeszcze większa :)

W KARNAWALE SAME BALE!

Karnawał- gorący czas zabawy i przebieranek. Czas radości przed nadejściem okresu Wielkiego Postu.W naszym przedszkolu tradycją jest, że bal odbywa się z wielką pompą. Każda z sal jest osobnym królestwem, chociaż zabawa jest wspólna :) W tym roku nie zabrakło bajkowych postaci i dobrego humoru. Dodatkowo nasz bal odbył się w Dzień Zakochanych Św. Walentego, a więc miłość unosiła się w powietrzu. W tym roku wszystkie Księżniczki, Czarodzieje, Spidermany, Batmany,Rycerze i przedstawiciele prawa- Szeryfowie, Policjanci brały udział w konkursach na najlepszy strój, najlepszą zabawę i najweselszą grupę :) Po tańcach, hulańcach każda z grup uzupełniła straty energii słodkim poczęstunkiem, za który bardzo dziękujemy naszym Mamom.Zdjęcia z balu wykonywał Pan Sylwek Jamrozik :) Dziękujemy!

 

ZIMOWE ZABAWY Z BAŁWANKIEM

"Zima, zima, zima pada, pada śnieg...." każde dziecko zna słowa tej popularnej piosenki a także wielu innych utworów poświeconych zimie! Jest to bowiem jedna z ulubionych pór roku wszystkich małych i dużych :) Pod warunkiem, że pada....śnieg :) W tym roku zima nie odpuszcza, więc wykorzystując pięknąaurę postanowiliśmy poruszać się trochę na świeżym powietrzu- Tygryski, Pszczółki i Muchomorki zorganizowały sobie zabawy na śniegu- rzucanie śnieżkami, lepienie bałwanków, zimowe slalomy a nawet zjazd na ślizgach :)

Frajda była i ubaw po pachy, zwłaszcza jak ślizgów dosiadły panie :) Na pewno wykorzytamy jeszcze ten piękny, zimowy czas i wyjdziemy jeszcze na takie dłuższe zabawy na śniegu :)

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

21 i 22 stycznia to szczególne dni, w których wszystkie wnuki mogą podziękować dziadkom za miłość i poświęcenie. To w końcu rodzice naszych rodziców i ostoja dzieciństwa :) Nikt tak wnuków nie rozpieszcza i nie kocha jak właśnie Babcia i Dziadek. Tradycją w naszych przedszkolu jest przygotowanie uroczystych obchodów poświęconych naszym Dziadkom. W tym roku z powodu ferii w I turze Dzień Babci i Dziadka zaplanowaliśmy na 1 lutego. Niestety tak jak w poprzednich latach musieliśmy podzielić uroczystość na dwie tury.

Nasze najmłodsze dzieci Rybki i Skrzaty wystąpiły i godzinie 10:30, a nasze średniaki i starszaki o godzinie 13:00. Skrzaty ile małe tyle głośne wyśpiewały naszym Dziadkom swoją miłość, Rybki zaprezentowały się w przepięknych tańcach. foto. B. Dyrcz

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się, buty

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie na scenie i ludzie stoją

Rybki

A poniżej najmłodsze Skrzaty

Obraz może zawierać: 10 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i w budynku

Obraz może zawierać: 7 osób, ludzie stoją, ludzie tańczą, buty i w budynku

 

A o godzinie 13:00 Muchomorki wystąpiły z programem artystycznym i pięknym walcem. Pszczółki zabrały nas w krainę słodkości, a Tygryski w nasze piękne góry występem na ludowo.

Obraz może zawierać: 8 osób, uśmiechnięci ludzie, ślub

Obraz może zawierać: 4 osoby, ludzie na scenie i ludzie stoją

MUCHOMORKI

Obraz może zawierać: 3 osoby, w budynku

Obraz może zawierać: 7 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją

PSZCZÓŁKI

Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi

Obraz może zawierać: 7 osób, ludzie stoją

 

Bardzo dziękujemy panu dyrektorowi GOK-u Bartłomiejowi Dyrczowi, Panu Prezesowi OSP Wojciechowi Pęckowi- za obsługę świateł i nagłośnienia oraz za fotorelację, panu Sylwestrowi Jamrozikowi za nagrywanie uroczystości. Ogromne podziękowania składamy na ręce naszych kochanych Mam, które zadbały o naszą imprezę- dziękujemy!!! Jesteście niezastąpione! Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przebiegu naszej imprezy bardzo gorąco dziękujemy! A naszym kochanym Babciom i Dziadkom składamy podziękowania, że przyjeli nasze zaproszenia, za ich uśmiech i obecność w naszym przedszkolnym życiu :)

 

 

Tygryski

Teatrzyk "Cztery mile za piec"

Literatura dziecięca jest ogromnym zbiorem, z którego można czerpać wiedzę i przykłady. Przybył do nas teatrzyk "Skrzat", który wystawił nam bajkę w oparciu o opowiadanie M. Konopnickiej "Cztery mile za piec". Nie była to standardowa wersja, bowiem dzieci brały czynny udział w przedstawieniu jako aktorzy! Ile uśmiechu było na ich twarzach!

Przedstawienie podobało się wszystkim widzom- i tym w wieku 3 lat i tym w wieku 6. Mamy nadzieję, że teatrzyk wróci wkrótce do nas z nową bajką :)

 

Wizyta duszpastreska ks. Proboszcza Roberta Pietrzyka

Serdecznie dziękujemy za wizytę, którą złożył nam ksiądz Proboszcz Robert Pietrzyk- wspólnie kolędowaliśmy, porozmawialiśmy z księdzem, pożartowaliśmy i przyjęliśmy tradycyjną kolędę:)

Ksiądz Proboszcz zostawił nam piękne obrazki jako pamiątki oraz cukierki :) Serdecznie dziękujemy i zapraszamy ponownie :)


"JEST TAKI DZIEŃ, TYLKO JEDEN RAZ DO ROKU- PRZEDSZKOLNA WIGILIA

Jak brzmiała popularna świąteczna piosenka Czerwonych Gitar "Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy..."tym dniem niewątpliwie jest Wigilia. To bardzo magiczny czas, czas oczekiwania na Narodzenie Jezusa. W tym dniu nikt nie powinien być sam, a miłość powinna napełniać nasze serca...

W myśl tradycji i u nas obchodzimy Wigilię.Jest uroczyście nakryty stół, tradycyjne potrawy- barszcz i ryba, jest też opłatek, którym dzielimy się ze sobą życząc sobie zdrowia i uśmiechu- to prawda fajnych prezentów pod choinkę również :) A po skończonym świątecznym posiłku nie brakuje wspólnego kolędowania :) 

Wesołych Świąt! Do zobaczenia w Nowym Roku :)

 

SPOTKANIA PRZEDŚWIĄTECZNE Z RODZICAMI

Tradycją w naszym przedzkolu jest rodzinne oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia, w tym roku wzorem poprzednim zaprosiliśmy naszych rodziców na spotkania w różnej formie. Nie były to tylko występy naszych dzieci, były to także warsztaty oraz zabawy integracyjne z rodzicami :) I chociaż niektórzy tatusiowie musieli wykazać się ogromną kreatywnością w tworzeniu chociażby świątecznych ozdób- spotkania były bardzo miłe i wprowadziły nas w atmosferę rodzinnego świętowania.I tak 17 grudnia Tygryski wzieły swoich rodziców w krainę zagadek o Świętym Mikołaju, 19 grudnia Muchomorki zaprosiły rodziców na warsztaty plastyczne, a dokładnie w południe Pszczółki wystawiły teatrzyk dla swoich gości, 20 grudnia wraz z rodzicami świętowały Rybki. Bardzo dziękujemy kochanym rodzicom za czas i obecność na naszych zajęciach!

PSZCZÓŁKI!

TYGRYSKI

 

WITAJ ŚWIĘTY MIKOŁAJU!

6 grudzień- imieniny Święgo Mikołaja, czas na który dzieci oczekują z wielką radości...wpatrując pod poduszką, w skarpecie prezentów...Tego dnia wszystkie niegrzeczne dzieci siedzą jak na szpilkach, czy aby na pewno Mikołaj nie przyniesie im..rózgi! Do naszego przedszkola tradycyjnie zawitał Święty Mikołaj niosąc ciężki worek prezentów, pomagały mu w tym dwa elfy :)

Mikołaj z każdą grupą najpierw porozmawiał, a póżniej wysłuchał piosenek i wierszyków. Wspólnie też zakolędowaliśmy! Obiecaliśmy Mikołajowi poprawę i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, które wykonał Pan Sylwek Jamrozik! Za wszelką pomoc w organizacji spotkania mikołajkowego- DZIĘKUJEMY!! A historia życia Świętego Mikołaja brzmiała tak..

 

Mikołaj,nazywany biskupem Miry urodził się w Patarze na terenie obecnej Turcji około 270 roku. Od najmłodszych lat biskup był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim, co było o tyle łatwiejsze, że jego rodzice byli bardzo zamożnymi ludźmi.

Pewnego dnia Mikołaj dowiedział się, że jeden z mieszkańców Patary popadł w biedę. Wychowywał on trzy córki, które z braku pieniędzy nie mogłyby wyjść za mąż. Biskup Miry wrzucił im przez okno sakiewkę z pieniędzmi, co uchroniło je przed biedą. Gdy został biskupem zasłynął wśród wiernych jako dobroczyńca i gorliwy duszpasterz. Mikołaj uratował przed śmiercią trzech drobnych złodziejaszków upraszając w Konstantynopolu cesarza Konstantyna I Wielkiego o darowanie im życia.


Te i wiele innych cudownych historii o życiu biskupa Miry przyczyniły się do jego beatyfikacji i na zawsze rozsławiły imię Mikołaja jako orędownika biednych i potrzebujących pomocy. Niewiele osób wie, że św. Mikołaj jest także patronem marynarzy. Podczas jego pielgrzymki do Jerozolimy na morzu rozpętała się potężna burza. Wokół biskupa zgromadziła się cała załoga prosząc o wstawiennictwo do Boga, który wysłuchał modlitw i statek ocalał.
 


ANDRZEJKOWE CZARY_ MARY

Andrzejki - dzień wróżb i czarów, w tradycji obchodzony w wigilię Świętego Andrzeja z 29 na 30 listopada. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

29 listopada opadła dla nas kurtyna przyszłości i mogliśmy do niej zajrzeć...nastał bowiem magiczny czas, gdzie za sprawą wróżb i czarów można było dowiedzieć się co planuje dla nas przyszłość. Klimatyczny nastrój wprowadził nas w świat magii, każdy od ucha do ucha śmiał się podczas wróżenia :) A nieco później? W każdej sali rozbrzmiała muzyka i porwaliśmy się w wir tanecznego szaleństwa! Aby uzupełnić poziom cukru...niezbędnego do dobrej zabawy nasze Mamusie zadbały i coś dla ciała również za co gorąco im dziękujemy :)


"Święto Pluszowego Misia"

 

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Pluszowy przyjaciel cierpliwie wysłuchiwał naszych skarg, wytrzymywał ekstermalne zabawy i zawsze pocieszał...

Oczywiście my, przedszkolaki nie zapominamy o naszych milusińskich....w tym szczególnym dniu (26.11) dzieci zaprosiły swoich przyjaciół do przedszkola.

Tradycyjnie nie zawiódł teatrzyk "Fantazja" wystawiliśmy "Kubusia Puchatka i Przyjaciół" .Po wspólnej zabawie (a jest nas naprawdę duuużo :)) każdy mógł zjeść swojego misia. Tak! Tak! Misia...ale jadalnego!...Przedszkolaki poznały również historię pluszowego misia...a brzmiała ona tak...

" W 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonychh Theodora E. Roosvelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. Tak oto narodził się nasz przyjaciel..."

 


OGLĄDAMY TEATRZYK "KŁOPOTY SROCZKI"!

Fantastyczny teatrzyk zawitał w nasze przedszkolne progi. Prawdziwi aktorzy nie potrzebują nagrań, kukiełek i bajki odtwarzanej z CD potrafią porwać publiczność swoimi umiejętnościami aktorskimi. Taki właśnie prawdziwy teatr mogliśmy oglądać w przedstawieniu pt. Przygody Sroczki. Dzieci i Panie były zachwycone :) A morał bajki? Ano taki, że nie wolno wściubiać nosa w nieswoje sprawy, należy szanować prywatność drugiej osoby, jej rzeczy...oraz należy być szczerym i prawdomównym, a także należy się..uczyć, by nie być jak zając Maurycy :)

Dzieci wraz z aktorami aktywnie uczetniczyły w spektaklu, ba nie ogranicza nas nawet mała sala- uśmiech długo nie znikał z twarzy małych widzów :)

 


UCZESTNICY KÓŁKA PRZYRODNICZO- BADAWCZEGO W MUZEUM PRZYRODNICZYM W KRAKOWIE

Nasi mali badacze oraz chętne dzieci uczestniczyły wraz z Panią Renatką w wycieczce do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie. Tam na warsztatach dzieci zagłębiły się w magiczny i tajemniczy świat przyrody. Pan przewodnik opowiadał w badzo interesujący sposób, a bogactwo ekspozycji sprawiło, że dzieci były zaciekawione i zasłuchane. Ta wycieczka była pierwszą wycieczką z cyklu wycieczek przyrodniczych. Zachęcamy do śledzenia działalności naszego Klubu Badawczno- Przyrodniczego :)

 

 


" JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA, KIEDY MY ŻYJEMY..."- Akademia z okazji 100-lecia ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopad 1918- jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. Po 123 latach ciemiężony Naród Polski odzyskuje wolność. Pomimo działalności zaborców, prób wyplenienia naszej historii, tradycji i języka-  Polska została przywrócona na mapy Europy i Świata jako suwerenne i niepodległe Państwo.
Wyrwanie z korzeniami polskości nie powiodło się łakomym najeźdźcom, dziś powiewają biało- czerwone flagi i dumnie wisi na ścianie godło- orzeł biały w złotej koronie warto, więc pamiętać ile polskiej krwi przelano byśmy dzisiaj czuli się Polakami.
11 listopada 1918 roku  Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu, który powrócił z więzienia w Magdeburgu.  Uwolniony Marszałek proklamował powstanie niepodległego kraju- Rzeczpospolitej Polskiej.

W edukacji dziecka bardzo ważną rolę odgrywa wzbudzanie postawy patriotycznej, poszanowania dla symboli narodowych i Ojczyzny. Kontakt na codzień z literaturą, sztuką oraz historią jest dziedzictwem kulturowym każdego Polaka, a dla każdy przedszkolak zna "Katechzim polskiego dziecka". Akademie, cykle zajęć oraz lekcje historyczne są dla małego przedszkolaka obcowaniem z narodową spuścizną. W tym roku obchodziliśmy szczególną uroczystość 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Rok rocznie i w naszym przedszkolu upamiętniamy tą okoliczność. Jednakże szczególna rocznica zasługiwała na szczególne obchody. Akademię przygotowała grupa "Pszczółek", która w krótkiej inscenizacji przedstawiła nam zawiłe i smutne losy naszego kraju, a Dawid świetnie odegrał rolę Marszałka Piłsudskiego :)

Dokładnie o 11:11 odśpiewaliśmy czterozwrotkowy Mazurek Dąbrowskiego w ramach ministerialnej akcji "Rekord dla Niepodległej" zachowując przy tym postawę szacunku i skupienia. Następnie Tygryski, Rybki i Pszczółki zrobiły wielkie serce z biało- czerwonego łańcucha, który wykonywały od kilku dni. Łańcuch mierzył ponad 60 metrów! Każda z grup również udała się na miejsce pamięci na placu kpt. M. Targowskiego. Dumnie patrzymy na polską flagę, wiedząc, że....."...na tej fladze jest biel i czerwień, czerwień to miłość. Biel serce czyste. Piękne są nasze barwy ojczyste"

 


PSZCZÓŁKI I TYGRYSY ODKRYWAJĄ SKARB I HISTORIĘ NASZEJ MIEJSCOWOŚCI!

Tydzień poprzedzający piękną i wzniosłą uroczystość- DZIEŃ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI- wykorzystaliśmy na poznawanie naszej małej Ojczyzny- Tokarni. Postanowliśmy zabawić się w poszukiwaczy skarbu i wykorzystać nasze umiejętności czytania, pisania oraz liczenia!

W związku z poznawaniem historii naszej miescowości udaliśmy się śladami questu "Tokarnia dawniej i dziś"- " QUEST to rodzaj gry terenowej, która bawi i uczy. Quest „Tokarnia dawniej i dziś” odwołuje się do 600-letniej historii tej miejscowości, a przewodnikiem w niej uczyniono kpt. Mieczysława Targowskiego, ostatniego właściciela wsi i oficera Wojska Polskiego, który zginął w Katyniu".

Żeby móc uczestniczyć w grze trzeba pobrać (ze strony www.skarbygorali.pl lub w siedzibie GOKiS w Tokarni) bezpłatną aplikację lub ulotkę „Skarby górali”.
Taką ulotkę w nieco ułatwionej i powiększonej wersji otrzymały dzieci. Tak wyposażone w ołówki, ulotki wędrowaliśmy po naszej miejsowości wzbudzając nie lada ciekawość- szczególnie, gdy odkrywaliśmy kolejne literki :)
Udało się nam odkryć skarb! Postanowiliśmy również nie zdradzać nikomu miejsca, gdzie jest on ukryty i nadal do zdobycia :) Czekamy na kolejne questy!

 


SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZAMI JEDNOSTKI DESANTOWO-SZTURMOWEJ

W ostatni dzień października do Tokarni przyjechały dwie duże grupy żołnierzy, które na naszym terenie miały zalplanowane manewry. Dzięki uprzejmości Pana dowódcy zaprosiliśmy ich do przedszkolnego parku. Panowie chętnie opowiedzieli nam o zawodzie żołnierza, o tym, co robić by służyć w wojsku. Naszym chłopcom zaimponowały samochody oraz umundurowanie żołnierzy. Do popołudnia bawili się sami w manewry wojskowe :) Bardzo dziękujemy Panom Żołnierzom za wspólne zdjęcie i za przypinkę, którą dali nam w prezencie :):)


Zabawy przy ognisku z Panią Jesienią- Muchomorki, Rybki i Skrzaty

oraz rajd pieszy na Urbanią Górę Tygrysków i Pszczółek

17.10 w środę wykorzystaliśmy piękne, jesienne słonko i zorganizowaliśmy zabawy przy ognisku. I tak w przedszkolnym parku dzięki uprzejmości państwa Janickich dzieci uczestniczyły w jesiennych zabawach z Panią Jesienią w ramach "Jesiennej gimnastyki". Oczywiście najbardziej smakowała naszym Muchmorkom, Rybkom i Skrzatom kiełbaska z grilla :) Pani Alinka poprowadziła zabawy gimnastyczne w parku, dzieci prócz świeżego powietrza zażyły również niezłej dawki ruchu :)

 

Na brak ruchu w tym dniu nie mogły również narzekać nasze starszaki, które wczesnym rankiem zaopatrzone w plecaki i wygodne buty ruszyły spod przedszkola zdobywać kolejny szczyt po tokarskim Groniu. Wdrapaliśmy się na Urbania Górę w ramach zajeć "Poznajemy naszą, małą Ojczyznę".Piękna, jesienna pogoda pozwoliła nam zdobyć szczyt i zadzwonić na dzwonku.

Dzieci poznały historię Urbaniej Góry, postać pana Józefa Wrony oraz przybliżyliśmy im postać ks. Jana Macha oraz naszego tokarskiego dziedzica kapitana Mieczysława Targowskiego.

Dokonaliśmy pamiątkowego wpisu w księdze, rozmawialiśmy na temat różnych technik rzeźbiarskich. Dzieci poznały znaczenie i historię powstania Kalwarii Tokarskiej oraz poszczególnych rzeźb. Całość wycieczki wieńczyło wielkie ognisko z pieczoną kiełbaską. W tym miejscu ogromne podziękowanie dla pani Doroty, pani Joli za przygotowanie miejsca i pomoc w upieczeniu takiej ilości kiełbaski oraz pana Wiesława Worwy za udostępnienie drewna na ognisko :)

Oczywiście nasze starszaki również brały udział w "Jesiennej gimnastyce" przy ognisku- zabawy ruchowe, wyścigi rzędów, zabawy z piłkami, z chustą animacyjną to tylko niektóre z konkurencji :)


LIFE- IP MAŁOPOLSKA

Nasze przedszkole uczestniczy w akcji pt. "Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego- Małopolska w zdrowej atmosferze" współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej. W ramach uczestnictwa zostaliśmy obdarowani przez Marszałka Województwa Małpolskiego oczyszczaczem powietrza.

Jako, iż jesteśmy prawdziwymi przyjaciółmi przyrody w związku z darowizną uczestniczymy w różnych akcjach na rzecz ochrony środowiska i propagowania ekologicznego stylu życia!

15.10 miała miejsce finałowa akacja "Oddycham czystym powietrzem". Dzieci podczas zabaw dowiedziały się czym jest powietrze, co to jest smog i dlaczego jest taki niebezpieczny oraz jak dbać o przyrodę i czyste powietrze. W tym dniu nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu "MOJE NAJPIĘKNIEJSZE POLSKIE DRZEWO- KAŻDY LIŚĆ POCHŁANIA CO2"- Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłów i pięknych prac :)

Powtórzyliśmy zasady Małego Ekologa i całość zwieńczyliśmy pokazem tańca "Paso doble" w wykonaniu Tygrysków oraz pokazem dużych baniek mydlanych :)

Nasze działania tu się nie kończą! Ponieważ każdy Mały Ekolog wie, że z Matką Naturą zdrową dobrze żyje się! "


ŚCIEŻKA EDUKACYJNA TOKARNIA- GROŃ - Pszczółki i Tygryski na SPOTKANIu Z PANEM LEŚNIKIEM

Dzięki uprzejmości Pana leśniczego p. Łukasza Adamczyka Tygryski i Pszczółki odbyły pieszą wycieczkę ścieżką edukacyjną "Tokarnia- Groń". Dowidzieliśmy się jak bardzo potrzebne są drzewa, wiemy, że 60 -letnia sosna zapewnia trzem dorosłym osobom zapasu tlenu na 24 godziny...wraz z panem leśnikiem przeszliśmy specjalną ścieżką edukacyjną oraz zasadziliśmy sadzonki jodły :)

Oglądaliśmy ślady sarenek oraz rozmawialiśmy o naszych zwierzetach zamieszkujących las. Pogoda nam dopisała, a zmęczenie wcale nie odebrało nam ochoty na dalsze wędrówki po naszej pięknej miejsowości :)

 

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI I PANIĄ PIELĘGNIARKĄ

Czy duży czy mały każdy przedszkolak chce i musi być bezpieczny. Od kilku lat w naszym przedszkolu udaje nam się zorganizować spotkanie z policjantami za co im bardzo gorąco dziękujemy! Taki kontakt jest dla nas szansą na utrwalenie zasad bezpieczeństwa, które wpajamy dzieciom od najmłodszych lat. Jest również okazją do poznania zawodu policjanta.

W tym roku również gościliśmy Panią pielęgniarkę mamę naszych przedszkolaków, która w ciekawy sposób opowiedziała nam o swoim zawodzie, równocześnie prezentując niezliczoną ilość akcesoriów :) Dzieci dowiedziały się również, co robić by nie chorować i by być zdrowym :) Za Państwa obecność i pomoc serdecznie DZIĘKUJEMY!

 

 

WITAJ, WITAJ PANI JESIEŃ- Czyli co do tej pory robimy w przedszkolu?

Nadeszła Jesień, pożegnaliśmy lato a wykorzystując piękną pogodę szaleliśmy w naszym parku. Oczywiście bardzo ważne jest bezpieczeństwo i tak gdy nadchodzi jesień każdy przedszkolak dobrze wie, jak zachowywać powinien się! Nie tylko na drodze, ulicy prezentując znajomości zasad poruszania się czy znaków, ale także w sali, w łazience...ćwiczymy zasady savoir- vivre- magiczne słowa "dzień dobry, dziekuję, proszę, przepraszam, do widzenia" przyklejone mamy już na stałe do swoich ust. Także i ciało człowieka nie stanowi dla nas żadnej zagadki- kości, narządy wewnętrzne, narządy zmysłów- ot wiedza w małym paluszku. Przed nami spotkanie z Policjantami, a więc powtórzenie dotychczasowej wiedzy o bezpieczeństwie :)

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA I ŚWIĘTO GRUP

20 września przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, w tym roku postanowiliśmy również w tym dniu świętować w naszyc grupach. Każdy nowy przedszkolak w grupie został przyjęty w poczet prawdziwych przedszkolaków podczas różnych konkursów i zabaw. Tygryski wraz z Pszczółkami integrowały się wspólnymi tańcami i zabawami wykorzystując piękną, jeszcze letnią pogodę! Podobnie nasi koledzy na piętrze Rybki, Muchomorki i Skrzaty. Każdy przedszkolak dostał w tym dniu balonik albo dyplom, a energię uzupełniliśmy dzięki słodkiemu poczęstunkowi :) Do późnych godzin popołudniowych w salach słychać było jeszcze rytmy dyskotekowe, gwar uśmiechniętych a czasami nawet zmęczonych buziek :) Dziękujemy za wspólną zabawę !


PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU!

Za nami wakacje, przed nami kolejne miesiące pełne wyzwań i edukacyjnych niespodzianek. Chociaż jeszcze dziś w drugim tygodniu przedszkola słychać czasami pochlipywanie jest kolorowo i wesoło. Bardzo dziękujemy wspaniałym Rodzicom za zaangażowanie w rozpoczęcie nowego roku szkolnego, za ich obecność na pierwszym spotkaniu z rodzicami i podjęte ustalenia. W naszym przedszkolu funkcjonuje 5 oddziałów a zgodnie z przedszkolną hierarchią są to :

I oddział - SKRZATY - maluszki

II oddział - RYBKI- średniaki

III oddział - MUCHOMORKI- średniaki

IV oddział-TYGRYSKI - starszki

V oddział- PSZCZÓŁKI- starszaki

Inne informacje organizacyjne znajdują się na stronie głównej przedzkola :)

Tymczasem wracamy już do wspólnej zabawy! Miłego dnia!

Z życia przedszkola